Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Toate componentele din cauciuc par a fi in stare bunã... dar voi încerca sã o ridic si sa caut o ranga... sa gãsesc de unde vine zgomotul
Skip ads

  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Rodica masina pe cric pana sta în aer. Și încerci sa o miști stânga dreapta. Dacã are zgomot sau joc se simte. Sau mergi la un service sa iti facã o constatate.
Dacã e pivotul nu e de joaca. Te joci cu siguranțã utilizatorului.
Sper sa o rezolvi repede și nu foarte costisitor 😁
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Utilizatorul sunt in mare parte eu. De 4 ani n-a mai vazut drumuri romanesti... Deja am incercat sa vad daca are jocuri roata cu masina pe cracan (partea dreapta) si nu am sesizat nimic... Continuam cercetarile... Multumesc pentru idei...!
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Trebuie sa folosesti un levier pentru a vedea jocurile de la bucsile de bascula si pivot.
Simptomul descris conduce catre cedarea bucsilor de la bascula.
Deplasarea basculei inainte - inapoi modifica unghiul amortizorului si conduce la lovirea flansei de la amortizor in caroserie.
Pivotul daca are joc, trebuie sa troncane la denivelari si cand brachezi rotile stand pe loc.
Oricum, trebuie verificata toata articulatia pentru a descoperi ce este in neregula.
Skip ads

  • deleted-119013

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2017

  • Mesaj Privat
NISMO a scris:
Astrele nu se strica...😀


Am schimbat eu basculele (joc mare in bucsi) si bieletele antiruliu la 45k km, si merg cu masina normal, cu evitat gropi la maxim. E loterie.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Cam repede au cedat...
  • deleted-119013

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2017

  • Mesaj Privat
... si cum mai am doua masini cu o vechime de 12-13 ani in batatura carora nu le-am schimbat astfel de piese, concluzionez ca e o scadere a calitatii.
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Azi, pe drumul spre serviciu si inapoi, nu am mai auzit trosniturile... dar ramane sub supraveghere si caut o varianta sa o ridic sa verfic mai bine articulatiile.
Skip ads

  • KApple

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2020

  • Mesaj Privat
KApple a scris:Salut, am și eu aceasta Astra j Sedan 140cp noua din 2018, am cu ea 13500km.

Am fost neatent când am mers pe autostrada Soarelui și am ciupit o baliza de pe zona in lucru ingustata cu roata stânga fațã la 100km/h, roata de tabla îndoitã destul de rãu la buza exterioara, nu a putut fi îndreptatã în service, de asemenea cauciucul s-a dezumflat instantaneu și a fost frecat pe interior pânã am reușit sã pun mașina pe bandã de urgențã.

Acum caut jantã dar nu gãsesc nicãieri distanta intre prezoane.

Salut, revin cu un update. Am fãcut rost de janta, cea veche e la fier vechi, am luat și senzorul de pe ea. Senzor care aparent nu mai funcționeazã, nu apare nimic în bord, in fine e pusa pe spate, poate trebuie reesincronizat ?

Am pus același cauciuc pe janta noua (cel din momentul impactului) deși la primul service a scos vreo 3-4 pumni de cauciuc ras de pe pãrțile laterale cã urmare a mersului pe janta vreo 100m pânã la oprire (moment în care a fost schimbata roata), cei de la primul service care au încercat sã îndrepte janta mi-au spus sa nu pun cauciucul înapoi pe mașina. Cei de la al doilea service au spus cã anvelopa e buna. La inspecție cu lanterna pe interior nu pãrea ras pânã la panza alba (pe talon). Acum janta și cauciucul sunt puse pe spate stânga și am o oarecare teamã de a merge în configurația asta, pe de alta parte nu as mai lua cauciuc nou la fel ca celelalte pentru cã nu îmi place modelul și ar trebui sa le schimb pe toate. Anvelopa nu pare cã are gâlmã pe lateral și nu are semne vizibile la exterior de deteriorare altele decât cele de frecare.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Eu nu as merge cu o astfel de anvelopa cu buna Știința nici de frica. Cauta 2 gume noi și gata. Dai 500-600 și ai ceva sigur.
E prea mare riscul pe care ți-l asumi sa prea mica economia pe care o faci.
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
K...aruncã-l naibii, cauciucul ala e un pericol imens pt tine si familia ta, dar si pt ceilalti participanti la trafic.
Nu stiu cum ti-a trecut prin cap sa-l pui pe masina dupa asa pãțanie...
Gandeste-te cum ar fi la 130 km/h, sau mai mult, sa-ti explodeze respectivul cauciuc...Sa te fereasca Bunuțu...
Fara suparare...👍
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Perfect de acord. Ia 2 gume noi și gata. Dacã e panica cu banii ia mãcar unul. Tot ești mai sigur 3+1 vs al din care a ieșit span 3-4 mâini de cauciuc.
E prea mare riscul și nu merita.
Skip ads

  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Bau-Bau hai sa-i spunem omului altfel...
Daca iti "iubesti" Astra ca noi, fã-i cadou un cauciuc😁
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Anvelopa se inspecteazã cu atenție și dacã nu a fost afectatã structura de rezistențã, poate fi folosita.
Daca intervine frica, nu se mai folosește.
Daca ai permutat rotile de pe stânga trebuie reprogramați toți cei 4 senzori.
Nu-ți afișeazã presiunea la stânga spate, unde ai pus senzorul care a fost pe stânga fata?
Daca da, înseamnã cã presiunea rotii pusã pe stânga fata nu mai este citita de receptorul din aripa stânga spate.
Cea pusã pe stânga spate este citita de receptorul din aripa stângã fata.
Daca dezumfli/umfli roata stânga spate vei vedea cã îți afișeazã cã se dezumfla/umfla roata de stânga fata....
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
"Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor informeazã cã, începând cu data de 17.06.2020 au fost stabilite noi tarife pentru permisul de conducere și certificatul de înmatriculare, potrivit comunicatului transmis de R.A – Administrația Patrimoniului Protocolului de Stat nr.7679/15.06.2020, respectiv:

89,00 lei - permis de conducere;
49,00 lei - certificat de înmatriculare.


Pentru a veni în sprijinul cetãțenilor care au achitat taxele aferente eliberãrii permisului de conducere și/sau a certificatului de înmatriculare anterior datei de 17.06.2020, se acordã un termen de grație de 30 de zile calendaristice pentru utilizarea acestora la vechiul tarif, fãrã plata diferentelor de preț.

Dupã expirarea celor 30 de zile, cetãțenii care au achitat taxele anterior datei de 17.06.2020 vor achita și diferența de preț existentã între tarifele practicate pânã la data de 17.06.2020 și cele în vigoare dupã aceastã datã."
Poate cineva sa traduca ce spune Garcea in comunicat , cu referire la termenul de gratie de 30 de zile ?
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,
Astãzi am fãcut revizia cu ulei și tote filtrele 800.06. Asta a fost prețul.
Uzura plãcute la 37000 km. 60% fata și 25 spatele.
De la service au zis ca la urmãtoarea revizie la schimb dar peste 30000 asa cum îmi scrie pe caietul de service.
Nici pomeneala sa mai tina atât. Probabil max 10k.
Ideea e ca nu știu ce sa pun pe masina ca nu vreau sa le schimb la ei.
Un service multi marca îmi ia manupera 50 de lei. Un set de plãcute TRW costa 170 de lei. 😁
Ce grosime, înãlțime și tați e trebuie sa aibã? Dacã discul este de 276mm trebuie grosime 19.1, înãlțime 60.3, lungime 148.2. Astea sunt dimensiunile date de ATE.
Aștept pereri/opinii și mai ales dimensiuni de la voi cei care ați schimbat.
Merci anticipat 😁
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Acelea sunt dimensiunile aproximative.
Eu am pus Bosch low metal.
  • deleted-119013

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Schimbate in momente diferite, fata GM, spate TRW (am scapat de un usor scartait pe spate ce il aveau originalele).
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Ok. Deci sa înțeleg ca discurile au 276 mm? Dacã da atunci e simplu.
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Da sunt de 276 mm
Eu am pus GM 13412272 ( pe placute scria ATE )
La 24.000 km
O seara buna
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR