Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cristian196913 a scris:Salut,
a inlocuit cineva pe garantie volanul sau pedalierul(bolt/ bucsi pedala ambreaj)? Sunt in batalie cu cei de la Opel si vreau sa fac o sesizare la ANPC dar am nevoie de dovezi. Multumesc anticipat pentru raspuns.


Salut,
La mine au retapitat volanul in garantie ( nu se schimba )
O seara buna
Skip ads

  • cristian196913

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2019

  • Mesaj Privat
damnatu a scris:Pedalierul se schimba, volanul s a exfoliat sau de ce vrei sa l schimbi? (greu de crezut ca vor accepta)


Urme de uzura la volan partea stanga, joc la pefala de ambreaj cam 1 cm stanga-dreapta.
Nu mai siu unde am citit dar din cate imi aduc aminte au fost colegi carora le-a fost inlocuit volanul in garantie.
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Am constatat ca s-a descusut tapiseria banchetei spate, desi masina a fost folosita preponderent doar cu locurile fata ocupate; in spate nu cred ca am avut pasageri mai mult de 5-6 ori.
Aveti idee unde sa apelez pentru a remedia problema? Exista ateliere care se acupa de asa ceva?



  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
cred ca poti sa o cosi si tu cu un pic de rabdare si atentie.
altfel poti incerca la cei care se ocupa de tapitat sau de imbracat volane in piele ca au suficienta experienta sa le coasa. dar si costurile vor fi mai mari, plus ca unii s-ar putea sa refuze demontarea lor de pe masina si sa iti ceara tie sa vii cu ele deja demontate.
Skip ads

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
luna trecuta cand am schimbat rotile de iarna cu cele de vara am observat cat de urat stau piulitele pe jantele de tabla: piulitele prind jantele doar intr-o mica buza de 2-3 mm si in rest doar stau in afara jantei fara sa faca contact cu janta. m-am interesat si la opel-urile noastre nu exista piulite ptr jante de tabla cum exista de ex la ford.

ma gandeam sa iau niste piulite de ford ptr jante de tabla si sa le pun la opel la rotile de iarna cu jante de tabla.
aveti idee daca piulitele de pe opel au filet pe pas metric? daca da inseamna ca se potrivesc piulitele de ford.
oricum la toamna-iarna cand voi schimba iar rotile cu cele de iarna voi lua 5 piulite de la ford si voi incerca sa le montez pe janta de opel. daca se potriveste o sa iau ulterior 20 piulite ford ptr jante de tabla
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Ce te deranjeazã la piulițe?
Așa trebuie sa fie.
  • relu14

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2018

  • Mesaj Privat
cristian196913 a scris:
Bau Bau a scris:Revin cu update. Am plãtit 711 RON. Când cobor la masinã (acum ploua) va atasez o poza cu factura.


Daca nu te superi poti sa spui numele reprezentantei unde ai facut schimburile? Poate data viitoare merg si eu la ei nu la jepcarii astia de la Craiova.


Eu am facut prima revizie,2019, la Pielesti, unde am platit aproape 900 de lei. Urmatoarele doua le-am facut la reprezentanta la Pitesti la jumatate de pret. Iti recomand cu incredere AUTO WORLD PARK, mai ales ca esti din Gorj, ca si mine. Este un pic mai mare distanta decat la Pielesti, dar si economia la buget este pe masura.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Astazi am schimbat plãcuțele de frânã pe fata originale GM.
Aaa arãtau cele vechi originale ale mașinii la 49 k km.
Skip ads

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
placutele alea mai tin inca 10-15.000 km

si ca sa ii raspund colegului, nu imi plac piulitele de jante de aliaj montate pe jante de tabla ca strang doar intr-o portiune mica a conului piulitei rezultand o uzura prematura in zona aceea.
in plus se vad si aiurea, cand dai capacul de la jnata jos se vad piulitele ca niste piramide puse invers care stau doar in varf.
la toamna cand o sa am timp o sa iau 5 piulite de la jantele de tabla ford si o sa le montez pe o janta de tabla de opel si o sa fac poze sa vedeti diferenta.
daca se potrivesc pe filet si pe conul de strangere pe jata o sa cumpar un set de 20 buc si o sa le pun la opel. in fond piulitele alea sunt folosite si ptr ford fiesta, focus, kuga deci chiar si masini putin mai grele deca opel-urile noastre.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
ptr cei care momentan va topiti de caldura va trimit o poza facuta acum vreo 2 sapt cu roscata mea inconjurata de zapada. aveti o singura incercare sa ghiciti unde a fost facuta poza

  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Parcare Bâlea Lac?
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
yep, ai ghicit !

am facut vreo 1300 km in perioada respectiva.
ca si observatii:
- masina se comporta foarte bine la drum intins si pe autostrada, are reverva de putere
- turbina ajuta mult pe transfagarasan, adica si la 2000m tot simteai ca are zvac. o masina aspirata era lesinata la altitudinea aia.
- chiar si pe drumuri mai rele se comporta destul de bine, adica nu te zdrancina prea tare. mi-a parut rau ca am am bagat-o pe acolo dar nu aveam ce face
- aparatorile de noroi ajuta sa nu arunci pietricele si smoala pe caroserie
- scaunele AGR sunt fenomenale: dupa o sesiune de 5-6 ore de condus intr-o zi la intoarcere si vreo 350 km nu m-a durut spatele deloc
- m-am prins cum functioneaza auto-hold la frana de mana: trebuie ca inclinarea sa fie ceva mai mare si tu sa apesi frana de picior mai puternic si te opresti ca atunci cand iesi in rampa dintr-un drum secundar intr-un drum principal. in acel moment se activeaza auto-hold-ul care iti franeaza rotile de pe spate si se dezactiveaza cand accelerezi
- auto hold-ul are si un dezavantaj: nu il poti activa tu cand vrei. de ex pe un drum am vrut sa fac o intoarcere. drumul era usor inclinat intr-o parte. cand am ajuns perpendicular pe drum si am vrut sa dau in spate ca sa continui intoarcerea, masina a continuat sa se duca in fata spre unul din santuri. am pus imediat frana si m-am oprit. am tras de butonul de frana de mana, am ridicat piciorul de pe frana si am incercat sa accelerez. cum rotile spate erau infrante nu am putut sa plec. am apasat iar pe frana si am eliberat frana de mana, dar pana sa apas pe acceleratie masina a continuat sa o ia in fata. speriat am pus iar frana si m-am oprit. deja eram la distanta prea mica de sant. cum nu puteam sa o jonglez ca la frana de mana normala unde poti sa dozezi forta in functie de cand cupleaza si sa ii dai drumul atunci cand trage masina, aici frana de mana era doar on/off. asa ca am apelat la varianta de urgenta: ridicat usor ambreiajul si tinut la jumatate, ridicat piciorul de pe frana si pus rapid pe acceleratie. varianta asta a functionat dar a fost cu ceva fum de ambreiaj. mai bine asa decat sa o bag in sant, plus ca era si un sant destul de adanc cu marginea betonata.
Skip ads

  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Dã-i sandale și aleargã mașina. Și eu tanjesc dupã scaunele AGR. O prostie ca am zis sa nu dau 350 euro pe ele. Asta e învãțare de minte.
La urmãtoarea nu mai fac astfel de rabat.
  • Shade89

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2017

  • Mesaj Privat
A mai patit cineva sa i se innegreasca evacuarea cu benzina de la petrom si omv? Cu benzina de la mol si rompetrol nu patesc asa. Evit sa conduc sub 2000 rpm si schimb la 2500-3000, uneori la drum lung ii dau si mai mult, mai ales in depasiri.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Petrom 98 nu înnegrește. Doar asta vede. Merg mai mulți km fata de 95.
  • cristian196913

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Shade89 a scris:A mai patit cineva sa i se innegreasca evacuarea cu benzina de la petrom si omv? Cu benzina de la mol si rompetrol nu patesc asa. Evit sa conduc sub 2000 rpm si schimb la 2500-3000, uneori la drum lung ii dau si mai mult, mai ales in depasiri.


Si eu patesc la fel, benzina de la Mol si Rompetrol de 95 si cateodata Lukoil.
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Cine ma poate ajuta cu o informatie.
Vreau sa montez o oglinda retrovizoare electrocromatica ( GM 13581081 ) in locul celei normale.
Se poate adapta se potriveste ?
Multumesc
O zi buna
  • Danielzgk

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2018

  • Mesaj Privat
La a 3a revizie se pare ca la opelul meu a crescut capacitatea baii de ulei,ma rog, a motorului...acum intra 5l. Si pretul la ulei s-a dublat. Seriosi la reprezentanta din Craiova. E ultima revizie la ei.
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am facut si eu revizia la 2 ani.....cu cost 0 lei😀
Schimbat ulei motor,filtru, filtru aer si filtru de polen.
V-as prezenta si eu factura dar nu am😁
Beneficiez in totalitate de clauza din contractul de achizitie care zice"garantie extinsa la 3 ani sau 60000 km si mentenanta inclusa"
M-am ales "doar"cu carnetul de garantie completat la revizia 2💪
La prima revizie mi a fost schimbat uleiul si filtrul de ulei gratuit. A fost optiunea mea atunci sa mi schimbe filtrul de aer si cel de polen, cu un cost de 375 lei. Revizii facute la Union Motors👍


Ultima modificare facuta de NISMO la Mar 13 Jul, 2021 8:37 pm
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
IonutN a scris:Salut,
Cine ma poate ajuta cu o informatie.
Vreau sa montez o oglinda retrovizoare electrocromatica ( GM 13581081 ) in locul celei normale.
Se poate adapta se potriveste ?
Multumesc
O zi buna

Salut Ionut!
Cine are deja montata o oglinda electrocromata, nu cred ca si a dorit una normala..asa ca nu va sti sa ti raspunda.Cred...si cred ca esti singurul din cate imi amintesc care vrea asta.
Sau, cine stie...poate Tai-Pan are si aici un raspuns😉
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR