Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • soldy

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:
soldy a scris:
Cosmin95 a scris:Stie cineva cum pot sufla/aspira radiatorul?
E bombardat rau de gâze si pasari explodate Smile) , iar unele lamele sunt indoite.
Ce as putea sa demontez pentru a avea acces acolo?
Voi ce parere aveti? Sa-l las asa sau e cazul de o curatare temeinica?
Multumesc, o seara placuta!

La modelele mai vechi radiatorul nu era asa expus.

Este vorba de intercooler, care este montat in fata radiatorului de AC, care este montat in fata radiatorului de racire motor.
La modelele mai vechi unde era amplasat, de nu era asa de "expus"?

Nu e vorba de poziție. Avea montata o grila suplimentara, care proteja mai bine. Dupa 2017 au renuntat sa o mai monteze.
https://www.drive2.ru/l/462597803105845884/

Skip ads

  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Salut Silviu!
Ai pus huse pe scaune?

Da, din primãvara. Am gãsit la Augsburg unele cu fete de alcantara. Au fost mai piperate, adicã pe la 240 lei, însã materialul este bun, în sensul cã nu prea fierbi pe ele.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
soldy a scris:
Tai-Pan a scris:
soldy a scris:
Cosmin95 a scris:Stie cineva cum pot sufla/aspira radiatorul?
E bombardat rau de gâze si pasari explodate Smile) , iar unele lamele sunt indoite.
Ce as putea sa demontez pentru a avea acces acolo?
Voi ce parere aveti? Sa-l las asa sau e cazul de o curatare temeinica?
Multumesc, o seara placuta!

La modelele mai vechi radiatorul nu era asa expus.

Este vorba de intercooler, care este montat in fata radiatorului de AC, care este montat in fata radiatorului de racire motor.
La modelele mai vechi unde era amplasat, de nu era asa de "expus"?

Nu e vorba de poziție. Avea montata o grila suplimentara, care proteja mai bine. Dupa 2017 au renuntat sa o mai monteze.
https://www.drive2.ru/l/462597803105845884/

Tu ai piesa aceea obturatoare la grila de sus (care e buna NUMAI iarna) si plasa la grila de jos, montate din fabrica?
  • MOli23

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
jupijohn - ma bucur ca pentru tine a functionat netul ,in cazul meu in cea mai mare parte nu si la intoarcere deloc , a fost greseala mea ca nu am descarcat hartile offline de la inceput si ma prins noaptea pe drum neavand posibilitatea sa imi iau un sim cu date de la ei 😐

Tai-pan - stiu ca netul este oferit de vodafone ,de aceaia mi-am luat si un sim de orange pe langa abonamentul de la digi care ma ajutat . Cand mi-am activat netul de la onStar am vb cu o duduie care mi-a spus tarile in care se poate folosi printre care era si "minunata serbia" (aveam si convorbirea inregistrata cu ea ) .... in alta ordine de idei nici macar in romania nu mi-a functionat la intoarcere netul si totul era de la niste setari amarate pe care 99% din incompetenti de la onStar nu au stiut sa le faca . Sa remediat problema cand am fost la reprezentanta cu un simplu telefon .....
Skip ads

  • soldy

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:
soldy a scris:
Tai-Pan a scris:
soldy a scris:
Cosmin95 a scris:Stie cineva cum pot sufla/aspira radiatorul?
E bombardat rau de gâze si pasari explodate Smile) , iar unele lamele sunt indoite.
Ce as putea sa demontez pentru a avea acces acolo?
Voi ce parere aveti? Sa-l las asa sau e cazul de o curatare temeinica?
Multumesc, o seara placuta!

La modelele mai vechi radiatorul nu era asa expus.

Este vorba de intercooler, care este montat in fata radiatorului de AC, care este montat in fata radiatorului de racire motor.
La modelele mai vechi unde era amplasat, de nu era asa de "expus"?

Nu e vorba de poziție. Avea montata o grila suplimentara, care proteja mai bine. Dupa 2017 au renuntat sa o mai monteze.
https://www.drive2.ru/l/462597803105845884/

Tu ai piesa aceea obturatoare la grila de sus (care e buna NUMAI iarna) si plasa la grila de jos, montate din fabrica?

Da. Masina luata in 2015
  • MOli23

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
soldy - norocosule 💪😎
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Prin grila aceea nu trec vrabiile.
Gâzele trec prin acea grila la fel cum trec si la noi...
  • i.bogdan

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
stiti ce reprezentanta Oepl din Bucuresti are tinichigii si vopsitori buni?
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
E cam greu sa gasesti tinichigii/vopsitori buni in reprezentante.
Ce s-a intamplat?
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
i.bogdan a scris:stiti ce reprezentanta Oepl din Bucuresti are tinichigii si vopsitori buni?

Erebus este ok. Am vãzut câteva"picturi" fãcute de ei și sunt ok. Acum mai depi de și de noroc...😁
  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:E cam greu sa gasesti tinichigii/vopsitori buni in reprezentante.
Ce s-a intamplat?

Trebuie sa imi schimb ambele bari. M-a lovit cineva, plus un retus la o usa....
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
In caz de accident, nu trebuie sa mergi obligatoriu la dealer pentru inlocuit si vopsit bari.
ORICE piesa/componenta inlocuita la masina in caz de accident nu mai are garantie de la Opel, ci de la producatorul piesei/componentei respective.
Barele sunt de plastic, nu implica garantie anticoroziva......
Garantia pentru calitatea manoperei este oferita de service-ul care a efectuat-o.
Skip ads

  • coshmaru

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2012

  • Mesaj Privat
IBogdan999 a scris:
Cosmin95 a scris:E cam greu sa gasesti tinichigii/vopsitori buni in reprezentante.
Ce s-a intamplat?

Trebuie sa imi schimb ambele bari. M-a lovit cineva, plus un retus la o usa....


Salut,

Eu zic sa te duci la reprezentanta sa o faci (macar ai garantia ca iti pun piese OM si nu aftermarket la pret de OM).
Ai mare grija cand ridici masina (sa nu ai vreo diferenta de nuanta intre ce s-a vopsit recent si vopseaua actuala). Eu la loganul parintilor am avut 2 retusuri de facut la usile din stanga. Mi-au dat masina in doua culori in prima faza, am refuzat-o, iar ulterior un alt vopsitor a realizat lucrarea. Totul a iesit ok dupa.

Mi-a comunicat ca este destul de greu sa mai nimereasca nuanta masinii dupa ce trece o perioada de timp (vopseaua se decoloreaza si nu mai iese aceeasi nuanta chit ca se foloseste codul culorii).
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Adica la alte service-uri nu se folosesc piese/componente OEM?
Se folosesc numai piese/componente AM, chiar daca solicitarea expresa a clientului este de a se folosi OEM?
Si nu exista posibilitatea de a verifica daca sunt OEM sau AM?!
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
IBogdan999 a scris:
Cosmin95 a scris:E cam greu sa gasesti tinichigii/vopsitori buni in reprezentante.
Ce s-a intamplat?

Trebuie sa imi schimb ambele bari. M-a lovit cineva, plus un retus la o usa....


Lucrarea o faci pe RCA, pe CASCO sau pe buzunarul tau?
In primele 2 cazuri, alege ce este mai bun, chiar daca este si scump, in al treilea, tu stii...
  • coshmaru

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Adica la alte service-uri nu se folosesc piese/componente OEM?
Se folosesc numai piese/componente AM, chiar daca solicitarea expresa a clientului este de a se folosi OEM?
Si nu exista posibilitatea de a verifica daca sunt OEM sau AM?!


Salut,

Eu am trecut prin asta cand am schimbat prima data distributia la G-ul meu cel voinic cand l-am achizitionat. Am luat kit complet de distributie OEM cu holograma, sigilat (rola era made in china - inna si cureaua CONTI) de la un magazin care comercializeaza in principal piese Opel si are si service. Operatiunea desfasurata in service-ul lor.

Dupa 2 ani rola a inceput sa scoata un sunet ciudat la rece (nu era de la curea). Am decis sa schimb distributia cu totul (aveam aprox 50k). Am achizitionat de la reprezentanta acelasi kit OEM (l-am prins la promotie) tot cu holograma si sigilat. Surpriza (rola era tot inna numai ca era fabricata in Canada). Operatiunea de inlocuire a distributiei s-a desfasurat la un service din provincie. Mecanicul mi-a comunicat ca este o diferenta de la cer la pamant intre cele 2 role.

Nu cred ca cei de la reprezentanta au piese de o calitate indoielnica sau nu se pretreaza la asa ceva.
  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
In principiul anumiti furnizori stiu ca aduc piese de origine din Ungaria, unde este depozitul pentru estul europei. ma refer la piese autoradacini(desi mai ieftini au un sistem foarte greoi aducand prin alte persoane cu relatii la unguri) revizie opel(care au relatie directa cu ungurii). Service-urile din cadrul reprezentantelor Opel aduc aceleasi piese, insa cu adaosuri imense. Dar avand Casco...nu ma intereseaza preturile. Diferente mari nu vor fi la vopsea, avand in vedere ca are un an masina.
Problema este ca nu mai stiu cine sunt buni: Erebus, Radacini, GTT....pentru partea de tinichigerie-vopsitorie daca nu se stie meserie, iese nasol.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Diferente de nuanta oricum se vor vedea. Barele vor avea o nuanta mai inchisa fata de restul caroseriei.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
IBogdan999 a scris:In principiul anumiti furnizori stiu ca aduc piese de origine din Ungaria, unde este depozitul pentru estul europei. ma refer la piese autoradacini(desi mai ieftini au un sistem foarte greoi aducand prin alte persoane cu relatii la unguri) revizie opel(care au relatie directa cu ungurii). Service-urile din cadrul reprezentantelor Opel aduc aceleasi piese, insa cu adaosuri imense. Dar avand Casco...nu ma intereseaza preturile. Diferente mari nu vor fi la vopsea, avand in vedere ca are un an masina.
Problema este ca nu mai stiu cine sunt buni: Erebus, Radacini, GTT....pentru partea de tinichigerie-vopsitorie daca nu se stie meserie, iese nasol.


La Erebus de pe Expoziției am vãzut mașini refãcute și erau ok. Acum te duci unde cunoști..
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
coshmaru a scris:
Tai-Pan a scris:Adica la alte service-uri nu se folosesc piese/componente OEM?
Se folosesc numai piese/componente AM, chiar daca solicitarea expresa a clientului este de a se folosi OEM?
Si nu exista posibilitatea de a verifica daca sunt OEM sau AM?!


Salut,

Eu am trecut prin asta cand am schimbat prima data distributia la G-ul meu cel voinic cand l-am achizitionat. Am luat kit complet de distributie OEM cu holograma, sigilat (rola era made in china - inna si cureaua CONTI) de la un magazin care comercializeaza in principal piese Opel si are si service. Operatiunea desfasurata in service-ul lor.

Dupa 2 ani rola a inceput sa scoata un sunet ciudat la rece (nu era de la curea). Am decis sa schimb distributia cu totul (aveam aprox 50k). Am achizitionat de la reprezentanta acelasi kit OEM (l-am prins la promotie) tot cu holograma si sigilat. Surpriza (rola era tot inna numai ca era fabricata in Canada). Operatiunea de inlocuire a distributiei s-a desfasurat la un service din provincie. Mecanicul mi-a comunicat ca este o diferenta de la cer la pamant intre cele 2 role.

Nu cred ca cei de la reprezentanta au piese de o calitate indoielnica sau nu se pretreaza la asa ceva.


Nu mai avea atata incredere in dealeri.
Citeste aici cum pun "bajetii" ulei GM Dexos2 in loc de GM Dexos1 Gen2:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=152878
Si pe aici, unii colegi au facut revizii foarte ieftine, cu ulei foarte ieftin......
Uleiul GM Dexos2 este foarte ieftin, respectiv 1/2 din pretul lui GM Dexos1 Gen2.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR