Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Bau Bau a scris:Important este ca ai rezolvat cu problemele și ca acum masina este ok.
Sunt curios ce jante o sa iei și mai ales ce dimensiuni.
Eu m-am jucat pe un calculator de jante și dimensiunea cea mai apropiata de ce avem noi este 234/50 R18. Sunt mai mari doar cu 19.79 mm sau 0,92%. Deci se încadreazã perfect.

Prea mari, totusi!
Creste dimensiunea cu 4.18%, mai exact.
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Am rezolvat problemele!
Toate au fost din cauza Doreilor de pe linia de productie.
Coloana de directie nu avea suruburile stranse, iar zgomotul din zona CV era dat de un tampon din cauciuc care nu era pus corect.
Acum merge ca in prima zi.
Vineri am programare pt anihilarea greierasilor din stalpii B si de la galusca cu senzorii de lumina si ploaie, si cam gata.
I.am iertat pacatele, n-a fost vina ei Smile))


Esti ca ciobanasul care striga "lupul..., lupul...!"
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Smile)))
E unul dintre motivele pentru care nu am postat aici aceste probleme, pana la solutionarea lor.
Nu am vrut sa agit spiritele sau sa creez panica.
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Cosmin is back in business!
Bine ca ai rezolvat si ca esti iar incantat de masina.
Skip ads

  • Cristian8889

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Bunã seara... Ați avut probleme cu un martor de bord pana acum, ceck engine.? Mi sa aprins în seara asta. Nimic fãcut anormal la mașinã, condus normal. Singurul lucru care la-am fãcut este un plin cu benzina Petrom. 95.Nu reduce puterea motorului, nu are nici un simptom. Binenteles ca mâine ma programez la reprezentanta. Mașina încã e în garanție și am18 k km în bord.Aiurea când vezi asa CV la o mașinã nouã. Daca a avut cnv problema asta aștept sa o dezbatem. Știu ca e și alt topik deschis pe subiectul asta dar,sunt vechi postãrile. Mulțumesc.. O seara buna
  • 80gogu

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salut, pot fi mai multe, am întâmpinat pe Astra g, la Astra j inca nu am avut probleme de genul la cei 8000km ce îi are pânã în prezent.
Poate fi supapa EGR, una din cele douã sonde lambda, etc.
Cel mai bine e sa mergi sa o pui pe tester.
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Cristian8889 a scris:Bunã seara... Ați avut probleme cu un martor de bord pana acum, ceck engine.? Mi sa aprins în seara asta. Nimic fãcut anormal la mașinã, condus normal. Singurul lucru care la-am fãcut este un plin cu benzina Petrom. 95.Nu reduce puterea motorului, nu are nici un simptom. Binenteles ca mâine ma programez la reprezentanta. Mașina încã e în garanție și am18 k km în bord.Aiurea când vezi asa CV la o mașinã nouã. Daca a avut cnv problema asta aștept sa o dezbatem. Știu ca e și alt topik deschis pe subiectul asta dar,sunt vechi postãrile. Mulțumesc.. O seara buna

E posibil sa fie de la benzina. Baga benzina superioara si ar trebui sa se stinga. Apoi evita statia de unde ai alimentat
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e de la cifra octanica a benzinei...
Merg cu benzina de 95 dar de la mol de ceva timp si nimic in neregula... Benzina de la omv (99) mi s-a parut foarte proasta (nu tragea, consum mare, zgomotos motorul)...
Skip ads

  • Cristian8889

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Asa este. Pot fi multe probleme. Nu știu ce sa zic legat de benzina pentru ca și eu ca mulți alți alimentez doar de la Petrom și bag 99 sau 95.Ce am citit galeria de admisie,debimetrul.Acum cel mai indicat e un tester ca sã vad erroarea. Acum de dim o sa ma programez la reprezentanta din Blv Timișoara.
  • 80gogu

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Da poate sa fie și debitmetru, clapeta accelerație, senzor ax came etc. testerul e cel mai sigur.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
AleXXander a scris:Cosmin is back in business!
Bine ca ai rezolvat si ca esti iar incantat de masina.

Da, sper sa nu mai apara si altele!
Daca pun la socoteala si programarea de maine de la tinichigerie, am avut 9 intrari in service de cand am masina. E cazul sa le mai raresc Smile))
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Asa te calesti!

Pe acestea ai pus geana?
https://www.olx.ro/oferta/se...F.html#11a2934e5a
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Sunt si ele pe lista, dar mai mult m-ar tenta astea..

Mai cautam cateva zile.. inca nu sunt decis.

Tai-Pan, la tine cu cati milimetri au iesit rotile spre exterior cu noile jante?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Cosmin, parerea mea este sa iti iei jante cu ET peste 40 (adica 42 sau 44) daca vrei sa montezi anvelope 235/45/18. La jantele de mai sus cu ET38, mai mult ca sigur anvelopele iti vor atinge in pasajul rotii atunci cand masina e incarcata si in plus mai si "lanseaza" pe denivelari.
Eu am anvelope 225/50 pe jante Alutec de 17"/8J/ET35 si sunt la limita cu distanta dintre anvelopa si pasaj roata spate (chiar pot spune ca in conditii de incarcare mare a masinii "barbiereste" usor aparatoarea de pe pasajul rotii... cu anvelopele originale Michelin Primacy HP nu se intampla lucrul asta, dar cu cele de acum Falken Azenis FK510 atinge usor intrucat protectia de janta e mult mai pronuntata si flancul usor mai bombat) ... ale tale ar iesi mai in afara cu inca 2mm.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut Clau! Intr-adevar, sunt la limita, si tinand cont ca cel putin o data pe an o incarc pana la refuz, nu as vrea sa am astfel de neplaceri.
In anuntul din link-ul pus de Tai-Pan, acele jante au 7,5J, si este specificat ca sunt pentru Astra J, chiar daca au et38.
Conform unui calculator online, latime perfecta pentru 7.5J este 235.
As putea sa ma orientez catre ele? Sau tot la fel exista riscul de a atinge?
De la 8J la 7,5 ma gandesc ca ar fi o diferenta sesizabila..
M-as orienta oricand catre o pereche de jante originale, dar pt prinderea 5x105, nu exista nimic la ora asta pe piata.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin,
Jantele mele au ET 35, deci au iesit mai in exterior cu 4mm.
Dar nu la jante este problema, ci la anvelope.
Anvelopele mele au ramas aceleasi, deci si ele au iesit mai in exterior tot cu 4mm.
La tine, anvelopele vor fi mai late cu 20 mm, deci vor iesi mai in exterior cu 10 mm daca se pastreaza ET-ul de 39.
Daca mai iese si janta in exterior (ET-ul mai mic cu 1 mm), atunci anvelopa va iesi mai in exterior cu 11 mm.
La latimea de 235, nu poti pune ET mai mic de 42.
Sedanul nu acomodeaza pe spate latimea de anvelope pe care o acomodeaza hatch-ul cu 3 portiere.
Hatch-ul este mai lat in zona pasajelor spate cu 26 mm (13 mm pe fiecare parte) si acomodeaza si roti de dimensiunea 245/45 r18 sau 245/40 r20 - varianta OPC.
Problema la jantela mari o reprezinta ET-ul si nu latimea.
La jantele mici ar putea fi o problema latimea mare, dar pe partea de interior....nu la exterior
In cazul tau, inseamna acelasi lucru latimea de 7.5 sau 8, dpdv al iesirii mai in exterior, daca ET este tot 38.
Pentru anvelope de latime 235, mai bune sunt jantele cu latime de 8. La 225 latimea optima e 7.5, iar la 215 de 7.
La ET 38 poti pune anvelope 225/45


Ultima modificare facuta de Tai-Pan la Joi 15 Nov, 2018 2:03 pm, modificat de 2 ori in total
  • Cristian8889

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2018

  • Mesaj Privat
80gogu a scris:Da poate sa fie și debitmetru, clapeta accelerație, senzor ax came etc. testerul e cel mai sigur.
. Asa este, ai dreptate. Va țin la curent în caz ca se mai lovește cnv de problema asta. Luni am programarea la service. O zi buna.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:a, sper sa nu mai apara si altele!
Daca pun la socoteala si programarea de maine de la tinichigerie, am avut 9 intrari in service de cand am masina. E cazul sa le mai raresc Smile))


9 intrari in service?!
cred ca trebuie sa ii faci ceva descant la biserica, sa ii dea cu "aghiasma sa iasa dracii din ea" Very Happy

acum nu stiu daca tu esti chiar genul care se duce la service ptr orice nimic sau chiar ai avut probleme serioase.
oricum din ce ai descris pe pagina asta chiar ai avut ceva erori de fabricatie si iti recomand sa le scrii celor de la opel din germania, ca poate in felul acesta corecteaza procesul de fabricatie.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Sau asa..
https://m.ebay-kleinanzeigen...68322575-223-8930
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
xxl_cm a scris:
Cosmin95 a scris:a, sper sa nu mai apara si altele!
Daca pun la socoteala si programarea de maine de la tinichigerie, am avut 9 intrari in service de cand am masina. E cazul sa le mai raresc Smile))


9 intrari in service?!
cred ca trebuie sa ii faci ceva descant la biserica, sa ii dea cu "aghiasma sa iasa dracii din ea" Very Happy

acum nu stiu daca tu esti chiar genul care se duce la service ptr orice nimic sau chiar ai avut probleme serioase.
oricum din ce ai descris pe pagina asta chiar ai avut ceva erori de fabricatie si iti recomand sa le scrii celor de la opel din germania, ca poate in felul acesta corecteaza procesul de fabricatie.


Ce sa mai corecteze, intr-o luna, maxim 2 e gata productia..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR