Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • GDom

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2018 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Salut prieteni! Stie cineva sau a folosit spray pentru reparat anvelopa in caz de ai pana? Solutia aceea afecteaza senzorul de presiune? O roata slim din ce am cautat e 400_500ron.Prea mult dupa parerea mea
Skip ads

  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Dacã stai sa te gândești e mai scump sa folosești spray-ul.
Iti va afecta senzorul, cauciucul nu îl mai folosești ca o sa fie plin de spuma aia. Când îl dejantezi e panica.
Deci ieși mai ieftin dacã gãsești rezerva chiar SH dar slim.
  • GDom

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2018 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Poza e unformativa.Din ce am mai citit e si cu un fel de gel (latex).In descriere zice ca nu afecteaza dar ......Ma gande am ca a folosit cineva asa ceva.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
GDom a scris:Salut prieteni! Stie cineva sau a folosit spray pentru reparat anvelopa in caz de ai pana? Solutia aceea afecteaza senzorul de presiune? O roata slim din ce am cautat e 400_500ron.Prea mult dupa parerea mea


nu folosi spray-ul ala decat ca ultima varianta.
daca vei da cu el o sa ai iti umple roata cu un fel de clei/spuma si s-ar putea sa fie nevoie sa inlocuiesti cauciucul cu totul.
plus ca acea spuma va intra si gaurile de la senzorul de presiune si il va infunda: senzorul va afisa permanent o presiune gresita.

mai bine cumperi o rezerva normala daca nu ai bani de o rezerva de dimen reduse.
iar o rezerva de dimens reduse se gaseste si la 250-300 lei, trebuie doar sa cauti putin pe olx.
chiar eu am luat acum 2-3 sapt o rezerva 115/70R16 din 2016 la 250 lei.
Skip ads

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
cristian196913 a scris:
sicka a scris:Imparte si cu noi tehnica si produsele de decontaminare si aplicare ceara si sealant... Am luat si eu un pachet de argila+lubrifiant+ceara, dar nu mi-am facut inca curaj sa dau cu ele pe masina. Plus ca am dat prin vara cu wetcoat (Gyeon) si inca mai are efect Very Happy


Pana la urma dupa ce m-am documentat pe un site de detailing am hotarat sa imi cumpar cateva produse pentru intretinerea masinii si sa ma ocup singur de ea. Rezultatul este din punctul meu multumitor si se poate vedea in fotografiile de mai jos. Sper da va placa Smile



arata bine, dar scoate-i sticker-ul acela galben cu numele dealer-ului de pe portbagaj, ca peste 1-2 ani o sa injuri: plasticul din care e facut sticker-ul o sa se lipeasca atat de bine incat nu mai poti sa il scoti decat cu solventi puternici si frecand vei zgaria vopseaua.
in plus vopseaua de sub sticker nefiind expusa la soare si la raze UV, va avea alta nuanta decat restul vopselei si se va cunoaste diferenta dupa ce scoti sticker-ul.
  • GDom

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2018 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2018

  • Mesaj Privat
xxl_cm a scris:
GDom a scris:Salut prieteni! Stie cineva sau a folosit spray pentru reparat anvelopa in caz de ai pana? Solutia aceea afecteaza senzorul de presiune? O roata slim din ce am cautat e 400_500ron.Prea mult dupa parerea mea


nu folosi spray-ul ala decat ca ultima varianta.
daca vei da cu el o sa ai iti umple roata cu un fel de clei/spuma si s-ar putea sa fie nevoie sa inlocuiesti cauciucul cu totul.
plus ca acea spuma va intra si gaurile de la senzorul de presiune si il va infunda: senzorul va afisa permanent o presiune gresita.

mai bine cumperi o rezerva normala daca nu ai bani de o rezerva de dimen reduse.
iar o rezerva de dimens reduse se gaseste si la 250-300 lei, trebuie doar sa cauti putin pe olx.
chiar eu am luat acum 2-3 sapt o rezerva 115/70R16 din 2016 la 250 lei.
Pfff! Cum mama naibi am ratat o ,ca o caut de 1 luna🤣🤣.Normala am dar ocupa c am mult in portbagaj .Am montat gpl
  • cristian196913

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2019

  • Mesaj Privat
xxl_cm a scris:
cristian196913 a scris:
sicka a scris:Imparte si cu noi tehnica si produsele de decontaminare si aplicare ceara si sealant... Am luat si eu un pachet de argila+lubrifiant+ceara, dar nu mi-am facut inca curaj sa dau cu ele pe masina. Plus ca am dat prin vara cu wetcoat (Gyeon) si inca mai are efect Very Happy


Pana la urma dupa ce m-am documentat pe un site de detailing am hotarat sa imi cumpar cateva produse pentru intretinerea masinii si sa ma ocup singur de ea. Rezultatul este din punctul meu multumitor si se poate vedea in fotografiile de mai jos. Sper da va placa Smile



arata bine, dar scoate-i sticker-ul acela galben cu numele dealer-ului de pe portbagaj, ca peste 1-2 ani o sa injuri: plasticul din care e facut sticker-ul o sa se lipeasca atat de bine incat nu mai poti sa il scoti decat cu solventi puternici si frecand vei zgaria vopseaua.
in plus vopseaua de sub sticker nefiind expusa la soare si la raze UV, va avea alta nuanta decat restul vopselei si se va cunoaste diferenta dupa ce scoti sticker-ul.


Multumesc, l-am dat jos fara probleme. Daca intereseaza pe cineva produsele folosite pentru masina pot sa i le comunic in privat ca sa nu fac reclama sau sa incalc regulile forumului.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
ma uitam la niste filme cu crash teste ptr astra J si am ramas uimit de cat de bine rezista la impact, inclusiv la impactul lateral cu un stalp care e cam cel mai distructiv tip de impact:
http://www.youtube.com/watch?v=tGvrBsqlN9c
http://www.youtube.com/watch?v=k5IZgWInw9A

spre comparatie, la duster la impactul lateral cu un stalp, stalpul intra in masina cam pana la jumatatea locului soferului:
http://www.youtube.com/watch?v=T14hPEBtBao
Skip ads

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
si un mic filmulet cu modul de lucru al farurilor AFL: http://www.youtube.com/watch?v=vMMKBJuVq7o
o chestie tare care mi-a placut la farurile AFL e ca becul de cornering chiar lumineaza interiorul curbei.
partea naspa e cand ai curba la stanga si vine o masina pe contransens, acel bec il cam orbeste. mi s-a intamplat de cateva ori sa primesc flash-uri in situatia asta si nu intelegeam de ce.

la alte masini functia de cornering e simulata prin aprinderea proiectorului de ceata, dar asta nu lumineaza asa bine ca becul de cornering de la astra J.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mie mi s-ar parea normal ca lumina aceea de cornering sa nu fie ridicata si sa nu incomodeze pe cei de pe contrasens...
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
probabil inginerii care au facut farurile au gandit ca la 30 km/h mergi printre blocuri sau face manevre in parcare, nu mergi pe serpentine in ac de par. chestia cu orbitul celui de pe contrasens se intampla cam la 1 caz din 20, iar in restul de 19 cazuri fie nu am masina pe interiorul curbei, fie fac curba la dreapta si nu conteaza.
oricum sistemul de cornering de la astra J e chiar util si ajuta la vizibilitate noaptea, spre deosebire de sistemul implementat de alti producatori care doar iti aprind proiectorul de pe interiorul curbei, fara sa ajute prea mult insa.
  • Alex_1

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Schimbat cauciucurile de vara cu cele de iarna. Folosit cricul hidraulic de la Lidl. Alta viata Smile
Skip ads

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
hidraulic sau crocodil? ca multa lume le confunda.
cricul standard cu care vine astra e destul de bun, dar cheia e oribila: faptul ca e mobila si facuta sa se stranga nu iti permite sa apesi prea tare pe cheie ca se misca.
am folosit o singura data cheia din kit si mi-a ajuns.
  • akim

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Cricurile crocodil sunt tot hidraulice:
https://gebotools.ro/catalog...5-t/category/220/
  • Alex_1

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2019

  • Mesaj Privat
xxl_cm a scris:hidraulic sau crocodil? ca multa lume le confunda.
cricul standard cu care vine astra e destul de bun, dar cheia e oribila: faptul ca e mobila si facuta sa se stranga nu iti permite sa apesi prea tare pe cheie ca se misca.
am folosit o singura data cheia din kit si mi-a ajuns.


Cric hidraulic tip crocodil Smile
Cheia folosita este una dinamometrica, cu brat lung. A mers usor.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,
Întrebare cu dedicație pentru Tai-Pan. Ce pãrere ai de uleiul de motor Motul 8100 X-Clean EFE 5w40? E ok pentru B14 NET?
4 l costa 155 lei fata de 9 cat e Dexos 1 gen 2.
Multumesc pentru rãspuns 😁
  • uzyflorin

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salutare. O intrebare va rog. Cum se scoate mufa electrica de la termostat 1.4 turbo. Multumesc
  • Alex_1

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Salut, http://www.youtube.com/watch?v=slIrhFXRHJ4 min.6.53 sau cauta ceva similar.
  • uzyflorin

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Gata am vazut. Multumesc Alex_1
  • Alex_1

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Cu placere.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR