Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • RBen

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Salutare! Am comandat niste becuri cu led pentru faza scurta/lunga h7, dar imi trebuie un adaptor special pentru a le monta. A facut cineva aceasta “operatie” si stie ce adaptoare se potrivesc? Stiu ca multi dintre voi imi veti spune sa le pastrez pe cele originale, dar stiti cum este, cand ai o nebunie, o ai pana la capat Smile Multumesc anticipat!
Skip ads

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
nu vreau sa raspund la intrebarea ta ptr ca modificarea facuta de tine e ilegala si in plus orbeste ceilalti participanti la trafic !

probabil o sa zici ca tu pui becuri bune, ca tu nu orbesti, ca bla-bla-bla, dar realitatea e ca atunci cand din sens opus vine unul cu led-uri in faruri te orbeste in draci.
  • RBen

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Apreciez raspunsul tau. Imi vine greu sa cred ca tu nu ai absolut nicio modificare “ilegala” pe masina. Sincer sa fiu cu tine, am amici care au asa ceva pe masini si nu este nici pe departe cum spui tu. Dar fiecare cu parerea lui. Spor la flashuri Smile Sa ai o zi frumoasa!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu am 2 opel-uri si nu am nici o modificare ilegala pe masina.
Nu am nici un bec de alt tip decat ce e de uzina pe masina.
Chiar si in plafoniere am becuri halogen ca in fabrica.

Pe vectra am carlig (pus de mine) pe original (luat sh) cu modul de trailer (in loc sa dau 200 de lei am dat 450 de lei).
Am pus proiectoare pe schema originala a masinii (m-a ajuns peste 600 de lei cu piese sh acum 8-9 ani in loc sa dau 400 pe ele noi si sa pun un buton aiurea in bord).
Am pus geamuri electrice spate tot pe schema originala.
Totul e pe original si 100% functional.
Exceptie: aux-in pe intrarea de telefon a cd30 si senzorii de parcare aftermarket, dat astea nu deranjeaza pe nimeni...
Skip ads

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
RBen a scris:Apreciez raspunsul tau. Imi vine greu sa cred ca tu nu ai absolut nicio modificare “ilegala” pe masina. Sincer sa fiu cu tine, am amici care au asa ceva pe masini si nu este nici pe departe cum spui tu. Dar fiecare cu parerea lui. Spor la flashuri Smile Sa ai o zi frumoasa!


da, pe masina nu am nici o modificare ilegala !
uita-te pe aici prin urma si o sa vezi exact ce modificari am facut.

asa ca lasa-ne cu povestile tale ca nu o sa te ajutam. daca vrei sa faci modificari ilegale du-te pe 4tuning sau pe bmwclub ca acolo e "patria" xenoanelor chinezesti si a becurilor cu led.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Pt becurile alea cu led trebuie sa ai "racire" daca sunt simple fara ventilator iti topesc farul. Nu e nimic ilegal in asta nu vb prostii. Am avut faruri de anglia pe o masina normala si nu am primit niciun flash, inca le am montate si merg si cu faza lunga, chiar daca mi-ar da vreunu flash m-ar durea in palarie atata timp cat unii merg cu cauciucurile pana la sarme. Consulta un electrician, iti zic, chiar poti avea problrmr la instalatie dupa.
  • RBen

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc pantalon pentru raspunsul tau. Becurile au fost destul de scumpe, am racire absolut tot ce trebuie. O sa ma interesez mai mult despre asta.
xxl_cm, nu inteleg de ce esti asa bosumflat. Eu am vorbit foarte elegant cu tine, dar vad ca te frustrezi aiurea. Esti un fel de avocat al becurilor cu halogen sau ce? Vezi ca nu sunt singurul pe aici care doreste aceasta “ilegalitate” sau deja a comis aceasta fapta. Sa ai o seara, flash!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pantalon a scris:Pt becurile alea cu led trebuie sa ai "racire" daca sunt simple fara ventilator iti topesc farul. Nu e nimic ilegal in asta nu vb prostii. Am avut faruri de anglia pe o masina normala si nu am primit niciun flash, inca le am montate si merg si cu faza lunga, chiar daca mi-ar da vreunu flash m-ar durea in palarie atata timp cat unii merg cu cauciucurile pana la sarme. Consulta un electrician, iti zic, chiar poti avea problrmr la instalatie dupa.

este 100% ilegal sa pui orice alt tip de bec (xenon, LED) in locul becului halogen.
https://lege5.ro/Gratuit/hez...?dp=gi4tknjrg43te
Art. 112.
(1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se retine de cãtre politia rutierã în urmãtoarele cazuri:
d) vehiculul circulã cu defectiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate;
(2) În situatiile prevãzute la alin. (1) lit. b), c), e), g), k), o), p), r) si s), la retinerea certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, politistul rutier elibereazã conducãtorului de vehicul o dovadã înlocuitoare fãrã drept de circulatie, iar în cazurile prevãzute la alin. (1) lit. a), d), f), h), i), j), l), m), n), t), u), v) si x), o dovadã înlocuitoare cu drept de circulatie pentru 15 zile.

exista omologare pentru LED-uri pe orice faza la astra j?
NU. deci ramai fara talon.

iar cu farurile de anglia puse pe masina de europa, iti doresc sa te intalnesti cu un echipaj mixt politie + RAR/ARR.
nu ai tu nici o autoritate sa verifici cauciucurile altora si nici dreptul sa-i orbesti pe ceilalti cu farurile tale de anglia.

in anglia sunt mai permisive legile, nu compara.
acolo daca pui xenon sau led pe far clasic, nu prea te intreaba nimeni (dar te pot obliga sa le prezinti acte ca ai facut modificarea in service autorizat).
dar cum ai intrat pe continent te iau la intrebari si in unele cazuri nici nu mai poti misca masina decat pe platforma (chiar daca ai facut modificarea intr-un service autorizat).
cand intri intr-o tara respecti regulile tarii in care intri chiar daca masina ta respecta regulile tarii in care e inmatriculata.

RBen a scris:Multumesc pantalon pentru raspunsul tau. Becurile au fost destul de scumpe, am racire absolut tot ce trebuie. O sa ma interesez mai mult despre asta.
xxl_cm, nu inteleg de ce esti asa bosumflat. Eu am vorbit foarte elegant cu tine, dar vad ca te frustrezi aiurea. Esti un fel de avocat al becurilor cu halogen sau ce? Vezi ca nu sunt singurul pe aici care doreste aceasta “ilegalitate” sau deja a comis aceasta fapta. Sa ai o seara, flash!

nu esti nici primul si nici ultimul care face modificari neomologate pe masina.
insa nici primul si nici ultimul care ramane fara talon...
ia-te dupa pantalon,
si ramai fara talon...

Skip ads

  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,
Și eu ii urãsc pe cei care modifica farurile. De exemplu Logan 2010 cu far cu oglinda fãrã lupa cu xenon. Da el vede ca ziua da eu zici caa uit la flama de la sudura. Mai ales noaptea pe ploaie.
De cele mai multe ori închid un ochi sa nu pierd vederea de noapte( pupila dilatata) pentru ca te orbește efectiv.
Eu am AFL din fabrica și vroiam sa schimb becul de cornering care e halogen pt ca e galben. Dar am rãmas asa cu ele. Nu merita deranjul.
Cea mai buna varianta este sa pui pe lista ce îți lipsește de la masina actuala gen : cp ma multi, xenon sau ce te coafeazã pe tine și ulterior când schimbi masina te asiguri ca are ce îți dorești.😁


PS: sa vezi pe strada mașini cu folie pe stopuri fie fumurie fie rosie și noaptea când stai în spatele lui îl vezi cu greu pt ca nu mai trece lumina cum trebuie.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
RBen a scris:Multumesc pantalon pentru raspunsul tau. Becurile au fost destul de scumpe, am racire absolut tot ce trebuie. O sa ma interesez mai mult despre asta.
xxl_cm, nu inteleg de ce esti asa bosumflat. Eu am vorbit foarte elegant cu tine, dar vad ca te frustrezi aiurea. Esti un fel de avocat al becurilor cu halogen sau ce? Vezi ca nu sunt singurul pe aici care doreste aceasta “ilegalitate” sau deja a comis aceasta fapta. Sa ai o seara, flash!


nu sunt avocat al becurilor cu halogen, doar ca sunt satul de toti care isi pun becuri cu xenon sau mai nou cu led pe faruri cu oglinda care te orbesc cand vii din contrasens.
ca si-au facut multi modificare asta nu inseamna ca e legala.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Va rãciți gura degeaba!
Nãravul din fire nu are lecuire......
In țara asta mioriticã, cine respecta regulile și nu "se descurcã" este considerat un fraier!
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Cati frustrati aici ,ce hate aiurea ii dati omului;despre masina mea ce sa zic, a trecut itpul pe bune, ca si coincidenta ultimul l-am facut chiar la galati, singurii care au comentat la faruri au fost la cluj m-au "avertizat" , ca aveam stikere pe care scria RH, acum mi-am facut altele identice lipite pe far in interior cu LH, de cauciucuri nu mai are rost sa zic ca erau alta dimensiune, deh galatiu sa traeasa, poate pun o poza.
Skip ads

  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Fiecare este liber sa facã ce considera cu mașina sau bunul lui atât timp cât nu ii influențeazã pe cei din jur într-un mod negativ. ÃŽn caz contrar suporta consecințele.
De schimbat sistemul audio nu vb nimeni. De mãrit diametrul la evacuare la fel. Insonorizare uși..etc.
Nu cred ca sfaturile sunt negativitste doar de bun simț.
Referitor la cei care închid ochii la ITP cred ca merita minim amenda penala. Dar asta în tari civilizate.
La noi nu se respecta carantina într-un oraș și tot cei care nu respecta legea considera ca sunt defavorizați ca primesc amenzi.
Ne civilizam de voie, de nevoie sau de frica.

PS: în Australia îmi spunea Finul ca amenda era de 20000 dolari Australieni dacã nu respectai carantina. Nu ai bani te executa pe bunuri. Nu ai bunuri pușcãrie.
Și ce sa vezi. Toți respecta legea. Frica pãzește bostana!

Spor la modificat! Legal 😁. Fãrã supãrare...😁 😁
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pantalon a scris:Cati frustrati aici ,ce hate aiurea ii dati omului;despre masina mea ce sa zic, a trecut itpul pe bune, ca si coincidenta ultimul l-am facut chiar la galati, singurii care au comentat la faruri au fost la cluj m-au "avertizat" , ca aveam stikere pe care scria RH, acum mi-am facut altele identice lipite pe far in interior cu LH, de cauciucuri nu mai are rost sa zic ca erau alta dimensiune, deh galatiu sa traeasa, poate pun o poza.
frustrat esti tu
eu nu am trecut itp-ul in 2011 la vectra pentru simplul fapt ca aveam 205/55/16 pe masina si in carte aveam 215/55/16.
nu am rezolvat-o romaneste,
am fost la reprezentanta si am luat o hartie cu dimensiunile pentru masina mea si am facut modificare CI, apoi am trecut ITP-ul.

Nu stiu la ce statie itp ai fost in Galati, dar probabil l-ai facut "pe bune" cu 100 de lei in talon, ca asa se face cand ai nereguli la masina...
Mai ales cand ai nereguli la faruri sau anvelope.
Si daca nu se uita si au norocul sa fie masina retinuta de RAR, nu mai treci tu itp-ul...

Eu te provoc, cand mai treci prin Galati sa mergem sa faci ITP-ul dar sa fiu si eu de fata, sa vedem daca treci sau ba.
Eventual mergem direct la RAR, sa vedem ce parere au cei de la RAR despre anvelopele tale si despre farurile tale de Anglia.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Da, o polemica fara sfarsit ....cunosc ambele sentimente: si eu voiam sa pun "marea cu sarea" pe J-ul pe care l-am avut si pe care nu l-am configurat "cu de toate", ca am zis ca ce-mi trebuie aia sau ailalta si dupa le voiam pe toate ca sa dea bine ochiului , si eu îi blagoslovesc pe cei cu tuning cocalaresc , mai ales pe aia cu becuri fake si deranjante. Insa , am gasit o solutie pentru calmarea cerebelului si pentru indestularea ego-ului : cand am configurat K-ul, nu m-am mai uitat la bani, ulterior toate modificarile estetice pe care nu le-am regasit in configurator (ex.:evacuare dubla) le-am facut cu piese originale GM/Opel !
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:[...] cand am configurat K-ul, nu m-am mai uitat la bani [...]

Asta-i spiritul Laughing
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Itpul l-am facut la k.i.a. g,l, l-am trecut cu brio, fara spaga, acolo ma prinse , acolo il facui
  • KApple

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Salut, am și eu aceasta Astra j Sedan 140cp noua din 2018, am cu ea 13500km.

Am fost neatent când am mers pe autostrada Soarelui și am ciupit o baliza de pe zona in lucru ingustata cu roata stânga fațã la 100km/h, roata de tabla îndoitã destul de rãu la buza exterioara, nu a putut fi îndreptatã în service, de asemenea cauciucul s-a dezumflat instantaneu și a fost frecat pe interior pânã am reușit sã pun mașina pe bandã de urgențã.

Am pus roata de rezerva care avea o anvelopa noua si diferita (posibil puțin mai înaltã dar cu aceleași specificatii) fata de celelalte 3 roti rãmase și mașina trage dreapta, nu știu dacã ar fi o problema și la sistemul de direcție, însã sunt nevoit sã țin volanul ușor în stânga pentru a merge drept.

Acum caut jantã dar nu gãsesc nicãieri distanta intre prezoane. Am cãutat în cartea de identitate dar nu scrie nicaieri toate specificațiile jantei, iar pe internet gãsesc 5x105 sau 5x115, et39 sau et41.
Am anvelopele 215/60 R16 trecute în carte cu jantele 6.50j x 16.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,
Ai 5x105 cu et 39. Dacã ai simțit bine de tot în volan când ai luat valiza e posibil sa ai direcția dereclata.
Cel mai probabil e de la toatã de rezerva problema cu trasul stânga sau dreapta.
Schimba anvelopa și janta cu una de dimensiunile celor 3 și verifici dupã.
Pentru siguranțã ta când ai toate 4 rotile la fel sau mãcar 2 cu 2 ( sa nu trebuiasca sa cumperi 2 anvelope. 3 sunt mai uzate și una nouã 😢) faci o programare la geometrie și te costa verificarea 30 -40 lei dacã nu are nimic. Dacã trebuie reglata dai 120-130 lei. Eu am fãcut unghiurile pe Ficusului. Te prinzi tu cum se cheamã ca e singurul😁.
Sper sa iti fie de folos informațiile.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Mai poti sa încerci și la service-ul de jante de la intersecție Șoseaua Gheorghe Ionescu Sisesti cu Bld Oaspeților. Dacã ei zic ca nu se mai poate indreapta atunci chiar trebuie alta janta. Eu am roluit o janta care era aproape pãtratã 👍
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR