Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Silviu Mustata a scris:
Salutare tuturor, deși v-am urmãrit permanent.
Nu am renunțat la mașinã. Doar ce am trecut de revizia a treia și este și ea așezatã complet. (29k km). Probleme, ceva toceala la volan, însã dupã o solicitare eșuatã la service (in garantie extinsã) am aplicat o husa de piele, ceva pete pe lac de la seva de copac (la locul de parcare plãtit de afla cativa carpeni care au pãtat toatã parcarea, iar un proprietar de spalatorie mi-a sugerat sa le las în pace pentru ca la inghet mai zdravãn se potolesc, însã de unde inghet si zãpadã în ultimii 3 ani. A mai fost o recalibrare de senzor ESP, despre care v-am povestit. Mãrunțiș.
Cautam de ceva vreme produsul acesta la noi
https://www.amazon.com/Shine...oat/dp/B07LHB3B2Q
și se pare ca a ajuns. Sunt curios sã îl încerc. Ce pãreri aveti?

Foloseste-l...
A mea vede ceara lichida la 2 sãptãmâni, la spãlãtorie.
Skip ads

  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
😀 Cu respect, salut revenirea in rândurile noastre,a "veteranului" PEmil.👍


@Spulcineanu pirian
Cu jante nelovite si gume ok, nici o masina nu are voie sa trepideze...weekend-ul trecut am experimentat pe A2 ,170-180km/h(fiind împins din spate de un ghertoi cu "bemweu" de Uk)incercând sa trec de 4 tiruri.Asta s-a întamplat maxim 1 minut,dupa care am revenit la o viteza constanta (batrâneasca chiar)de 120km/h. Nici un fel de trepidatii... Sedanul turbo, mi-a dat senzatia ca mai putea sa urce cu vreo 20 de km/h.
Oricum, pe mine mã îngrozeste gândul ca la viteze de peste 130, mi-ar aparea in fata vreun animal...
In atatia ani de A2, am putut vedea zeci de incidente de acest gen.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Nismo...Dã-i "sandale" cum zic șoferii de TIR.. Am venit de la Avrig la Capitala 😁 în 3 h legal cu waze și stație.
Merge struna..bagi bumbac și iese lânã. 😁😁 Benzina de 99 Petrom și țeavã curata.

PS : pe urcare 2 benzi Dealul Negru am simțit din plin ca e grãsuța masina 1503 kg...😩 😩.
Dacã avea 1200-1300 la cp astia sau 160 -170 la kg astea era super super ok....aaaa și un 250Nm+ era perfect..
Asta e...la urmãtoarea..😁
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Silviu Mustata a scris:
NISMO a scris:
NISMO a scris:
Diaconescu.df a scris:Este de la gainati care nu i-ai sters de pe masinã ia sters ploaia si la mine au apãrut probleme pe vopsea se întâmplã la anumiti gainati nu la toti.


😅😂...adevarat ai grãit..e foarte proaste vopselele de pã maºinele noastre...😂😂😂


Salut!
Mi s-a pãrut amuzanta tare, postarea ta cu "gainati"...
Imi cer scuze, n-am vrut sa fiu rãutacios.

Silviu Mustatã, bine ai revenit dupa o lunga absenta!
Dupa 3 ani nu ai renuntat la masina, nu?☺

Salutare tuturor, deși v-am urmãrit permanent.
Nu am renunțat la mașinã. Doar ce am trecut de revizia a treia și este și ea așezatã complet. (29k km). Probleme, ceva toceala la volan, însã dupã o solicitare eșuatã la service (in garantie extinsã) am aplicat o husa de piele, ceva pete pe lac de la seva de copac (la locul de parcare plãtit de afla cativa carpeni care au pãtat toatã parcarea, iar un proprietar de spalatorie mi-a sugerat sa le las în pace pentru ca la inghet mai zdravãn se potolesc, însã de unde inghet si zãpadã în ultimii 3 ani. A mai fost o recalibrare de senzor ESP, despre care v-am povestit. Mãrunțiș.
Cautam de ceva vreme produsul acesta la noi
https://www.amazon.com/Shine...oat/dp/B07LHB3B2Q
și se pare ca a ajuns. Sunt curios sã îl încerc. Ce pãreri aveti?

Foarte apreciat produsul pe forumurile de afara...unde anume sa gaseste in Ro ? O mica parte din "trusa" mea :
Skip ads

  • spulcineanu pirian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Revin cu update: am fost la alta vulcanizare si luand toate rotile au spus ca toate sunt dezechilibrate. Zis si facut, le-au echilibrat pe toate. Poate rezolva problema vibratiilor la viteze mari. Ironic, citind alte discutii de pe alte threaduri de aici (legat de vibratii pe insignia la 160-170), si eu am schimbat franele de curand. Nu prea am ce sa le fac jantelor, drumul meu spre serviciu este plin de canale, denivelari si gropi (buc-magurele). Mai degraba sunt curios daca incaltand jante de aliaj (Dezent tz gri r16 m-ar interesa) ar fi mai rezistente la uzura decat tablele...
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
NISMO a scris:😀 Cu respect, salut revenirea in rândurile noastre,a "veteranului" PEmil.👍


Salut NISMO, drumuri line!
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Bau Bau a scris:Nismo...Dã-i "sandale" cum zic șoferii de TIR.. Am venit de la Avrig la Capitala 😁 în 3 h legal cu waze și stație.
Merge struna..bagi bumbac și iese lânã. 😁😁 Benzina de 99 Petrom și țeavã curata.

PS : pe urcare 2 benzi Dealul Negru am simțit din plin ca e grãsuța masina 1503 kg...😩 😩.
Dacã avea 1200-1300 la cp astia sau 160 -170 la kg astea era super super ok....aaaa și un 250Nm+ era perfect..
Asta e...la urmãtoarea..😁


Bau Bau, tu povesteai ca stateai la 3 m in spatele unuia, pe autostrada, la peste 100 km/h?
Daca te confund, scuzele mele...
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Nope. Cu cat creste viteza de deplasare mãresc dispanta fata de masina din fata. Sa pot frânã dacã pune frânã berbecul 😁
Skip ads

  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Dragi prieteni, știți cã îmi place sã mai bag bãțul prin gard câteodatã. Astãzi am fãcut un drum București-Targoviste si retur drept pentru care am verificat Consumul dupã revizia 3. Nu este un drum de Le Mans, însã mã declar mulțumit de comportamentul mașinii.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
5.5 e consum de drum drept si extraurban. eu am 6.8 dar am autostrada, dealuri, munte. si peste tot ii dau,
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Dacã ala e bat în gard asta ce e? Hahaha
Brașov București su start stop de la Predeal la Bușteni ca a fost ceva trafic.



  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Beton, însã eu dezactivez întotdeauna start/stop, basca panta ti-a fost favorabilã de la Predeal la București, iar eu de la Bãnești spre Ploiești nu prea o las sub 130-140, în functie de trafic. Oricum mi se pare o mașinã reușitã, însã fara pretentii prea mari de Ferrari in oraș. Extraurban, te descurci altfel.
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat


A2 București - Drajna🤫
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@silviu mustata
Unde anume in Ro ai gasit asa ceva ? https://www.amazon.com/Shine...oat/dp/B07LHB3B2Q
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Silviu Mustata a scris:Beton, însã eu dezactivez întotdeauna start/stop, basca panta ti-a fost favorabilã de la Predeal la Bucuresti, iar eu de la Bãnesti spre Ploiesti nu prea o las sub 130-140, în functie de trafic. Oricum mi se pare o masinã reusitã, însã fara pretentii prea mari de Ferrari in oras. Extraurban, te descurci altfel.


Intradevar, reusita masina pentru extraurban...
O sã moara de invidie diesel-istii daca mai veniti cu consumuri d-astea😅
In schimb, in urban consumul e mãricel spre Mare...chiar si asa, face toti banii😁
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:

A2 Bucuresti - Drajna🤫


Tai-Pan,Tai-pan...nu cred ca ai fost cuminte deloc😰
Presupunând ca ai avut plinul facut, cred ca ai cam ars-o...
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Eee a stat în ambuteiaj pe A2 când venea de la mare..😁 😁 😁 pt ca nu ne-a arãtat viteza de deplasare..hahaha.
Oricum e cel cu consumul cel mai mare pe pe aici.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
NISMO a scris:
Tai-Pan a scris:

A2 Bucuresti - Drajna🤫


Tai-Pan,Tai-pan...nu cred ca ai fost cuminte deloc😰
Presupunând ca ai avut plinul facut, cred ca ai cam ars-o...

Fagul greu, ce sa-i faci...
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:@silviu mustata
Unde anume in Ro ai gasit asa ceva ? https://www.amazon.com/Shine...oat/dp/B07LHB3B2Q

Deocamdatã, pe Amazon cu livrare în România, iese pe la 30 si ceva de dolari. Zilele acestea cred cã apuc sa dau comanda.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
NISMO a scris:
Silviu Mustata a scris:Beton, însã eu dezactivez întotdeauna start/stop, basca panta ti-a fost favorabilã de la Predeal la Bucuresti, iar eu de la Bãnesti spre Ploiesti nu prea o las sub 130-140, în functie de trafic. Oricum mi se pare o masinã reusitã, însã fara pretentii prea mari de Ferrari in oras. Extraurban, te descurci altfel.


Intradevar, reusita masina pentru extraurban...
O sã moara de invidie diesel-istii daca mai veniti cu consumuri d-astea😅
In schimb, in urban consumul e mãricel spre Mare...chiar si asa, face toti banii😁

Nici dieselul nu este tocmai economic în oraș. Mitul pasatului diesel cu consum negativ in oraș sau la 350 km/h s-a cam destrãmat de mult. Trageti cu ochiul la colegii cu diesel si o sa vedeti consumuri suspect de asemãnãtoare. Asta este.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR