Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare, la corsa mea la 4000rpm am fix 170, astra cat are ? A testat careva?
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
olly09 a scris:Felicitari si tie Moli si drumuri bune in continuare..


Moli, ai si tu masina livrata, asa cum spune olly09?
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
PEmil eu asta am inteles din ce a scris Moli pana acum:)...ca ar avea.o deja.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
pantalon a scris:Am si eu o intrebare, la corsa mea la 4000rpm am fix 170, astra cat are ? A testat careva?


200 km/ h in tr. 6. Vezi pe youtube cu merge cu 220 km/h pe Autobahn.
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:Ai montat scutul in service cu factura ca sa nu ai ce fel de surprize neplacute si din partea cui?


Surprize in ceea ce priveste garantia, in caz de doamne-fereste!
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
lexandrei10 a scris:Olly, daca ai avea mai multe detalii ai intelege, cred, despre ce vorbesc...exista si persoane care nu dau pentru diverse considerente. Faptul ca tu dai impreuna cu alte multe persoane nu inseamna ca ce faci tu e corect/legal/moral. Fa ce crezi tu dar inceteaza cu intepaturile daca vrei sa i scutim pe ceilalti de discutii aiurea...spune de masina ca e superba, ca e cea mai buna alegera, ca nu mai exista alta la fel...

In legatura cu masina, am dat dupa resoftare o tura....si se infige mai bine...180 cu a 4 a, poate asa prindea si inainte dar pare ca o face un pic mai rpd, a fost doar un test nu yl faceti si voi. 😁


Sa ne spui ceva despre consum dupa resoftare.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Pentru chelebet... si nu numai...

https://www.auto-bild.ro/hea..._campaign=FB-Post
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Tai-Pan 204 mai exact parca are viteza maxima ,iar cu remapare nu prea creste cu mult...pe youtube nenea ala nu siu de ce dar imi lasa impresia ca are facut ceva mai mult decat o remapare Smile.
Consumul dupa remapare la mers normal ar trebui sa scada cu aprox 1l,mers sportiv creste cu ceva mai mult fata de stock.
Skip ads

  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc Emil....mi se potriveste cutia...desi am doar 32 stilul de sofat e ca al unuia de 90 hahaha
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Multi inainte, chelebet! Smile
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Merciiiii la fel Cosmin! Wink
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:Pentru chelebet... si nu numai...

https://www.auto-bild.ro/hea..._campaign=FB-Post


PEmil scuze ca ma bag iar ca miezul dar nu pot fi de acord cu tampeniile spuse de nestiutorul ala.Habar are ce spune acolo.
Pt cei care au cutie automata chiar ii rog sa citeasca din linkul atasat mai jos,ii va ajuta sa inteleaga cum trebuie sa se comporte cu o automata mai ales cand sunt la semafor sau parcati.
https://www.4tuning.ro/ghidu...tomata-29755.html

Cu expertul ala de pe auto bild(ca si profesionalism n.are treaba cu bildul din .de)sunt de acord cu punctele 1 si 4.
La 2 consumul nu este mai redus(poate fi redus dar cu o manuala la aceeasi masina scoti mai bine) automata pastrandu.si o rezerva de putere si se aseaza la o turatie mica doar la drum intins(aici ma refer la aspirate) la turbo sta ceva mai turata tocmai pt a proteja turbina.
3. Daca vrei sa conduci sport atunci apesi la podea acceleratia si stie ea ce sa faca,ba mai mult ai un demaraj mai controlat decat cu manuala...automata o treci pe manual doar daca ai modul sport,altfel ea schimba tot cum stie ca e mai bine.
5.Cat despre stricatul ambreiajului... .hmmm.tinand cont ca este automata si este cu mult mai complexa decat o manuala exista riscuri mai mari daca nu acorzi o atentia asupra uleiului si a filtrului cutiei, nu este indicat sa urci pante abrupte cu o automata pt ca.ti poti uza uleiul prematur si de aici apar alte probleme....etc etc!
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
olly09 a scris:Tai-Pan 204 mai exact parca are viteza maxima ,iar cu remapare nu prea creste cu mult...pe youtube nenea ala nu siu de ce dar imi lasa impresia ca are facut ceva mai mult decat o remapare Smile.
Consumul dupa remapare la mers normal ar trebui sa scada cu aprox 1l,mers sportiv creste cu ceva mai mult fata de stock.


Deci tu crezi ca prin remapare, care inseamna cuplu mai mare (cuplul inseamna forta, energie ce se obtine din ardetea combustibilului), scade consumul de combustibil!
Pai, cu legile fizicii cum ramane?
Daca e asa, de ce nu le face din fabrica cu softul minune?
Nu le face dintr-un motiv: consum mare de combustibil, noxe mai mari. Si altele, cum ar fi montarea unui ambreiaj si a unor angrenaje in cutie mai solde, care implica costuri mai mari etc
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Pai nu cred ca intelegem principiul remaparii...dezvolta mai mult cuplu de la turatii mai mici cu aceeasi cantitate arsa(de ce crezi ca toti cei care se ocupa cu remapari te sfatuiesc sa folosesti benzina 98 sau 100?tocmai pt ca arde mai bine)Legile fizicii raman la locul lor atat timp cat nu vorbim de ceva imposibil gen depasirea vitezei luminii:))sau macar atingerea 100% a ei :-p.
Motivul pt care nu doresc sa fie scoase masini direct remapate ,sa zicem, este doar o afacere...mai toti cei care fabrica masini ,coopereaza cu firme de tunning sau inginerii lor au dezvoltat programe de acest fel...aici vorbim doar de remapare nu de tunning la supape,camera ardere,serpisori si altecele..acolo e alta afacere.oricum ramane sa fie confirmat sau nu consumul redus,cu siguranta la mers normal va fi mai mic.
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
olly09 a scris:
PEmil a scris:Pentru chelebet... si nu numai...

https://www.auto-bild.ro/hea..._campaign=FB-Post


PEmil scuze ca ma bag iar ca miezul dar nu pot fi de acord cu tampeniile spuse de nestiutorul ala.Habar are ce spune acolo.
Pt cei care au cutie automata chiar ii rog sa citeasca din linkul atasat mai jos,ii va ajuta sa inteleaga cum trebuie sa se comporte cu o automata mai ales cand sunt la semafor sau parcati.
https://www.4tuning.ro/ghidu...tomata-29755.html

Cu expertul ala de pe auto bild(ca si profesionalism n.are treaba cu bildul din .de)sunt de acord cu punctele 1 si 4.
La 2 consumul nu este mai redus(poate fi redus dar cu o manuala la aceeasi masina scoti mai bine) automata pastrandu.si o rezerva de putere si se aseaza la o turatie mica doar la drum intins(aici ma refer la aspirate) la turbo sta ceva mai turata tocmai pt a proteja turbina.
3. Daca vrei sa conduci sport atunci apesi la podea acceleratia si stie ea ce sa faca,ba mai mult ai un demaraj mai controlat decat cu manuala...automata o treci pe manual doar daca ai modul sport,altfel ea schimba tot cum stie ca e mai bine.
5.Cat despre stricatul ambreiajului... .hmmm.tinand cont ca este automata si este cu mult mai complexa decat o manuala exista riscuri mai mari daca nu acorzi o atentia asupra uleiului si a filtrului cutiei, nu este indicat sa urci pante abrupte cu o automata pt ca.ti poti uza uleiul prematur si de aici apar alte probleme....etc etc!


Demult caut asa un articol..multumim olly09...stiam eu ca fac bine ca trag frana de mana inainte sa o pun in P... Idea Cauta si vei gasi! Respect!
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Cu placere chelebet!😎
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
@olly09, acesta este un forum.
Daca voiam sa nu intervina nimeni in discutia mea cu chelebet, ma conversam cu el pe privat.
Cu cat intervin mai multi in discutii, cu atat mai mult avem o privire de ansamblu asupra chestiunii dezbatute.
In alta ordine de idei, vad ca toti colegii care s-au innoit au iesit la plimbare, nu prea ne mai tin cu ochii lipiti de ecrane. Mi se pare normal din punctul lor de vedere, si eu as face la fel; o iesire la racoare, la munte sau pe malul marii ar fi binevenita, mai ales in compania unei masini noi...
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Dar ce ar merge o iesire 😆...marti in principiu ar trebui sa o iau si eu...
Care este interesat de ceva trim.uri sa dea un search pe aliexpress sub forma : trim astra sedan
Se gasesc o gramada de trim.uri crom:)
  • lexandrei10

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2017

  • Mesaj Privat
O intrebare- in cazul comandarii unor produse de pe aliexpress domiciliul de pe buletin trebuie sa coincida cu cel unde se comanda efectiv? Intreb asta deoarece nu stiu care este procedura la posta. Multumesc!
  • sirc

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Andrei cand faci comanda, poti pune un alt titular si adresa unde vrei livrata comanda, titularul va primi recomandata acasa si se prezinta la posta pentru ridicare.


Ultima modificare facuta de sirc la Dum 25 Jun, 2017 10:43 am
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR