Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • SNegrea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2021

  • Mesaj Privat
Vã salut cu respect. Ma numesc Silviu sunt din Brașov și am îndrãznit sa intru în grup fiind și eu posesor de astra j 1.4T din 2019. Am și eu o întrebare ,știu ca e o discuție mai veche dar totuși incerc...se apropie revizia de 2 ani ,mașina iese din garanție și mã gândesc sa inlocuiesc uleiul motor GM cu LM MOLYGEN, aveți cv informații sau a pus cnv? Voi pe ce uleiuri mergeți? Menționez ca merg pe 5w30 și nu pe 0w40 cum am mai vãzut aici. Vã mulțumesc anticipat.
Skip ads

  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salut si bine ai venit printre noi!
Inca unu' cu bun simt😁...
In legatura cu uleiul, decizia este la tine.Eu unul nu am auzit prea multe despre LM MOLYGEN.Alti colegi de pe aici au optat pt Ravenol sau Mobil. Da ,adevarat unii au mers pe 5w30, altii pe 0w20,daca nu gresesc...Eu fac doi ani in iulie si voi merge tot pe GM. La revizia de 3 ani voi merge tot cu ei.Asa am in contractul de achizitie, 3 ani garantie si mentenanta inclusa(doar schimbul de ulei motor si filtru ulei)Filtrul de aer si cel de habitaclu mi le voi schimba singur, lucru pe care ti-l recomand si tie.
Am avut si eu dubii in ceea ce priveste uleiul GM la butoi. Daca iti pune din bidoane de 1l, nu ai de ce te teme. Eu am 9400 Km de la schimbul din iulie 2020 si nu am de ce sa ma plang. Motorul functioneaza foarte bine iar uleiul are o culoare maronie-aurie, ok zic eu.
Dar cum spuneam, decizia e la tine.

Azi am trecut de 20k km💪💪💪si nu am de ce sa ma plang.
Desigur, eram pe A2!
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Bv Nismo... Baga km.. 😂😂. Eu am folosit uleiul la bidon de 1l de la OPEL Dexos 1 gen 2. Pana acum merge bine 46k km. In Octombrie face 4 ani și mai are garanție încã un an pana în oct 2022.
În urmãtoarele 3-4 luni ma voi despãrțiți de ea. Mergem cãtre altceva. Dacã nu o vrea cineva din familie o sa iasã la vânzare.. În caz ca nu obțin preț ok la buyback... 👍👌
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
SNegrea a scris:Vã salut cu respect. Ma numesc Silviu sunt din Brașov și am îndrãznit sa intru în grup fiind și eu posesor de astra j 1.4T din 2019. Am și eu o întrebare ,știu ca e o discuție mai veche dar totuși incerc...se apropie revizia de 2 ani ,mașina iese din garanție și mã gândesc sa inlocuiesc uleiul motor GM cu LM MOLYGEN, aveți cv informații sau a pus cnv? Voi pe ce uleiuri mergeți? Menționez ca merg pe 5w30 și nu pe 0w40 cum am mai vãzut aici. Vã mulțumesc anticipat.

Recomand Ravenol 5w30 dexos 1. https://www.ravenolromania.ro/
Skip ads

  • SNegrea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2021

  • Mesaj Privat
Nismo ms pt rãspuns. Nu spun cã nu e okay uleiul de la GM dar mna...dacã se poate cv mai bun dc nu?😁😅😝 probabil e o chestie psihologicã 😅 la mașinile anterioare pe care le-am deținut tot cu LM am mers și niciodatã nu am avut nici-o prb. Pot sã spun cã sunt client fidel acestui brand. În fine,
ideea era cã poate cnv din grup a mers pe acest molygen și eram curios. Din ce am vazut se potrivește foarte bine și LM special tec dx1 ...din aceste douã o sã aleg cv, mai am o lunã pânã la schimb. Și da ,ai dreptate. Schimbul de filtre le fac singur. Schimbul de ulei îl fac în service exclusiv pt carte și istoric. La revãnzare sã aparã cu un istoric. Mulțumesc!😉👍
  • Lucian22ro

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salut, il al nostru motor cat ulei trebuie pus?
  • mosudan

  • Mesaje scrise: 646
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Sedan 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Salut,scrie in cartea masinii cati litri de ulei intra ! Din ce am citit eu ,am inteles ca 4 Litri ar intra !
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Lucian22ro a scris:Salut, il al nostru motor cat ulei trebuie pus?

4 litri.
Skip ads

  • aleks007

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 A1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,

Numele meu este Alex si am un Opel Astra J 1.4 140CP din 2017 (cumparat nou). Nu am mai intrat din 2018 pe acest forum si revin acum cu o intrebare catre voi in speranta ca voi gasi raspunsul cautat: masina are 51000km si nicio problema pana acum (revizie la 1 an / 12-13k km, stergatoare, antigel), dar inca de la inceput am observat ca, cutia de viteze agata in trepte inferioare (nu imi dau seama exact ce declanseaza acest comportament). A fost cineva la reprezentata si a obtinut un raspuns / o rezolvare pentru aceasta problema? Ati mai intalnit acest comportament?

Multumesc!
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Este o cutie ce suporta schimbãri mai lente ale treptelor.
Schimba uleiul.
Pune 75W85 GL4 complet sintetic. Va ajuta inelele sincron sa sincronizeze mai bine turația pinioanelor trenului mobil
In cutie ai un ulei mai subțire, 75W, care s-a pus începând cu anul 2015, parca.
Ravenol MTF 1 sau altul.
  • Shade89

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu o problema cu senzorii de presiune roti, mai exact pozitia lor. Azi am observat faptul ca pe partea stanga am senzorii inversati fata-spate, problema aparuta mai mult ca sigur cand am fost la vulcanizare sa schimb anvelopele si mi-au pus roata stanga fata pe spate si invers. Cum se pot reinvata sau reseta pozitia senzorilor? Vreau sa evit sa dau rotile jos. Am incercat ce zice aici si nu a functionat, nu am nici aparat de programat: https://enginepartsdiagram.c...6-vauxhall-astra/
  • mosudan

  • Mesaje scrise: 646
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Sedan 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Salut,ai nevoie de acest dispozitiv,pentru a reseta senzorii :
Skip ads

  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Shade89 a scris:Salutare, am si eu o problema cu senzorii de presiune roti, mai exact pozitia lor. Azi am observat faptul ca pe partea stanga am senzorii inversati fata-spate, problema aparuta mai mult ca sigur cand am fost la vulcanizare sa schimb anvelopele si mi-au pus roata stanga fata pe spate si invers. Cum se pot reinvata sau reseta pozitia senzorilor? Vreau sa evit sa dau rotile jos. Am incercat ce zice aici si nu a functionat, nu am nici aparat de programat: https://enginepartsdiagram.c...6-vauxhall-astra/

Salut,
Vezi ca se poate si fara EL-50448 ( se scoate aer din anvelopa pana auzi claxon si clipesc avariile )

O zi buna
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salutare, masinile noastre au functia de inchidere automata a geamurilor atunci cand incuiem masina si, implicit, se activeaza si alarma? Daca da, cum se activeaza?
In ultima luna am gasit geamul dreapta spate intredeschis de doua ori; probabil am atins din greseala butonul corespunzator si l-am deschis putin.
  • Shade89

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2017

  • Mesaj Privat
@IonutN nu a mers cu aerul scos, poate nu am procedat eu cum trebuie

@danielus tii apasat pe butonul de incuiat pentru a ridica geamurile si descuiat pentru a le lasa.
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc @Shade89 - asta e! Smile
  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
https://total-eng.prowly.com...-direct-injection

Interesant articolul.
  • mosudan

  • Mesaje scrise: 646
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Sedan 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Nu se deschide link-ul !
  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
https://total-eng.prowly.com...-direct-injection
  • mercere

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Aveti idee daca are filtru de benzina modelul asta? Nu gasesc nici o referinta nici in manualul de reparatii sau la o cautare sumara pe net.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR