Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
https://piese.radacini.ro/fr...6191-1605261.html


Am gãsit acest model la Rãdãcini Motors . Nu știu ce sã fac. Sa merg pe ATE sau original .
Skip ads

  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Eu as merge pe original. Ca o paranteza la Corsa când le-am schimbat tot cu original pe ele scriau GM dar erau stantate ATE. La Astra scria doar GM.
Exista posibilitatea sa fie și cele de Astra tot ATE.
Eu am fost mulțumit de cele originale care au ținut 49k km și care mai mergeau vreo 4-5k km. Le-am schimbat pt ca am plecat din tara și am fãcut 5k km la un drum și nu am vrut sa le schimb pe cine știe unde (le aveam în portbagaj😂)
  • Lucian22ro

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salut. De cateva zile cand virez stanga maxim se aude un hârșâit in zona volanului. Ca si cum freaca ceva acolo.Doar in habitaclu se aude, afara la roti sau motor, nimic. Vreo idee?
  • mosudan

  • Mesaje scrise: 644
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Sedan 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Bau Bau a scris:Update.. Am schimbat bateria. Pus tester pe ea cerea schimbata. Mai avea 480Ah din cei 700.
Asta este... Mai cere si ea câte ceva.. 😂

Salut,azi am schimbat si eu bateria ! Cea de pe masina mai avea 460 Ah,imi filau si luminile din habitaclu ! Baterie GM schimbata acum trei ani ,pe garantie,cea din fabrica incepuse sa purjeze din ea la un an de cand am luat masina,in octombrie 2017!
Am pus in loc Varta AGM 720 Lei ,cu tot cu montaj !
Skip ads

  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Atât au viata bateriile noastre😭4 ani.
  • Shade89

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Azi de dimineata mi-a aparut check engine. Am verificat cu Torque si mi-a dat eroarea P0171: System too Lean (Bank 1) . Acum, dupa un drum mai lung, a disparut. Cine a mai avut eroarea si a rezolvat-o in service, de la ce poate fi si cat ma costa? Foarte dezamagit de fiabilitate, mai ales ca nu am circulat cu ea.
B14NET, an 2017, 31000 KM
  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Uite aici raspuns https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=157837
  • mosudan

  • Mesaje scrise: 644
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Sedan 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Lucian22ro a scris:Salut. De cateva zile cand virez stanga maxim se aude un hârșâit in zona volanului. Ca si cum freaca ceva acolo.Doar in habitaclu se aude, afara la roti sau motor, nimic. Vreo idee?

Salut ,cum ai rezolvat problema ? De la ce se auzea harsaitul ? Question Exclamation
Skip ads

  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Shade89 a scris:Azi de dimineata mi-a aparut check engine. Am verificat cu Torque si mi-a dat eroarea P0171: System too Lean (Bank 1) . Acum, dupa un drum mai lung, a disparut. Cine a mai avut eroarea si a rezolvat-o in service, de la ce poate fi si cat ma costa? Foarte dezamagit de fiabilitate, mai ales ca nu am circulat cu ea.
B14NET, an 2017, 31000 KM


https://www.samarins.com/diagnose/p0171.html
  • Shade89

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2017

  • Mesaj Privat
@epidaurus, multumesc de informatii. Am mai identificat o problema, face vacuum in rezervor, pe acolo cred ca trage aer fals si vapori. Cand o opresc se aud pocnituri din rezervor. Daca descac busonul de alimentare se aude cum trage aer si revine la forma initiala, ca o sticla de plastic turtita si sufli in ea sa revina la forma initiala. Sper sa nu fie ceva grav, o sa evit sa mai circul cu ea pana ajung in service.
  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Identifica furtunele de la rezervor la compartimentul motor si urmeaza traseul lor , vezi sa nu fie fisurat etc
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Schimba electrovalva de purjare vapori de benzina.
Skip ads

  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Crãciun fericit Opel iști. Și mai ales drumuri bune colegii 😅!
  • mosudan

  • Mesaje scrise: 644
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Sedan 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2017

  • Mesaj Privat

  • Shade89

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Revin cu un update. Am urmat pasii intocmai conform postarii de aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=157837 cu ajutorul unui tester. Am avut aceleasi simptome. Am comandat electrovalva cu tot ansamblul de furtune. Pentru masina mea B14NET, an 2017, cu start stop s-a potrivit piesa cu codul 55593647. Am comandat-o la un dealer de piese local, pret 600 lei. Check engine a disparut, a ramas eroarea la historical fault, ar trebuie sa dispara si de acolo in cateva zile. Valorile cititie de la motor se incadreaza in limitele normale: long term fuel trim se intoarce la +-5%, debitmetrul contorizeaza aer la peste 2 g/s si nu se mai aud pocnituri de la rezervor. O sa monitorizez in continuare masina daca mai revine eroare.
Atentie: daca galeria de admisie arata ca in poza comandati electrovalva cu cod 55593647, altfel s-ar putea sa nu o puteti monta din cauza furtunului.

Multumesc colegilor pentru ajutor.

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
anul asta trebuie sa ii fac revizia si sa ii schimb uleiul.
ce ulei recomandati: dexos 1 gen2 sau dexos 2?
  • alphas

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Cunoasteti pe cineva care sa fi pus in practica solutiile propuse aici (https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=155049) si aici (https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=155049) pentru codul de eroare P0171? Multumesc.
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,

am efectuat ieri revizia de 4 ani, ultima in service autorizat, masina avand garantie inca un an. Cost 1120 lei, la Radacini Vitan. In plus fata de anii precedenti, se inlocuiesc bujiile (am fost instiintat de la revizia trecuta), lichidul de frana si se efectueaza test frane pe stand.
Filtrele de aer si de habitaclu le-am cumparat separat (110 lei amble) si le-am inlocuit eu.
Bujiile originale din fabrica aveau codul 55576026. Pe partea metalica este inscriptionat codul IFR7X7G. La o prima cautare pe net par sa fi fost produse de NGK. Acum au montat unele cu cod 95528733 (probabil s-a schimbat codul la Opel).
Lichid Frana: Opel Dot 4+ 1L 1942422 / 93160364.

Poate sunt utile aceste informatii pentru cei care nu au garantie extinsa si isi realizeaza revizia in regie proprie.

Toate cele bune!


  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Shade89 a scris:Revin cu un update. Am urmat pasii intocmai conform postarii de aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=157837 cu ajutorul unui tester. Am avut aceleasi simptome. Am comandat electrovalva cu tot ansamblul de furtune. Pentru masina mea B14NET, an 2017, cu start stop s-a potrivit piesa cu codul 55593647. Am comandat-o la un dealer de piese local, pret 600 lei. Check engine a disparut, a ramas eroarea la historical fault, ar trebuie sa dispara si de acolo in cateva zile. Valorile cititie de la motor se incadreaza in limitele normale: long term fuel trim se intoarce la +-5%, debitmetrul contorizeaza aer la peste 2 g/s si nu se mai aud pocnituri de la rezervor. O sa monitorizez in continuare masina daca mai revine eroare.
Atentie: daca galeria de admisie arata ca in poza comandati electrovalva cu cod 55593647, altfel s-ar putea sa nu o puteti monta din cauza furtunului.

Multumesc colegilor pentru ajutor.

Stai putin. Ai platit 600 de lei pentru acea electrovalva? Electrovalva singura costa in jur de 70 de lei. Pana la 600 de lei tot nu imi dau seama ce este...
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
danielus a scris:Salutare,

am efectuat ieri revizia de 4 ani, ultima in service autorizat, masina avand garantie inca un an. Cost 1120 lei, la Radacini Vitan. In plus fata de anii precedenti, se inlocuiesc bujiile (am fost instiintat de la revizia trecuta), lichidul de frana si se efectueaza test frane pe stand.
Filtrele de aer si de habitaclu le-am cumparat separat (110 lei amble) si le-am inlocuit eu.
Bujiile originale din fabrica aveau codul 55576026. Pe partea metalica este inscriptionat codul IFR7X7G. La o prima cautare pe net par sa fi fost produse de NGK. Acum au montat unele cu cod 95528733 (probabil s-a schimbat codul la Opel).
Lichid Frana: Opel Dot 4+ 1L 1942422 / 93160364.

Poate sunt utile aceste informatii pentru cei care nu au garantie extinsa si isi realizeaza revizia in regie proprie.

Toate cele bune!


Salutare,
Cati km are masina?
Merci.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR