Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Sunt variatii de temperatura destul de mari in 24h. O roata poate sta la umbra, alta la soare..


Da, asa este, s-ar putea sa ai dreptate, mai stii!?
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Maine dimineata sa dai refresh la aplicatie, vei vedea ca ai sub 220
  • obioan

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
icb83 a scris:Dar ,sa vi sa discuti cu ce apa ,carpa de piele de animal vanat in conditii speciale spal masina ,cu ce parfum dau in masina ,cu ce silicon sterg bordu,ce tavita imi iau,ce cruciulite imi pune (ca sa fiu protejat si de divinitate nu numai de casco)

In Romania se foloseste foarte des centura in 4 puncte... Smile pentru protectie maxima.
  • sile 80

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Putem sa folosim intellilink 600 pt Waze sau altceva legat de navigatie ?
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Din pacate nu.. ecranul color este doar pentru a incanta privirea, nimic mai mult.
Clipurile de pe youtube sunt facute de rusi care majoritatea dintre ei stiu meserie in ceea ce priveste schimbarea softurilor.
  • MOli23

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
icb83 a scris:Iar discutii de carpe ,32x de pagini din care 90% de carpe si frecari ,cum sa luceasca fieru asta mai ca un diamant.
Cum sa freci motoru cu periuta de dinti ,dupa 3000-5000 de km ? Sa arata ca fostele dacii de le spalau pensionarii cu benzina .Ceva frumos .
Inteleg ca sunt unii pasionati ,de ar dormii cu ele in pat daca s-ar putea, dar va rog sa va limitati la subiectu titlului ,spre exemplu treaba cu pedala si discurile moi etc...,probleme stiute sau intalnite sunt benefice pentru toti posesori de astfel de fier .
Dar ,sa vi sa discuti cu ce apa ,carpa de piele de animal vanat in conditii speciale spal masina ,cu ce parfum dau in masina ,cu ce silicon sterg bordu,ce tavita imi iau,ce cruciulite imi pune (ca sa fiu protejat si de divinitate nu numai de casco) ....prea mult ,mult prea multa informație pe langa subiect.
Vine unu nou vrea sa afle si el ceva de masina asta si ce gaseste ? Cu ce sa spele masina ?
No offense pt pasionați ,cine cine totusi se simte ofensat ,cu scuze ii spun ca a gresit pagina .Multumesc
Si haideti cu discutii strict legate de cumportamentu masinii .Inca o data multumesc.


Cum am mai zis-o e treaba fiecaruia daca ar chef sa citeasca in fiecare zi sau doar cand are timp sau il intereseaza ceva .... Parerea mea ca aici se poate scrie orice are legatura cu masina cum sa scris de la inceputul topicului ,chiar si de unde bagam aer in cauciucuri daca ne intereseaza .

Multumesc Cosmin ,merg sa imi cumpar si eu una de la selgros ca am vazut cu 30 de lei .
Pana acum nu am sterso dar raman urme si nu imi place Smile
  • sirc

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
este pe fb link, ai nevoie de un adaptor pentru a putea pune ecranul telefonului la cel de la masina costa vro 400-500 lei

Link: https://anunturi-auto.4tunin...roid-4210285.html
Link: http://www.dvd-navigatii.ro...-si-windows-phone
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Nu are intrare HDMI
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
icb83 a scris:Iar discutii de carpe ,32x de pagini din care 90% de carpe si frecari ,cum sa luceasca fieru asta mai ca un diamant.
Cum sa freci motoru cu periuta de dinti ,dupa 3000-5000 de km ? Sa arata ca fostele dacii de le spalau pensionarii cu benzina .Ceva frumos .
Inteleg ca sunt unii pasionati ,de ar dormii cu ele in pat daca s-ar putea, dar va rog sa va limitati la subiectu titlului ,spre exemplu treaba cu pedala si discurile moi etc...,probleme stiute sau intalnite sunt benefice pentru toti posesori de astfel de fier .
Dar ,sa vi sa discuti cu ce apa ,carpa de piele de animal vanat in conditii speciale spal masina ,cu ce parfum dau in masina ,cu ce silicon sterg bordu,ce tavita imi iau,ce cruciulite imi pune (ca sa fiu protejat si de divinitate nu numai de casco) ....prea mult ,mult prea multa informație pe langa subiect.
Vine unu nou vrea sa afle si el ceva de masina asta si ce gaseste ? Cu ce sa spele masina ?
No offense pt pasionați ,cine cine totusi se simte ofensat ,cu scuze ii spun ca a gresit pagina .Multumesc
Si haideti cu discutii strict legate de cumportamentu masinii .Inca o data multumesc.


Atunci cand privesti la televizor si nu-ti place emisiunea, ce faci!?
Da, asa este, schimbi postul!...

Atunci cand citesti un forum si nu-ti place un topic, ce faci!?
Da, asa este, citesti alt topic!...
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat

- L-am luat din targ de la Vitan.
- 40 lei + 27 lei polish.
- Cod pentru DARK MAHOGANY: Z41C (codul pentru fiecare culoare se gaseste pe stalpul B din stanga)
- Citez instructiunile date de vanzator: "cureti cu diluant sau mai bine cu acetona, apoi aplici mai multe straturi succesive, dar numai dupa ce stratul anterior a fost absorbit de grund. Repeta procedura pana ajunge la nivelul vopselei originale. Apoi lasi sa se usuce bine si dai cu polish (marca PREVENT).
Pentru rezultate foarte bune, recomand o lustruire finala cu ceara solida."

O sa ma ocup de ea cand ajung la țarã, pentru ca acolo am garaj si e mai putin praf. Voi reveni cu poze cu rezultatul final, sper sa iasa bine..
  • MOli23

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Foarte bine zis PEmil Smile me gusta

Succes cu retusul Cosmin ,sper sa reusesti sa iti rezolvi problema cu tampenia facuta de un idiot ....
Cu lac nu mai trebuie sa dai dupa carioca ?
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Mersi Moli! 🤗
Nu mai este necesar in cazul zgarieturilor. Ideea e sa se umple "canionul" pana la acelasi nivel cu lacul. Ajungand la acelasi nivel, cu ajutorul polishului si cu putina ceara dupa, reflexiile vor fi in aceeasi directie, deci nu se mai vede nimic zgariat, oricum si vopseaua din carioca are in fel de lac
In teorie suna usor, aparent.. 🤔😂
Skip ads

  • MStefan235

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,

Sunt in cautare de masina noua de vreo doua luni si sunt oarecum hotarat la Opel Astra J, intr-o importanta masura si datorita acestui topic pe care l-am citit in totalitate si il urmaresc in fiecare zi, primele 280 de pagini intr-un singur weekend, de atunci urmarindu-l constant Smile . Am fost si la niste dealeri, printre care GTT, Di-bas si Radacini Vitan, care mi-au facut niste oferte similare. La GTT era foarte aglomerat, si n-am apucat sa vorbesc cu nimeni, doar m-am invartit in jurul autoturismului expus, m-am urcat pe scaunul soferului, m-am uitat la motor, etc. La Radacini am vorbit cu un nene care mai avea putin si cadea de pe scaun de plictisit ce era si care mi-a facut o oferta, dar din discutia cu dumnealui am conchis ca s-ar putea sa am eu mai multe informatii despre masina decat el. La Di-bas m-am simtit un pic mai bine tratat si cred ca as continua cu ei procesul de achizitie, desi parca as vrea sa dau o tura si pe la Union Motors. Nu tin minte sa fi citit prea multe despre procesul de (pre-)achizitie printre multele mesaje din topicul asta, asa ca va intreb: ati fost multumiti de relatia cu dealerul? Cu care anume? In speranta ca voi deveni peste vreo 3 luni, la randul meu posesor de Opel Astra, astept cu entuziasm raspunsurile voastre. Smile

PS: vreau un J rosu sau negru (nu m-am hotarat inca) cu AFL, scaune ergonomice, senzori de parcare fata-spate, oglinzi rabatabile electric. Nu cred ca o sa iau CD600 sau navigatie pentru ca am de gand sa cumpar un head unit cu android dupa ce iese din perioada de garantie, iar pana atunci, am Waze.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si pareri
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut Stefan si bine ai venit!
Te sfatuiesc sa te duci la Radacini Vitan. Eu am fost foarte multumit de cum a decurs intregul proces de cumparare.
In showroom chiar au un Astra Sedan Turbo rosu si poti sa-ti faci o idee Smile)

Despre masina pot sa-ti spun ca e super ok, maine se fac fix 2 luni de cand o am si sunt foarte multumit de ea. Exceleaza aproape la toate capitolele raportat la clasa ei, motorul..mie mi se pare asa si asa, altor colegi li se pare sprinten.
E o masina bine inchegata, stabila si confortabila.
  • adrian00

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Eu am colaborat foarte bine cu doamna Lucia Stefan de la Rãdãcini Vitan.
  • MStefan235

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:mie mi se pare asa si asa, altor colegi li se pare sprinten.


Eu vin de pe logan 1.5dci 85 cp care mi s-a parut sprinten fata de precedenta, un Citroen c3 1.4 hdi de 69 cp. Opel o sa mi se para racheta, sunt absolut sigur Smile

Pentru ca am intrat in concediu, maine la prima ora, o sa dau o tura la Radacini Vitan, le mai dau o sansa, poate dau de cineva mai putin plictisit. Eu nu prea fac fite la oameni, dar nenea respectiv mi s-a parut prea de tot. Efectiv se scurgea pe scaun si cand m-am apropiat de masa sa vorbesc cu el s-a intins si a oftat. A fost super amuzant Smile)
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Atunci cu siguranta o sa ti se para racheta! Mai ales dupa 3500 chiar prinde viata si se aude foarte frumos
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
MStefan235 a scris:Salutare,

Sunt in cautare de masina noua de vreo doua luni si sunt oarecum hotarat la Opel Astra J, intr-o importanta masura si datorita acestui topic pe care l-am citit in totalitate si il urmaresc in fiecare zi, primele 280 de pagini intr-un singur weekend, de atunci urmarindu-l constant Smile . Am fost si la niste dealeri, printre care GTT, Di-bas si Radacini Vitan, care mi-au facut niste oferte similare. La GTT era foarte aglomerat, si n-am apucat sa vorbesc cu nimeni, doar m-am invartit in jurul autoturismului expus, m-am urcat pe scaunul soferului, m-am uitat la motor, etc. La Radacini am vorbit cu un nene care mai avea putin si cadea de pe scaun de plictisit ce era si care mi-a facut o oferta, dar din discutia cu dumnealui am conchis ca s-ar putea sa am eu mai multe informatii despre masina decat el. La Di-bas m-am simtit un pic mai bine tratat si cred ca as continua cu ei procesul de achizitie, desi parca as vrea sa dau o tura si pe la Union Motors. Nu tin minte sa fi citit prea multe despre procesul de (pre-)achizitie printre multele mesaje din topicul asta, asa ca va intreb: ati fost multumiti de relatia cu dealerul? Cu care anume? In speranta ca voi deveni peste vreo 3 luni, la randul meu posesor de Opel Astra, astept cu entuziasm raspunsurile voastre. Smile

PS: vreau un J rosu sau negru (nu m-am hotarat inca) cu AFL, scaune ergonomice, senzori de parcare fata-spate, oglinzi rabatabile electric. Nu cred ca o sa iau CD600 sau navigatie pentru ca am de gand sa cumpar un head unit cu android dupa ce iese din perioada de garantie, iar pana atunci, am Waze.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si pareri

Ar mai fi Cristina Stan la Rãdãcini Militari. ÃŽnsã sfatul meu ar fi sã încerci sã iei oferta din 2-3 locuri pentru cã fiecare dealer are "politica" lui de a gestiona marja procentualã. Eu am fost la Erebus Expoziției și la Rãdãcini Militari și am avut de ales între ei. Bafta maxima. Cât despre comportamentul masinii, trebuie sa tii cont cã este o mașinã destul de voluminoasa și grea dar puternica acesta fiind mai mai degrabã aplecat cãtre o croazierã rapidã sau foarte rapida și confortabilã decât cãtre un mers foarte sportiv în oraș. Se poate merge si foarte sportiv în oras însã va trebui sa o ridici ceva in ture așa cum zicea Cosmin si va trebui sa tii cont de inerția mașinii și de faptul cã la început mai trebuie sã lași motorul, transmisia și franele sa se "așeze". Pe drumurile mele in oraș am constatat cã sunt zile in care și dacã schimb treptele la 2500 rpm, mã cam încurcã unii în trafic. Una peste alta, pentru ce mi-am dorit de la aceastã mașina, este foarte OK pentru cã este un echilibru reușit între eleganțã, putere, comportament rutier și confort. Un ultim aspect, se conduce diferit de mașinile franțuzești, așa cã vã trebui sa te adaptezi.
  • EIulianNicolae

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2017

  • Mesaj Privat
dute la Daniela munteanu de la di bas fundeni,ea este director de magazine acolo si ti poate da cele mai mari discounturi si este o femeie de nota 10
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Astazi merg la dealer pentru garantia extinsa. Am primit de la dealer detaliile. Pentru cine este interesat iata ce presupune:

Grupuri de componente acoperite de Garantie Extinsa in Perioada de Garantie:
Grupul componentelor motorului
Bloc cilindru, carter, chiulasa, garnitura chiulasa, carcasa motor rotativ, toate piesele
interne ale sistemului de ungere, lanturi de transmisie cu role de intindere, racitoare
ulei, baia de ulei, presostate ulei, carcase fltre ulei, volant cu sectoare dintate,
injectoare CNG/LPG si rampe, regulatoare de presiune GNC/LPG

Grup componente cutie viteze manuala/automata
Carcase cutie viteze, toate piesele interne, inclusiv convertizoare de cuplu si sisteme
de control pentru cutii viteze automate (nu sunt incluse: unitatea de actionare si
comanda/transmisie (4ET50) Modulul TEHCM Ampera)

Grup componente ax si actionare
Carcase actionare (fata, spate si tractiune integrala) incluzand toate piesele interne

Grup componente transmisie
Articulatii universale, pinionul fnal de transmisie, arbori de transmisie si de la
sistemul de anti-derapare (de exemplu, ETC, 4x4): contoare RPM, unitati electronice
de control, unitati hidraulice, acumulatorii si pompele

Grup componente directie
Directia mecanica sau hidraulica cu toate piesele interne, pompa hidraulica cu toate
piesele interne, motor pentru servodirectie electrica si componente electronice

Grup componente sistem de franare
Cilindru principal frana, servofrana, hidropneumatice (acumulatori si regulatorul de
presiune), pompa de vid, cilindrul de frana cu tambur, regulator de presiune frana,
limitator presiune frana si de la ABS: sistemele electronice de control, unitate
hidraulica si contor RPM. Neacoperite pentru Ampera: EBCM (modulul de control
electronic de franare), BPMV (valva modulator presiune frane)

Grup componente sistem de alimentare cu combustibil
Pompa de combustibil, pompa de injectie, componentele electronice ale unitatii de
injectie (de exemplu, unitati de control, senzori de presiune de aer si debitmetre de
aer, supape EGR), carburator si turbocompresor. Neacoperite pentru Ampera: sistem
rezervor de combustibil EVAP, supapa de sticla GNC, GPL multivalve, supapa
rezervorului de combustibil GPL / GNC

Grup componente electrice
Generator cu regulator, starter, componente electronice ale sistemului de aprindere
cu cablu de aprindere, conductoare electrice ale unitatii electronice de injectie,
distribuitor mecanic, controlul electronic al motorului, bobine de aprindere, relee preincalzitor,
condensator, rotoare ale sistemului electric: cutie electrica centrala,
computer de bord, grupuri de instrumente conexe ale computerului de bord, unitati
centrale de control (de exemplu ECU, BCM, BSI), motoarele stergatoarelor de parbriz
fata si spate, motoare de spalare a farurilor, motoare ventilator incalzire si racire si
claxon . Neacoperite pentru Ampera: modulul invertor de tractiune, modulul de
alimentare accesorii, OBCM (modulul de incarcare a bateriei la bord), modulul de
control integrarea vehiculului (VICM), harnasamente caburi HV & cutie de incarcare,
incarcare 230 volti, modulul de control injector GPL, harnasament cabluri GPL; senzor
de presiune si temperatura GPL / GNC

Grup componente electronice confort
Geamuri electrice: switch-uri, motoare electrice, unitati de control, elemente de
incalzire parbriz si luneta (cu exceptia daunelor cauzate de distrugere), trapa de
aerisire electrica: switch-uri, motoare electrice, unitati de control, inchidere
centralizata: switch-uri, motoare electrice, unitati de control, bobine magnetice si
incuietori

Grup componente sistem racire
Radiator, racitor, incalzitor, termostat, pompa de apa, racitor pentru cutie de viteze
automata, ventilator cu vascocuplaj/termic, cupla ventilator si comutator termic.
Neacoperite pentru Ampera: sistemul de racire (sistem termoelectric, sistem termic
de incalzire, sistem termic cu baterie)

Grup componente aer conditionat
Compresor, vaporizator si condensorul cu ventilator (neacoperite pentru Ampera:
compresor si modulul de control integral (ACCM), CHCM (modulul de comanda a
incalzirii lichidului de racire)

Grup componente evacuare
Sonda lambda, conducta Y, si sistemele de gestionare a sondei lambda

Grup componente sisteme de siguranta
Sistemul de comanda airbag si pretensionare a centurilor de siguranta


Ultima modificare facuta de AleXXander la Mie 23 Aug, 2017 7:42 am
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR