Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Bau Bau a scris:
Eu am platit tichetul vineri si mariti era in sistem. La mine era problema ca daca nu se incadra in termen masina il platea dealerul. A avut noroc pt ca a ajuns la timp.


Bau Bau, cum ai platit tichetul vineri? Te-a sunat dealerul sa il platesti? Daca e asa, inseamna ca au stiut clar dinainte care clienti vor prinde Rabla si care nu.

@alex1987 - nu am ridicat masina, mai am de asteptat, pe 02.11 iese din fabrica abia. Dar pana atunci ma pun la curent cu problemele, sa stiu ce inspectez cand o ridic.
Configuratie:
Culoare YouDriveMeCrazy Very Happy
Pachet Enjoy, senzori parcare fata/spate, frana de parcare electrica, pachet lumini si vizibilitate 1, alarma, CD600, roata de rezerva normala, pachet fumatori.

Referitor la culoare, ce cod aveti trecut in contract? La mine apare GR5 si la descriere Cosmic Grey. Insa dealer-ul mi-a spus ca YouDriveMeCrazy=Cosmic Grey. Culoarea am ales-o vizionand alte masini expuse; sper sa nu ma trezesc cu altceva in momentul receptiei Rolling Eyes .
Skip ads

  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Da am platit tichetul cand am semnat contractul adica pe 09.06. Era vineri si luni a.introdus in sistem tichetul.
Cod vopsea you drive me crazy GR5. A venit masina cum trebuie la culoare.
  • alex1987

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Danielus, ce sa zic...sper sa iti vina masina repede si sa fie totul ok. Oricum te tin la curent daca isi spala pacatele cei de la opel cu ratatul rablei.
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Este plin net-ul de problema asta - se numeste "Sidewall Indentation/ Undulations". Astept raspunsul de la Opel pentru ca vizual cel putin nu este OK, dar dpdv al sigurantei m-am mai linistit. Oricum o sa merg pana la Radacini pentru o inspectie a anvelopelor. Cu schimbatul insa devine o sarcina din ce in ce mai grea dupa ce am vazut pe net, iar Continental nu este singurul producator care mentioneaza acest lucru, am gasit si la Goodyear.

https://www.google.ro/search...mp;sa=X&ved=0

Pana la urma pare ca aceasta zona de fapt este de fapt cea mai rezistenta, adica se suprapun 2 fire in loc de unul si cand umflam avelopa acolo apare o rezistenata mai mare la extindere de unde si adancitura. Problema apare de obicei la anvelopele cu talon mare.

These overlapping splices may create slight indentations since the stretching capacity of the lap-splices is slightly less than the rest of the body ply. In reality, the splices are the most reinforced area of the tire's sidewall.

https://www.tirerack.com/tir...age.jsp?techid=32
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:2 bucati YouDriveMeCrazy. Inca una si echilibrati si voi balanta 😎
E foarte ok, Alex. Ea sa mearga bine Smile


"Griul saracului" conduce detasat !
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
"Griul saracului" e cateva sute de euroi acum... rosu ferrari e acum la putere..deja am vazut 2 cu nr rosii.
Daca baga DarkMahogany pe moca o iau rara pe campii Smile)) cu toate ca ar trebui sa fie moca la cat de prost e lacul ..
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
silvester a scris:Este plin net-ul de problema asta - se numeste "Sidewall Indentation/ Undulations". Astept raspunsul de la Opel pentru ca vizual cel putin nu este OK, dar dpdv al sigurantei m-am mai linistit. Oricum o sa merg pana la Radacini pentru o inspectie a anvelopelor. Cu schimbatul insa devine o sarcina din ce in ce mai grea dupa ce am vazut pe net, iar Continental nu este singurul producator care mentioneaza acest lucru, am gasit si la Goodyear.

https://www.google.ro/search...mp;sa=X&ved=0

Pana la urma pare ca aceasta zona de fapt este de fapt cea mai rezistenta, adica se suprapun 2 fire in loc de unul si cand umflam avelopa acolo apare o rezistenata mai mare la extindere de unde si adancitura. Problema apare de obicei la anvelopele cu talon mare.

These overlapping splices may create slight indentations since the stretching capacity of the lap-splices is slightly less than the rest of the body ply. In reality, the splices are the most reinforced area of the tire's sidewall.

https://www.tirerack.com/tir...age.jsp?techid=32


Devine din ce in ce mai clar ca putem calca acceleratia fara probleme.
Si mai este o chestie: "Nu mor caii cand vor cainii", sau tradus pentru a fi on topic: Cand ti-e scris sa dai coltul, atunci il dai, fie din cauza cauciucurilor, fie ca iti cade un meteorit in cap...
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:"Griul saracului" e cateva sute de euroi acum... rosu ferrari e acum la putere..deja am vazut 2 cu nr rosii.
Daca baga DarkMahogany pe moca o iau rara pe campii Smile)) cu toate ca ar trebui sa fie moca la cat de prost e lacul ..


"Daca baga DarkMahogany pe moca o iau rara pe campii Smile))" - m-ai facut si pe mine sa rad, Cosmin... SmileSmileSmileSmile
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
😂😂 N-ar fi exclus sa faca o faza de genul asta. Mai ales cand vor fi ultimele loturi.
Oricum, costurile vopselelor sunt asemanatoare
  • coshmaru

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

Si eu am platit cu 1 saptamana in avans voucherul Rabla, iar luni mi s-a comunicat ca nu am prins tichet., ca s-a blocat sistemul. Asta cu blocatul sistemului nu o cred avand in vedere ca daca se intampla asa ceva sigur aparea ceva in presa legat de subiectul acesta.

Cred ca au avut prea multe cereri de introdus in sistem si nu au facut fata cei de la Opel.

Nici nu stiu ce sa fac, daca mai are rost sa iau masina, m-am suparat foarte foarte tare, deoarece imi garantasera verbal ca o sa prind tichet mai ales ca il si platisem in avans.

Nu cred ca o sa-mi faca niciun discount. Cred ca o sa raman cu o paguba de 2000 RON (avansul dat) si ma retrag.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
mihai1983 a scris:
Tai-Pan a scris:Nu vi se vor inlocui anvelopele.
Nu este defect de fabricatie, ci asa cum au spus: o urma tehnologica din procesul de productie.
Anvelopa este supusa la doua forte:
- de apasare normala pe ele, de la greutatea masinii sau de la denivelarile din carosabil
- de la presiunea aerului din interior
In ambele cazuri, daca ar avea un defect care sa afecteze siguranta ar trebui sa faca o galma in exterior, nu un sant in interior.
Ce forta actioneaza asupra lor astfel incat sa faca sant in interior, invingand presiunea aerului din interior?
Singura problema este ca va deranjeaza dpdv vizual.


Salut
de acord cu ceea ce relatezi, insa pentru mine, acea neuniformitate inspre interior reprezinta o lipsa de material pe flancul exterior al pneului, deci o rezistenta scazuta - zona respectiva in contact cu o margine mai ascutita va ceda mai usor decat restul flancului.
gandestete la grosimea flancului

cu respect.


Ai scos anvelopa de pe janta, sa vezi cum e pe interior?
Poate e o proeminenta pe interior si grosimea talonului ramane aceeasi.
Eu nu inteleg de unde atata panica si neincredere in orice.
Chiar credeti ca un fabricant de anvelope, de talia lui Continental, livreaza catre Opel si alti producatori de automobile anvelope defecte pentru a fi puse pe masini?
Iar Opel si alti producatori de automobile le receptioneaza fara obiectiuni si incalta masinile cu ele, livrandu-le clientilor cu defect!
LINISTITI-VA!
  • alex1987

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2017

  • Mesaj Privat
coshmaru, povestea cu "sistemul blocat" tot la radacini iuliu maniu ?
Skip ads

  • math4ever

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut! In curand trebuie sa imi vina si mie masinuta Smile. Cei de la Radacini Brasov au facut plata, masina urmeaza sa fie transportata din Gyor.

Culoare: argintiu Sovereign.

Revin cu poze dupa ce o primesc! 😊
  • alexxastra

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2017

  • Mesaj Privat
coshmaru a scris:Salut,

Si eu am platit cu 1 saptamana in avans voucherul Rabla, iar luni mi s-a comunicat ca nu am prins tichet., ca s-a blocat sistemul. Asta cu blocatul sistemului nu o cred avand in vedere ca daca se intampla asa ceva sigur aparea ceva in presa legat de subiectul acesta.

Cred ca au avut prea multe cereri de introdus in sistem si nu au facut fata cei de la Opel.

Nici nu stiu ce sa fac, daca mai are rost sa iau masina, m-am suparat foarte foarte tare, deoarece imi garantasera verbal ca o sa prind tichet mai ales ca il si platisem in avans.

Nu cred ca o sa-mi faca niciun discount. Cred ca o sa raman cu o paguba de 2000 RON (avansul dat) si ma retrag.
Eu am mai dus 2 colegi sa cumpere de la Radacini si le au spus acelasi lucru. Ca a fost sistemul blocat si mai pot prinde tichete dupa redistribuirea celor pentru persoane juridice. Eu am impresia ca e posbil sa suporte firma pretul tichetului. Au masini comandate si platite si pot ramane cu ele pe stoc.
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut
@Tai-Pan - panica nu este, insa nu mi se pare normal ca o masina sa se livreze asa.
iti spun sigur ( lucrez in domeniul auto ) sunt masini pentru europa, masini pentru europa de est si masini extra europa ( aici ne incadram noi pt ei )
iti dau doua exemple vazute si simtite de mine :
- am avut un astra g din 2003 adusa sh din germania facuta in germania, un coleg un astra g 2008 facuta in polonia luata de noua de la dealer ( diferenta fantastica la tabla, si la aproape tot in ceea ce priveste caliatea - de ex la a mea nu s-a rupt butonul de la claxon la el da )
- eram cu un amic in service cu o anumita marca - si nu eram siguri de o anumita dotare - am intrat pe seria de sasiu si surpriza la final scria Made for Romania - ne-a picat fata. am luat o alta masina adusa SH ( acelasi model - made for belgium ) diferenta clara la piele, finisaje.

la ce se intampla in ziua de astazi nu ma mai mira sa ii dea blana cu productia si controlul calitatii sa fie mai subtireanu. Gandeste-te la cate unitati s-au vandut

PS: stai linistit nu am nimic cu nici un coleg - chiar daca uneori se pare ca scriu mai acid.

Cu respect
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
math4ever a scris:Salut! In curand trebuie sa imi vina si mie masinuta Smile. Cei de la Radacini Brasov au facut plata, masina urmeaza sa fie transportata din Gyor.

Culoare: argintiu Sovereign.

Revin cu poze dupa ce o primesc! 😊


Salutare si bine ai venit printre noi!
Asteptare usoara iti doresc si pentru orice nelamurire, nu ezita sa intrebi aici.
Numai bine! 😊
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:
Cosmin95 a scris:2 bucati YouDriveMeCrazy. Inca una si echilibrati si voi balanta 😎
E foarte ok, Alex. Ea sa mearga bine Smile


"Griul saracului" conduce detasat !


Sa traiasca griul saracului - eu unu ma simt privilegiat sa am o culoare primita bonus ( gratis ) si acum sa constat ca este una de fita - chiar printre cele scumpe - 625 de eurasi ca optiune

sa traiasca toata lumea iar noi sa ne bucuram de ele si la cat mai multe sute de mii de km fara nici cea mai mica problema
respect tuturor colegilor
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
mihai1983 a scris:Salut
@Tai-Pan - panica nu este, insa nu mi se pare normal ca o masina sa se livreze asa.
iti spun sigur ( lucrez in domeniul auto ) sunt masini pentru europa, masini pentru europa de est si masini extra europa ( aici ne incadram noi pt ei )
iti dau doua exemple vazute si simtite de mine :
- am avut un astra g din 2003 adusa sh din germania facuta in germania, un coleg un astra g 2008 facuta in polonia luata de noua de la dealer ( diferenta fantastica la tabla, si la aproape tot in ceea ce priveste caliatea - de ex la a mea nu s-a rupt butonul de la claxon la el da )
- eram cu un amic in service cu o anumita marca - si nu eram siguri de o anumita dotare - am intrat pe seria de sasiu si surpriza la final scria Made for Romania - ne-a picat fata. am luat o alta masina adusa SH ( acelasi model - made for belgium ) diferenta clara la piele, finisaje.

la ce se intampla in ziua de astazi nu ma mai mira sa ii dea blana cu productia si controlul calitatii sa fie mai subtireanu. Gandeste-te la cate unitati s-au vandut

PS: stai linistit nu am nimic cu nici un coleg - chiar daca uneori se pare ca scriu mai acid.

Cu respect


Era bine daca comparai 2 masini din 2003 sau doua din 2008.
Intre acesti ani au intervenit multe modificari de standarde in industria auto, in special pe partea de siguranta (inclusiv protectia pietonilor in caz de impact) si de protectie a mediului.
A fost si criza intre ei.
Astra J sedan se fabrica doar in Polonia si se vinde si in Germania.
Masinile din ziua de azi sunt mult mai bune si mai sigure decat cele din trecut.
Parerea mea.
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
salut
este normal sa ai o parere proprie - pe care ti-o respect.

as vrea sa incheii discutia cu o ultima precizare, dreptul la replica nu ti-l ingradesc, si anume, lumea evolueaza, de acord cu tine ca masinile sunt mai sigure din punct de vedere al sistemelor de care beneficiaza.

parerea mea fata de masinile de astazi este cam slabuta, desi am masina noua, nu mai este ceea ce era in trecut - plasticaraie multa, tabla subtire, parca se merge din ce in ce mai spre low cost totul si profit maxim. iti spun sincer nici masinile clasa premium nu mai sunt ce erau data - constatat de mine si confirmate de oameni din bransa. totul s-a transforma intr-o piata de consum.

desi nu este relativ si nu se poate compara, ma uit la vectra tatalui meu din 99 - frate masina dupa 18 ani masina inca este tanc si mai traieste 5 ani fara probleme.
stau si ma intreb,oare ale noastre vor mai tine 18 ani?
  • gigiones

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2017

  • Mesaj Privat
coshmaru a scris:Salut,

Nu cred ca o sa-mi faca niciun discount. Cred ca o sa raman cu o paguba de 2000 RON (avansul dat) si ma retrag.


Cum adica sa ramai cu paguba de 2000 ron !?, ...aia sunt banii tai pe care i-ai platit cu titlu de avans urmand ca dealerul sa obtina tiketul si tu sa platesti diferenta...Nu au obtinut tiketul, e problema lor dar acei 2000 ron sunt banii tai pe care poti sa-i retragi oricand...Oare dealerul o sa ramana cu masina pe stoc ? nu cred, o vor vinde mai greu dar nu ramane cu ea in curte....sa zica mutumesc ca au avut bani fara dobanda sa-si finanteze treburile !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR