Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
mihai1983 a scris:Salut
@Tai-Pan - panica nu este, insa nu mi se pare normal ca o masina sa se livreze asa.
iti spun sigur ( lucrez in domeniul auto ) sunt masini pentru europa, masini pentru europa de est si masini extra europa ( aici ne incadram noi pt ei )
iti dau doua exemple vazute si simtite de mine :
- am avut un astra g din 2003 adusa sh din germania facuta in germania, un coleg un astra g 2008 facuta in polonia luata de noua de la dealer ( diferenta fantastica la tabla, si la aproape tot in ceea ce priveste caliatea - de ex la a mea nu s-a rupt butonul de la claxon la el da )
- eram cu un amic in service cu o anumita marca - si nu eram siguri de o anumita dotare - am intrat pe seria de sasiu si surpriza la final scria Made for Romania - ne-a picat fata. am luat o alta masina adusa SH ( acelasi model - made for belgium ) diferenta clara la piele, finisaje.

la ce se intampla in ziua de astazi nu ma mai mira sa ii dea blana cu productia si controlul calitatii sa fie mai subtireanu. Gandeste-te la cate unitati s-au vandut

PS: stai linistit nu am nimic cu nici un coleg - chiar daca uneori se pare ca scriu mai acid.

Cu respect


Mihai, masinile au fost livrate pana acum in valuri, in transe, ca sa spun asa. Adica pe parcursul a cateva zile, poate o saptamana, erau livrate 3-5 masini, apoi, vreme de 2-3 saptamani, se lua pauza, abia daca se livrau 1 sau 2 bucati.
Aceleasi discutii le-am avut si noi, cei care am primit masinile in iunie-august, ca gumele au denivelare, ca au cutia de viteze cu probleme, ca zdrangane niste table pe la etrieri, ca lui chelebet i s-au ovalizat discurile si o multime de potentiale probleme, pe care noi le gaseam pe alte topicuri si le mai dezbateam inca o data aici...
Daca iei si citesti topicul cu Astra J 1,4T buna de ceva, vei vedea...
Dar iata ca masinile ne-au venit, Cosmin a facut si o tura de vreo 4000km prin Europa, altii le-au forjat de cand le-au luat din reprezentanta si, cel putin pana la acest moment, toate temerile noastre s-au dovedit nefondate...
Aaaa, ca o mai fi, la nu stiu ce masina, sa se intample ceva..., asta este...
Pana la urma si Ferrari ia foc pe autostrada..., asa ca despre ce vorbim !?
Parerea mea este sa stati linistiti, sa primiti masinile, sa aveti grija de ele si sa le iubiti si sa sperati ca si ele va vor intoarce, macar la fel, bucuria de a le conduce.
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
mihai1983 a scris:salut
este normal sa ai o parere proprie - pe care ti-o respect.

as vrea sa incheii discutia cu o ultima precizare, dreptul la replica nu ti-l ingradesc, si anume, lumea evolueaza, de acord cu tine ca masinile sunt mai sigure din punct de vedere al sistemelor de care beneficiaza.

parerea mea fata de masinile de astazi este cam slabuta, desi am masina noua, nu mai este ceea ce era in trecut - plasticaraie multa, tabla subtire, parca se merge din ce in ce mai spre low cost totul si profit maxim. iti spun sincer nici masinile clasa premium nu mai sunt ce erau data - constatat de mine si confirmate de oameni din bransa. totul s-a transforma intr-o piata de consum.

desi nu este relativ si nu se poate compara, ma uit la vectra tatalui meu din 99 - frate masina dupa 18 ani masina inca este tanc si mai traieste 5 ani fara probleme.
stau si ma intreb,oare ale noastre vor mai tine 18 ani?


Mihai, cu tot respectul, nu inteleg de ce ai optat sa cumperi o masina noua facuta la misto, pentru Romania, in loc sa mergi in Germania si sa cumperi o masina SH de aceeasi bani, facuta pentru nemti!
Daca detii atatea informatii certe si rezulta clar ca e mai bine cu SH de la mama lor, TREBUIA SA IEI SH DE LA MAMA LOR.
Altfel, intervine fractura de logica sau tii neaparat sa agiti oamenii!
Cu respect.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Baieti?! Eu nu mai inteleg mimic dim acest topic. Discutam despre ce era mai bine sa ne cumparem? Despre alte marci de masini? Sau imcercam sa descoperim Astrele noastre de oameni saraci sau nu care au facut alegerea de a o cumpara noua de la dealer....

Eu consider ca aici trebuie sa tratam subiectebde genul cu amvelopele prajite sau cu nu mai stiu ce problememe fectiv intalnite la unii posesori.
Aici trebuie sa impartim informatiile acumulate despre aceasta masina pentru a putea beneficia cat mai multi de ele pentru a trage o concluzie
"astra j sedan 1.4 Turbo bun de ceva?"

Pana acum consider ca da. Ma bucur de ea de 2 saptamani.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Am trecut de 6900 km si nu am nimic de reprosat.
Merge brici!😊
Skip ads

  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salutare

Dragilor vreau sa va spun decat atat:
- ceea ce am exprimat sunt pareri proprii si constatari proprii, nu vreau sa induc pe nimeni in eroare si nici sa agit lumea aiurea.
- inainte de a lua aceasta decizie, am avut multe nopti pierdute pe net in cautari si calcule facute cu pixul pe hartie - cum de altfel cred ca au facut multi dintre noi .
- in ziua de astazi o masina noua reprezinta un efort pentru toata lumea.
- decizia luata de mine - masina noua cu 0 km - garantie, istoric curat, si vroiam sa am masina noua - este prima.
Eu aici pun punct si nu vreau sa supar pe nimeni.

Incheii cu o parafrazare cat se poate de reala si logica : " rog colegii sa stea linistiti, sa primeasca masinile, sa aiba grija de ele si sa le iubeasca, si cu siguranta ele va vor intoarce, bucuria de a le conduce. "

mi-ar face placere sa ne intalnim sa stam la o bere, sa povestim si sa ne cunostem cu adevarat - scrisul nu exprima mereu caracterul persoanei din fata monitorului si se poate interpreta in multe feluri
pe 9 noiembrie dau eu o bere Very Happy
Cu respect
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Pai, hai sa ne intalnim odata, macar cei din Bucuresti!
Dar tre' sa vina si masinile unora care asteapta si asteapta...si tot asteaptaaaa.
Mai pe final de an, probabil.
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Bau Bau a scris:Baieti?! Eu nu mai inteleg mimic dim acest topic. Discutam despre ce era mai bine sa ne cumparem? Despre alte marci de masini? Sau imcercam sa descoperim Astrele noastre de oameni saraci sau nu care au facut alegerea de a o cumpara noua de la dealer....

Eu consider ca aici trebuie sa tratam subiectebde genul cu amvelopele prajite sau cu nu mai stiu ce problememe fectiv intalnite la unii posesori.
Aici trebuie sa impartim informatiile acumulate despre aceasta masina pentru a putea beneficia cat mai multi de ele pentru a trage o concluzie
"astra j sedan 1.4 Turbo bun de ceva?"

Pana acum consider ca da. Ma bucur de ea de 2 saptamani.


Salut Bau Bau

Ai mare dreptate si vreau sa imi cer scuze daca am jignit pe cineva.
Am avut o zi tampita la birou si cred ( cu siguranta ) ca am facut " o criza de epilepsi pe tastaruta " !
Acum mi-a revenit si sunt cu picioarele pe pamanat.
hai sa le plimbam cat mai mult si sa speram cu nu apare nimic - doar bucuria de a le conduce.

cu respect fata de toti colegii.
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Pai, hai sa ne intalnim odata, macar cei din Bucuresti!
Dar tre' sa vina si masinile unora care asteapta si asteapta...si tot asteaptaaaa.
Mai pe final de an, probabil.


salut
ar fi superb si poate o anuntam mai dinainte si pot veni si colegii din afara bucurestiului.
facem o defilare a " griul saracului " de la unirea la victoriei Very Happy
cu respect
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Te rog frumos, este vorba de gri-ul bogatului!😂
Aceasta culoare, care in opinia mea pune foarte bine in valoare atat silueta masinii cat si gabaritul ei, a devenit prohibitiva.
Ma bucur ca am avut-o gratuit!😊😊😊
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cu "griul saracului" il citam pe Pantalon.
El s-a exprimat prima data asa si cu toate ca nu multi si-au exprimat nemultumirea, totusi am fost cativa care am izbucnit, ofensati, pe drept. Chiar olly a fost atat de suparat peamtalon, incat, plecand de la eceasta exprimare s-a ajuns la un schimb de opinii in termeni mai putin academici, astfel incat atat pantalon cat si olly au fost suspendati pentru cateva zile, de catre admin...

Dar au trecut... si odata cu fiecare livrare, nervii au inceput sa se destinda putin cate putin...

Voi, cei care asteptati acum masinile, traiti aceleasi momente pe care le-am "savurat" si noi, unii mai mult (parca eu si silviu mustata am primit masinile ultimii din grupul mai cu vechime), altii mai putin (chelebet, IBogdan999, all4u au fost mai norocosi, primind masinile mai repede)...

Asa ca, Tai-Pan, ar trebui sa-i intelegem si sa nu mai fim chiar asa energici atunci cand ii contrazicem, aratandu-le realitatea.

Haideti sa ne destindem cu totii si sa facem sa ramana acelasi topic placut, cu de toate pentru toti, veterani ssu boboci, posesori sau viitori posesori de Astra J Sedan 1.4T S/S..
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut eu am avut problema doar cu miros de sosete nespalate la instalația de aer, problema cu ovalizara discurilor nu a existat, era asfaltul valurit in dreptul semafoarelor si de aia m-a indus in eroare.
Aa..si mi.am indoit singur capota presand.o cu palma hahahha
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Emil, impaciuitorul!😊
La trecutu-ti mare........
Daca ne aducem aminte cat ma straduiam sa te conving ca masina e foarte buna si ca e best buy, o luam "rara pe campii"!😂
Ai ramas Lider, cei de acum sunt mici copii!
Glumesc, te-ai prins nu?
Skip ads

  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salutare
Adevarat este ca masina a fost best offert to buy.
Asta a fost unul din motivele de achizitionare.
Si este si " griul bogatilor" Very Happy
Seara buna.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Haideti sa facem intalnirea aia, ca din decembrie pana in februarie o bag la culcus pe a mea si nu stiu daca ma primiti la meeting cu ratb-ul sau Astra G-ul Smile))😁
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Griul saracului™ , va rog, nu mai stati suparati ca glumisem 😀
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Ahahaaa a devenit TradeMark 🤣🤣
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Cosmin, poti veni cu ce vrei numai sa fii prezent, facem exceptie prima data.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
chelebet a scris:Salut eu am avut problema doar cu miros de sosete nespalate la instalația de aer, problema cu ovalizara discurilor nu a existat, era asfaltul valurit in dreptul semafoarelor si de aia m-a indus in eroare.
Aa..si mi.am indoit singur capota presand.o cu palma hahahha


Bineinteles ca imi aduc aminte ca nu ai avut discurile ovalizate, dar pana ai descoperit ca era asfaltul valurit, timp de vreo 2-3 zile, s-au facut ceva valuri pe forum...
Acum, ne vine sa radem, dar atunci, toata lumea era impacientata si indignata...
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Emil, impaciuitorul!😊
La trecutu-ti mare........
Daca ne aducem aminte cat ma straduiam sa te conving ca masina e foarte buna si ca e best buy, o luam "rara pe campii"!😂
Ai ramas Lider, cei de acum sunt mici copii!
Glumesc, te-ai prins nu?


Tai-Pan, singurul care reusea sa ma aduca la exasperare cu glumele (nu ca nu as face si eu cateodata glume proaste) era IBogdan999.
Normal ca imi aduc aminte ca eu eram cel mai "Toma necredinciosul"...
Iar cei de acum, mai beneficiaza si de "experienta" noastra in despicatul firului de par in patru in ceea ce priveste eventualele "boli ale copilariei", asa ca pot sta mai linistiti...relativ...
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Clar..oricum la aer a inceput iar sa vina cate un damf...a trecut efectul solutiei Winn de la igienizare..in primavara trebuie sa ii fac iarasi...Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR