Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Apesi power + menu + home si tii apasat 2 secunde
si intrii in meniul de development
Skip ads

  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Apesi power + menu + home si tii apasat 2 secunde
si intrii in meniul de development
  • Batman

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nimic nou in topicul asta? Asta e bine, inseamna ca nu sunt probleme.
Vreau si eu sa cumpar Astra K Dynamic cu 16sht, dar fara pachetul Innovation.
Poti sa-mi spui, te rog, unde sunt amplasate la tine mufele USB pt telefon?
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Mufa USB pentru telefon e amplasata in spatiul din cotiera. O sa urmeze niste poze dupa ce fac un tratament cu ceramica (maine ar trebui sa fie gata) Very Happy , intre timp am depasit pragul de 1800 km de la care pot sa urc mai mult de 4000 in turatii deci ar trebui sa devina si mai fun.
Skip ads

  • Batman

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspuns. Acolo sesizasem si eu ca exista un USB, dar ma gandeam ca mai e vreo mufa pusa intr-un loc mai accesibil. De exemplu, ca sa las telefonul in locasul ala de sub afisajul mare din bord, ar trebui o mufa situata undeva in apropiere.
Stiu ca exista ca optional un suport de telefon pt bord. Ma intreb daca o data cu el vine si o mufa USB.
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Din pacate locasul acela nu e destul de incapator pentru teleforane mai mari de 5" - 5.2" iar locurile de pus telefonul prin masina sunt destul de putine (poti sa il pui in cotiera si in caz ca te suna cineva raspunzi din sistemul hands free al masinii sau il pui in suporturile de pahare daca nu sunt ocupate cu altceva si vrei sa il ai la indemana) cu suportul optional telefonul poate sa vina putin peste butoanele de la AC lucru care te poate incomoda.
  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Suportul de telefon de pe consola centrala vine cu port USB dar doar de incarcare. Nu se conecteaza la sist. infotainment. In plus pt el este nevoie de "Power Flex Adapter."
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Cateva poze dupa ce am facut tratamentul de protectie cu ceramica nanolex si3d si hidrofobizare geamuri


Culoarea parca este ceva mai lucioasa , apa nu mai ramane pe vopsea si am si o protectie in plus care e bine venita avand in vedere ca stratul de vopsea/lac nu e atat de gros
Skip ads

  • Batman

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am dat si eu comanda: Astra K Summit White, 1.6, echipare Dynamic. Cica masina va ajunge in Ungaria pe 18 septembrie. Probabil in Bucuresti va ajunge in jur de 1 octombrie.
Ceva consumuri intra si extra urbane?
Cu ce cauciucuri a venit masina? Vad in poze scris "Michelin", dar ce tip?
Stii cumva daca poti pune jante de 16 sau 15 (ma gandesc la cauciucuri de iarna) si ce dimensiuni (latime si ET) ?
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
La mine cauciucurile sunt Michelin Primacy 3, daca nu vine cu Michelin e posibil sa vina cu Bridgestone , indicele de viteza e V pus cam la limita, dupa mine ar fi putut sa puna macar un W pentru o siguranta la viteze mari. Cand o sa le schimb o sa merg pe un W si un cauciuc orientat mai spre performanta (nu ca primacy 3 ar fi rele, sunt foarte bune dar sunt orientate mai spre comfort/ consum).

Din cate stiu 16" e minimul care poate fi pus pe varianta asta de motorizare (205/55 r16 - 7J ET41 5x105) - discurile fata fiind mai mari ca la restul.
Consumul mediu pe care il am acum e de 8.4 dupa 2400 km cu mers destul prin oras cu AC-ul solicitat de caldura.
In extra urban e in jur de 6.5 - 7.3 mai putin sau mai mult in functie de cat iti e de greu sa te abtii de la pedala - lucru care nu e intotdeauna usor Smile
  • Batman

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Si eu ma gandeam ca 16 ar fi minimul. In varianta Inovation motorizarea asta vine cu jante de aliaj de 16. Oricum o sa le comand dupa VIN-ul masinii, ca sa ma asigur ca se potrivesc.

Nu mi se pare ca ar consuma mult din cate spui.

O alta intrebare: ai luat roata de rezerva temporara? Stii cumva daca se scoate roata si suportul de plastic cu totul (si sa le pui doar la nevoie)?
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
In varianta cu roata de rezerva temporara portbagajul e ceva mai mic dar creeaza o suprafata plana cand rabatezi scaunele, cu kit de pana e mai adanc dar nu mai ai suprafata plana.
Roata de rezerva si ce mai e acolo se poate scoate dar nu stiu daca placa de deasupra rotii de rezerva nu se deformeaza daca pui ceva pe ea si dedesubt e gol (mie nu mi s-a parut ca e foarte solida)
Pentru rotile de iarna e bine de tinut minte codurile pentru senzorii de presiune:

GM part number: 13506028 / Opel: 1010070
si dispozitivul cu care iti poti inregistra senzorii:

EL-50448 - ar trebui sa gasesti cu 17 - 25 euro
Skip ads

  • Batman

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos! La senzori nu ma gandisem.

Cat priveste roata de rezerva, ma gandeam ca in oras as putea sa o scot cu tot cu plasticele de sub mocheta si sa las mocheta direct pe tabla de jos, ca si cum nu ar exista deloc roata de rezerva. Doar la drum lung sa o pun inapoi.
  • Batman

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
gryph a scris:La mine cauciucurile sunt Michelin Primacy 3, daca nu vine cu Michelin e posibil sa vina cu Bridgestone , indicele de viteza e V pus cam la limita, dupa mine ar fi putut sa puna macar un W pentru o siguranta la viteze mari. Cand o sa le schimb o sa merg pe un W si un cauciuc orientat mai spre performanta (nu ca primacy 3 ar fi rele, sunt foarte bune dar sunt orientate mai spre comfort/ consum).

Din cate stiu 16" e minimul care poate fi pus pe varianta asta de motorizare (205/55 r16 - 7J ET41 5x105) - discurile fata fiind mai mari ca la restul.
Consumul mediu pe care il am acum e de 8.4 dupa 2400 km cu mers destul prin oras cu AC-ul solicitat de caldura.
In extra urban e in jur de 6.5 - 7.3 mai putin sau mai mult in functie de cat iti e de greu sa te abtii de la pedala - lucru care nu e intotdeauna usor Smile


Tu la masina ta ai luat roti de iarna de dimensiunile astea?
Jantele de tabla de 16 pt Astra K au latime 6,5J, nu 7J.
Mi-as comanda cauciucuri si jante, dar nu sunt absolut sigur de dimensiuni.
  • mnxcc

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2017

  • Mesaj Privat
@gryph Cum mai merge jucaria?
@ Joanna23 AI gasit cumva pe cineva cu 1.6T AT? Exact la ast(r)a ma gandeam si eu, configuratie similiara cu a lui gryph. Smile
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Din pacate nu am mai scris pe thread de ceva timp si o sa incerc sa fac un update:
Referitor la combinatiile de jante/ cauciucuri astea sunt scrise in cartea de comformitate a masinii in plus fata de cele pe17

Momentan am depasit 6500 km cu masina cu ocazia concediului si consumul mediu a scazut undeva la 7.9, surprinzator de bine avand in vedere ca inainte de concediu a avut parte de oras si aglomeratie la greu ajungand la 8.7 iar in afara nu am mers chiar incet


Am descoperit si cateva chestii care mi-ar fi placut sa fie un pic altfel :
- ambreiajul tine un pic cam sus pentru schimbat treptele rapid dar asta ar putea fi reglata
- la plecat rapid de pe loc uneori treapta a 2a intampina rezistenta (se pare ca si altii au sesizat lucrul asta) nu mi-am dat inca seama daca e o chestie pentru economie de carburant , sa te forteze sa intrii in treapta a 4a sau a 3-a si daca modul sport schimba asta.
In rest foarte multumit de masinuta Smile
  • Batman

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@ Gryph: masina ta a venit cu husa sau captuseala pentru capota motorului? Am vazut ca in 2015 la lansare, masinile aveau asa ceva.
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Nu a venit cu acea captuseala, m-am gandit la un moment dat daca se merita sa dau comanda dupa , dar am zis ca se disipa caldura de la motor/ turbina mai repede fara ea iar ca insonorizare oricum nu trece mult zgomot. capota probabil se incalzeste mai mult dar nu atat de mult incat sa nu poti pune mana pe ea, daca nu sunt alte dezavantaje eu zic ca e ok si fara.
  • Batman

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
In zilele ploioase de pe capota mea se ridica abur. La masinile din jur nu.
Nu stiu ce sa zic, dar nici socurile termice fierbinte- rece nu cred ca fac bine capotei.
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Winter has come Smile

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR