Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Trebuie sa schimb tabloul neaparat, si pentru acest lucru am nevoie de ajutorul vostru.
Motivul pt care vreau sa-l schimb ? Sigurantele pentru ventilator si cea de dezaburire a lunetei se ard frecvent, iar in zona lor tabloul a inceput sa se topeasca.Probabil contact imperfect!
Intrebarea mea este, cum scot firele din tabloul pe care vreau sa-l schimb, care in capatul lor exista clemele de contact pentru siguranta?
Daca tai firele fara sa mai scot acele cleme, gasesc altele. Adevarul este ca la multe fire imbracamintea lor este tare. Deci acolo s-a petrecut ceva.

Fiind o operatiune de amploare si destul de migaloasa, nu as vrea sa incap pe mana unui electrician! O sa ma jupoaie la pret.

Voi ce ma sfatuiti? Reusesc singur sa schimb tabloul?

Multumesc anticipat pt raspunsuri.

Costi

PS: De azi (dupa ora 17.00) nu voi putea intra pe net de aceea imi cer scuze celor care nu le voi putea raspunde pana miercuri. Voi fi plecat pe la batrani la tara.
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu de unde poti lua tabloul separat de instalatia electrica...
ca sa tai si sa lipesti fir cu fir iti trebuie mult timp si preferabil sa dai jos bordul ca sa incapi mai bine.
nu cunosc tabloul de la vectra dar uitate daca ies afara acele picioruse de la siguranta.daca da atuncia doar trebuie sa inlocuiesti plasticul.dar si aicea trebuie avut grija orice greseala poate sati arda consumatori sau sati ia foc instalatia!


eu tias recomanda sa scofi firul ce alimenteaza acesti consumatori si sa cumperi un soclu pt sigurante si il pui separat undeva langa tablou.
Dar inainte de a face modificarile, verifica ce iti cauzeaza arderea sigurantei,acolo trebuie sa ai defectiune!si care dintre ele?ventilatorul sau rezistenta de dezaburire.
  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns AdamOpel.
Am cumparat 2 socluri, asa cum ai spus tu, si le-am montat.Partea proasta este ca nu prea au loc acolo si le-am pus in spatele tabloului. Daca se arde siguranta va trebui sa dau jos tabloul. Cam neplacut.Oricum, intre timp am facut si rost de un tablou. Ma bate totusi gandul daca imi face figuri si acum, sa-l schimb tabloul vechi.
Daca reusesc sa fac ceva poze, am sa le pun aici, poate ne mai vine vreo idee.

Multumesc inca o data,

Costi
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
dar poti sa prelungesti firele si sa le pui unde ai acces usor.
Skip ads

  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am incercat, insa usita de plastic care ascunde tabloul, este prea apropiata de acesta. La naiba. Sad
Oricum, am sa-mi fac timp intr-un weekend si poate reusesc sa-l inlocuiesc. Va trebui sa ma inarmez cu rabdare si bere....dar nu prea multa!

Costi
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Buna seara, am si eu o problema asemanatoare. Contacte imperfecte, siguranta de la electroventilator chiar mi-a topit plasticul, am mutat-o, am rezolvat momentan. Am observat ca toate sigurantele mari(30A) prezinta contacte imperfecte. Am incercat sa cumpar papucii aceia in care intra sigurantele, dar nu am gasit pe nicaieri(am cautat pe lizeanu de am innebunit- cine sta in bucuresti isi da seama). Ma gandeam sa schimb panoul cu totul, sa pun un panou de la o masina mai noua. E posibil asa ceva? Sau e preferabil sa ma duc la dezmembrari, sa cumpar un panou sh si sa iau de acolo papucii ok?
  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ce-a mai buna treaba ar fi sa gasesti un electrician cu rabdare multa sa-ti inlocuiasca panoul (chiar si sh) iar firele sa le cositoreasca de papuci . Acolo unde ai tu problema este contact imperfect. Daca ai rabdare , poti incerca sa desfaci papucii vechi , sa-i cositoresti de fir. Va tine cu conditia sa nu ai contact imperfect si la celalat capat - adica la aeroterma .
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Eu am problema la papuci, sunt prea "desfacuti" pentru sigurante, se misca sigurantele prea usor... Tot incerc sa gasesc modelul acela de papuci, ca am cautat pe Lizeanu la toate magazinele si nu au. Ai idee pe unde as putea gasi?

Eu ma gandeam sa pun un panou de la alta masina la care as putea pune papuci mai noi, de care se gasesc acum peste tot. Oare e ok?

https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=20
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=86462
Skip ads

  • postoxxx

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Stie cineva de cat e siguranta de la dezaburire luneta la vectra A (92) c16nz.....pe panou o am de 10 ....o schimb si cand apas pe dezaburire se arde instant Sad
Ori e un scurt undeva ori e rezistenta prea mica zic eu.,....
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
30 Smile)
  • postoxxx

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2011

  • Mesaj Privat
La mine era de 10...asa e de cand am masina...inseamna ca de aia se arde incontinuu Very Happy

Ms mult!
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
La mine dezaburirea, electroventilatorul si aeroterma au de 30.
Skip ads

  • Mephysto

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cu respect,
Vreau sa imi schimb panoul eletric la Vectra A C16NZ. Am luat un alt panou electric (al meu este topit exact unde era siguranta pentru dezaburirea lunetei) si vreau sa il schimb. Cum se numeste "scula" respectiva cu care pot sa indepartez papucii de pe panoul nou cumparat fara sa afetez tabloul in sine? Inca o rugaminte, daca are cineva si schema panoului electric si daca se poate face doar cu rabdare sau mai este nevoie si de cunostinte solide in domeniu?
Va multumesc, numai bine!
  • Robby_sec

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
si eu am aceeasi problema, mi s-a topit panoul in dreptul sigurantelor de la aeroterma si dezaburire. a reusit cineva sa schimbe panoul ? daca da, poate ma ajutati putin ori cu sfaturi ori cu poze. multumesc anticipat.
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
@robby - eu am taiat firele din locul in care s-a topit si am mutat siguranta mai incolo.
  • daniel.cez

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2013

  • Mesaj Privat
A schimbat careva tabloul de sigurante cum se scot papuci de pe tablou. ? Doresc sa il schimb cu alt tablou.. ca cel pe care îl am s a topit la siguranta F11 din cauza ca nu mai facea contact bine ..
  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Fiecare papuc are niste "aripioare". Trebuie sa vezi pe ce parte ai acces la ele si le impingi cu o surubelnita de mecanisme fine. Este o munca foarte migaloasa ! Sa notezi inainte de a incepe pozitia firelor - este foarte important.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Lume rara pe aici, salutare Costi !

Daniel, este simplu, te imbraci si te incalti->farmacie->ac gros, sau varianta cu ac de masina cusut.
  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare Dan ! Este adevarat .... cam rar ! Embarassed

@daniel.cez, daca este nevoie pot sa trec pe la tine. Am vazut ca esti tot din Bucuresti.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR