Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Mokka
  • Sfatos

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Deci treaba este cam asa:
- cand merge, dar nu se incarca, este legat la sistem printr-un hub USB (ca sa pot lega si telefonul si stik-ul cu muzica in acelasi timp, dar cand am facut probele a fost legat numai telefonul).
- daca scot hubul merge ca inainte, adica se incarca dar se intrerupe conexiunea cu sistemul.
Am facut proba si cu un cablu original Samsung. Acelasi comportament.
Cauze:
- s-ar putea sa fie din cauza unei aplicatii instalata pe telefon, care schimba ecranul acestuia in momentul cand il pun la incarcat (nu conteaza ca este la USB sau la alimentator) si tot vrea sa aduca interfata ei in primplan.
- s-ar putea sa fie din cauza sistemului de alimentare din telefon.
Tind sa cred ca este din vina primei cauze. Deci maine dau jos aplicatia si mai fac probe, astazi nu am avut timp pentru ca am avut o treaba la Cernavoda si am ajuns tarziu (adica acum) acasa si nu mai aveam chef de experimente (adica dat ture prin oras).
Skip ads

  • adisan2002

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Galati
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
yeti a scris:Daca n-ai pachetul Light&Sight, locul de camera este probabil sa fie liber.
Ti-am spus - trage de semicarcase si vezi ce-i inauntru. Se desfac si se pun la loc usor, fara sa afecteze ceva.
Eu le-am desfacut la masina mea, ca n-am putut rezista curiozitatii Smile. De fapt am vrut sa vad daca exista acel senzor/camera pentru sistemul de selectare automatã a fazei lungi. Fizic am gasit ceva acolo, dar sistemul nu s-a activat niciodata - mai caut si eu niste informatii despre cum ar trebui sa functioneze si daca nu-i dau de cap ma duc la service.


Am testat faza lunga automata si merge, impresionant de bine. Este adevarat ca se dezactiveaza la orice panou reflectorizant, dar in rest este OK. Am remarcat ca se dezactiveaza si in momentul intrarii, dupa depasire, a unei masini in fata propriului autovehicul (la luminile de pozitie spate ale masinii din fata), ceea ce este bine (nu orbesc soferul din fata mea).
As vrea sa achizitionez o camera Viofo http://viofo.ro/camera-auto...-viofo/Viofo-A119
Oare am sanse s-o potrivesc in carcasa cu pricina? Ar fi cea mai discreta pozitie posibila...

P.S. O intrebare puerila (de noob): Dupa ce am incercat (fara succes) sa trag de jumatatea stanga a semicarcasei (probabil nu suficient de puternic), ma intreb daca aceasta manevra (daca as finaliza-o cu succes, mi-e cam teama, avand in vedere ca nu am masina decat de 3 saptamani) ar putea afecta cu ceva pozitia/functionarea senzorilor existenti in zona respectiva?.. .
  • adisan2002

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Galati
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
O noua intrebare...
Ce este oare acel patratel (senzor?) de pe spatele oglinzii retrovizoare?
http://imgur.com/a/8a1RS
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Oglinda este electrocromica, presupun ca asta este cunoscut.
Senzorul indreptat spre parbriz inactiveaza "innegrirea" oglinzii atunci cand este lumina afara (ziua, de exemplu). Vezi niste explicatii aici:
http://www.youtube.com/watch?v=tI3cR9KhrdY
Skip ads

  • adisan2002

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Galati
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult. Acum m-am elucidat. Si in acelasi timp imi dau seama ca nu mai pot pune camera auto intre carcasa neagra de plastic si oglinda retrovizoare, deoarece va umbri acel senzor si nu-si va mai face treaba...
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
adisan2002 a scris:P.S. Poti face o poza cu ce ai gasit acolo? Devine interesant Smile

Uite si pozele




adisan2002 a scris: imi dau seama ca nu mai pot pune camera auto intre carcasa neagra de plastic si oglinda retrovizoare, deoarece va umbri acel senzor si nu-si va mai face treaba...

Monteaz-o pe partea opusa senzorului.
  • adisan2002

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Galati
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Multumiri pentru poze si pentru sfat. Nota 10+, ai facut un adevarat tutorial de demontare a carcasei, sper sa foloseasca si altora. Pentru mine, este mai mult decat util!
P.S.: imi pare bine ca acest forum are utilizatori ca tine!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Mokka

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR