Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Se aude ca masina de cusut Ileana, e clar...
Skip ads

  • tudor_and

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Masina nu e luata de noua....km sunt reali ,am hartiile de la itp urile facute in 2014 si 2016 cu km la vremea respectiva..masina a fost cumparata de noua din romania.la fel si fratele meu are una cu mai putini km si am facut comparatie de sunet la motor si se aude la fel.totuti daca ar fi distributia ,zgomotul ar trebui sa vina din lateral si nu din zona tachetilor.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ma lasi fara cuvinte....
Stiu ca ne pricepem foarte bine la motoare...dar cine ti-a ``vandut`` chestia cu zgomotul din lateral se pricepe mai mult la fotbal....
O distributie uzata normal in timp duce la o anumita intarziere ( in functie de gradul uzurii pieselor componente ...a uleiului folosit... a reglajului ) in deschiderea supapelor....de aici si acel zgomot de Diesel.
Cam atat am avut de spus eu.
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Aaaa......de asta multi schimba doar lantul, ca zgomotul vine din latetal. Nah, ca n-am stiut.
Skip ads

  • tudor_and

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Am inteles mesajele voastre.Va multumesc de ajutor.
Weekend placut.
  • alex00

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Scriu acest mesaj, poate ajuta pe cineva.
Am avut si eu zgomotul de diesel la Corsa C Z10XE si, de pe acest forum, am aflat de unde provine, asa ca am schimbat distributia.
Pentru ca stau aproape de Bucuresti si am vrut un service cu mecanici cunoscatori de motoare Opel, am urmat sfatul dat de dl. dancuciureanu pe un alt topic "Service schimbare distributie Opel Astra H 1.3 CDTI", si m-am dus la AutoA. Au lucrat curat si au folosit trusa de reglaj. Manopera a fost 480 lei (am schimbat si pompa de apa, dar oricum se demonta).
Inlocuirea distributiei a durat o zi, iar acum motorul toarce linistit, nu mai are tacanitul de motor diesel, suna a motor pe benzina.
Sunt multumit de rezultat si incantat de informatiile utile gasite pe forum.
  • tudor_and

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut

Ai pus kit ul original GM?

Multumesc
  • alex00

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salut!
Nu am pus kit-ul original GM, am pus Ruville (pinioanele nu erau uzate asa ca nu le-am schimbat). Kit-ul original GM avea si pinioane iar diferenta de pret dintre kit-uri, era de ~400 lei. Dar cum masina nu merge mai mult de 10.000 Km pe an, sper ca o sa tina suficient si Ruville. Oricum, intentionez sa-i schimb uleiul si filtrele mai des si sa pun ceva de calitate (cred ca asta conteaza foarte mult la rezistenta in timp a distributiei).
Inainte sa ma decid daca sa pun GM sau altceva, mecanicii de acolo au zis ca Ruville e un kit ok, dar eu nu pot sa-ti recomand sa faci ca mine, pentru ca l-am schimbat foarte recent si nu a trecut proba timpului (probabil ca peste 40.000 km, o sa ma lamuresc). A fost alegerea mea, la recomandarea lor.
Skip ads

  • tudor_and

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Am tot vorbit si cu alti colegi si mi au confirmat ca pe kit ul de Ruville este stantat GM pe el, ma gandesc ca cel de Opel este facut de Ruville/Schaeffler care fac parte din grupul INA.

Poti confirma ca pe patine era stanta de GM?

Multumesc.
  • alex00

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Scuze pentru intarziere.
Nu am vazut sa fie stantat GM, dar nu m-am uitat cu atentie. Nu-l cunosteam pe mecanic suficient cat sa ma bag in sufletul lui, iar piesele i-au venit direct din magazin. L-am vazut cand a scos distributia din punga si pe ea scria Ruville. Imi pare rau ca nu am mai multe informatii...
  • DKrise

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Salutare. Am achizitonat si eu un opel astra h 1.4 16v 90cp bineinteles din germania fara carte de service. Tin sa precizez prima masina fara prea multe cunostinte in domeniu,unii ar zice fraier,fie sa trecem peste. Vechiul proprietar nu stiu daca a schimbat distributia dar stiu ca iti poti da seama dupa cum suna motorul daca ar trebuii schimbata. Ma poate ajuta cineva?Apropo distributia este pe lant. Am facut 1000 de km cu ea pana acum fara probleme dar mai am de facut inca 1000 si nu stiu daca sa plec cu ea sau nu ...
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@DKrise: nu suntem mediumi aici pe forum, vrei sa punem diagnostice la distanta cu ochii inchisi? pune si tu un filmulet cu sonor cu motorul cald, spune cati km are masina la bord (reali sau nu), ce an de fabricatie este si vedem.

Daca voiai doar sa intrebi asa la modul general, gasesti toate raspunsurile in postarile incepand de la prima.

Toti km care-i faci cu distributia slabita sunt pe raspunderea ta, ar fi bine sa te interesezi cat costa un motor nou daca se rupe lantul. Sau alta masina.
Skip ads

  • cristinel67

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Agila 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Ma numesc Cristinel ,sunt persoana cu handicap la carucior,am o Opel Agila 1.2 din 2003 cu motor Z12XE ,are 163200 km parcursi , are distributie pe lant si va rog daca puteti sa imi spuneti si mie la citi km se schimba distributia si ce kit de distributie imi recomandati ! Mentionez ca motorul merge foarte bine si nu are nici un zgomot suspect ,toarce foarte frumos...! Va multumesc anticipat pentru eventualul raspuns !
  • MrMihai

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2017

  • Mesaj Privat
cristinel67 a scris:Ma numesc Cristinel ,sunt persoana cu handicap la carucior,am o Opel Agila 1.2 din 2003 cu motor Z12XE ,are 163200 km parcursi , are distributie pe lant si va rog daca puteti sa imi spuneti si mie la citi km se schimba distributia si ce kit de distributie imi recomandati ! Mentionez ca motorul merge foarte bine si nu are nici un zgomot suspect ,toarce foarte frumos...! Va multumesc anticipat pentru eventualul raspuns !

Buna seara coleg din Bucovina ^_^ , in general cand o cumperi se schimba distributia , cam pe la acesti kilometrii se recomanda schimbarea ei . SKF e buna , de la 400 lei in sus , doar distributia fara manopera Smile
  • Ruge Nicu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Va rog sa imi spuneti daca vi se pare ok zgomotul ? Masina o am de cateva zile , inca nu am schimbat uleiul. motor 1.2 ; Km reali 123.000 , zgomotul este la cald. http://www.youtube.com/watc...amp;v=XEhPFY6lTOA ; https://youtube.com/watch?v=XEhPFY6lTOA
ms mult
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Distributia in mod clar trebuie schimbata.
  • Alex hAMMy

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salutare, ce ma bucur sa va scriu! Smile

Am revenit in urma modificarii, mai exact: lant, pinioane, multe garnituri, suruburi, filtre, ulei, intinzator si rola (iar) etc

Scuzati calitatea video.
Inainte de schimbarea distributiei:
1. - cald
2. - cald

Dupa schimbarea distributiei:
1. - rece 1
2. - rece 2
3. - dupa 10 km

Sincer... nu mi-a convenit investitia, am feelingul ca am dat 20 de milioane degeaba (in speranta ca scap de sunetul ce se regaseste in videourile de mai sus) dar degeaba.
Parerile au fost impartite dar majoritatea spuneau tacheti si tot majoritatea zicea sa-mi vad de treaba mea ca merge bine.

Spuneti-mi va rog, are rost sa mai investesc si pentru tacheti, daca da cam cat m-ar costa in plus?
Dupa investitie scap de sunet?

"Cum bate tachetii? tacatacatacatacataca"

Multumesc anticipat,
Alex
  • Alex hAMMy

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salutare, am descoperit de unde se aude!

Stiu ca nu este in regula sa postezi consecutiv dar totusi am nevoie de ajutorul vostru si sunt putin disperat de sunetul provocat de aceasta tija.

Am deconectat de la mufa din dreapta si nu se mai aude nimic in habitaclu.

Cineva mi-a spus sa schimb admisia cu totul dar... nu mai investesc inca 12 milioane.
In cel mai rau caz improvizez:



Va rog sa-mi spuneti ce variante am pentru remedierea problemei fara schimbarea galeriei de admisie.
Alex
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Trebuiesc scoase clapetele Twinport din galeria de admisie. O porcarie aproape inutila Twinportul asta.. daca e sa ma gandesc la faptul ca inevitabil se strica, e mai mult paguba decat avantaj.
A-propos, daca tii tija sub tensiune, vei vedea ca nu mai suna. Se uzeaza tija, face joc si zornaie clapetele in admisie. Afecteaza si ralanti-ul cateodata..scoate-le si da-le la pesti!
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Alex hAMMy a scris:Salutare, ce ma bucur sa va scriu! Smile

Sincer... nu mi-a convenit investitia, am feelingul ca am dat 20 de milioane degeaba (in speranta ca scap de
sunetul ce se regaseste in videourile de mai sus) dar degeaba.


20 milioane e putin cam mult, insa in niciun caz distributia nu a fost schimbata degeaba, comparand
video-urile realizate la cald inainte si dupa schimb, se aude ca nu mai aveti zgomotul puternc de diesel.
De asemenea aveti siguranta ca in viitor nu o sa aveti probleme legate de distributie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR