Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
In contractul meu scrie ca dealer-ului nu-i pot fi imputate întârzierile in cazul in care acestea nu sunt din vina lor (intarziere la fabricatie, transport)
Probabil singura intarziere care li s-ar putea reprosa ar fi faptul ca intarzie cu plata masinii.
Skip ads

  • sirc

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
silvester a scris:Am verificat ieri si tot nimic. Cica cei de la Radacini au dat mail la Opel Romania care a cerut mai departe informatii la Opel. Pana acum niciun raspuns. Comanda pe 3.05. Mie cel putin se pare ciudat. Ultimul status 25 de 6 saptamani.
Oricum livrarea in contract o am in 2 luni si jumatate, adica 17 iulie maxim sa zicem 21 iulie, deci peste 4 saptamani. Daca nu este produsa saptamana viitoare nu cred ca o sa mai poate respecta termenii din contract.
Ma gandesc de pe acum ce sa le cer in plus Smile


Silvester, sunt foarte multe comenzi iar uzina va intra in vacanta, referitor la ce zici tu de contract vezi ca ai niste conditii de livirare si oarecum sunt asigurati.
Ti-a mentionat dealerul de perioada de vancanta de la uzina ?
Si daca ai comanda data in 03.05.2017, nu ai termen de circa 12 saptamani de livrare mentionat in contract ?

ori eu sunt singuru fraier cu termenul asta in contract dintre toti ?
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Termenul de livrare in contract este aproximativ 2 luni si jumatate de la semnarea contractului si plata avansului. Deci 13 saptamani sa zicem. Referitor la forta majora eu in contract am doar asta:
6. Forta majora
6.1 Partile sunt exonerate de raspundere pentru neindeplinirea totaIa sau partiala sau indeplinirea cu intarziere a obligatiilor decurgand din prezentul contract, ca urmare a unei situatii de forta majora .
6.2 Partea care invoca forta majora trebuie sa notifice in scris cealalta parte in termen de 72 de ore de la aparitie, respectiv incetare, partile urmand a conveni actiunile necesare pentru evitarea sau limitarea efectelor acesteia.
7 LITIGII
7 .1 Partile se angajeaza sa solutioneze pe cale amiabila orice diferend survenit in legatura cu interpretarea sau executarea prezentului contract.
7.2 Eventualele dispute ce nu vor putea fi solutionate in acest mod, vor fi supuse instantei judecatoresti competente
  • stefanN

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2009

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:Salut, vecine!
Ma bucur ca mai este si un brailean aici.
Comandata la Radacini Braila? Pe 27.05 si livrare in 07.08? Tie nu ti-au pus 90 zile in contract?

Salut! Si eu ma bucur ca am gãsit inca un fan Astra in oraș.
In contract e trecut 90-115 zile zile parca. Si eu m-am mirat ca a dat data d livrare așa rapida. Sper sa nu ma bucur prematur! La Rãdãcini Braila, e comandata. Acum fiecare cu norocul sau. Eu cred ca mai tine și de opțiunile alese, etc.
Cu stima!
Skip ads

  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
În periplurile mele pe net am descoperit, la Vauxhall cei drept, cã dacã te înregistrezi pe MyVauxhall afli stadiul fabricației mașinii noi. Pe myOpel, cã sa te înregistrezi îți trebuie VIN-ul. Eu care am comanda din 29.05, mai am o groazã pânã obțin înșiruirea asta de caractere, însã când o voi primi, mã voi înregistra. Poate, poate, mai știi....
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
stefanN a scris:
PEmil a scris:Salut, vecine!
Ma bucur ca mai este si un brailean aici.
Comandata la Radacini Braila? Pe 27.05 si livrare in 07.08? Tie nu ti-au pus 90 zile in contract?

Salut! Si eu ma bucur ca am gãsit inca un fan Astra in oraș.
In contract e trecut 90-115 zile zile parca. Si eu m-am mirat ca a dat data d livrare așa rapida. Sper sa nu ma bucur prematur! La Rãdãcini Braila, e comandata. Acum fiecare cu norocul sau. Eu cred ca mai tine și de opțiunile alese, etc.
Cu stima!


@stefan, inca nu sunt fan Opel, dar sper sa devin. Singura mea tangenta cu Opel este masina soramii, un Astra G de vreo 8-10 ani cu care nu a avut nici o problema.
Sper sa nimeresc o masina buna, care sa ma faca sa devin fan Astra.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Am intrat pe cod 33, dar sa vedem când intrã efectiv pe banda de fabricație.
  • sirc

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Silviu Mustata a scris:Am intrat pe cod 33, dar sa vedem când intrã efectiv pe banda de fabricație.


Welcome to 33 Silviu, eu astazi am 2 saptamanii pe cod 33, deci nu inteleg cum alti colegi au comenzi mai tarziu ca mine si le-au venit masinile si eu am comanda din 5 aprilie si nimic macar seria nu o am generata Neutral teoretic saptamana viitoare fac acele 12 saptamanii conform contract si voi pune o intrebare la dealer ce se intampla atunci.
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Silviu Mustata a scris:Am intrat pe cod 33, dar sa vedem când intrã efectiv pe banda de fabricație.


Eu cred ca este deja intrata...
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
sirc a scris:
Silviu Mustata a scris:Am intrat pe cod 33, dar sa vedem când intrã efectiv pe banda de fabricație.


Welcome to 33 Silviu, eu astazi am 2 saptamanii pe cod 33, deci nu inteleg cum alti colegi au comenzi mai tarziu ca mine si le-au venit masinile si eu am comanda din 5 aprilie si nimic macar seria nu o am generata Neutral teoretic saptamana viitoare fac acele 12 saptamanii conform contract si voi pune o intrebare la dealer ce se intampla atunci.


Vezi poate ti-a luat altcineva masina...
JOB NUMBER cica tocmai rolul acesta il are, sa poata fi urmarita masina pana este generat VIN ...
Poate Bogdan, ca la el prea repede a venit, fata de când a dat comanda ...

Mai glumim si noi ... Smile
  • sirc

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Nu nu, a mea este neagra Smile) i-am dat mail iar ca ieri nu mi-au raspuns.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
sirc a scris:
Silviu Mustata a scris:Am intrat pe cod 33, dar sa vedem când intrã efectiv pe banda de fabricație.


Welcome to 33 Silviu, eu astazi am 2 saptamanii pe cod 33, deci nu inteleg cum alti colegi au comenzi mai tarziu ca mine si le-au venit masinile si eu am comanda din 5 aprilie si nimic macar seria nu o am generata Neutral teoretic saptamana viitoare fac acele 12 saptamanii conform contract si voi pune o intrebare la dealer ce se intampla atunci.

Am dat comanda pe 29.05, nu stiu cum de pe 05.04. doar acum 2 saptamani a intrat pe 33 pentru ca sunt mai mult de 2 luni. Cod 33 - Scheduled, asta inseamna programatã sau planificata si primeste un loc pe linia de asamblare. Urmeaza 34 Body ordered, 35 Body setup, 36 Body received, 37 Broadcast, 38 Produced. Cod 34 inseamna ca au comandat caroseria. Parerea mea este ca de la cod 35 intra efectiv in asamblare.
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
@Silviu, mai spune odata, ca m-ai bagat in ceata cu ordinea celor doua date: pe 29.05 ai dat comanda si pe 05.04 a intrat in 33 .........!
  • sirc

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Silviu Mustata a scris:
Am dat comanda pe 29.05, nu stiu cum de pe 05.04. doar acum 2 saptamani a intrat pe 33 pentru ca sunt mai mult de 2 luni. Cod 33 - Scheduled, asta inseamna programatã sau planificata si primeste un loc pe linia de asamblare. Urmeaza 34 Body ordered, 35 Body setup, 36 Body received, 37 Broadcast, 38 Produced. Cod 34 inseamna ca au comandat caroseria. Parerea mea este ca de la cod 35 intra efectiv in asamblare.


Nu stiu nici eu Silviu, a stat foarte mult timp pe cod "25" si am adaugat alarma la o saptamana diferenta dupa ce am dat comanda, multi zic ca am sarit la fundul listei cu aceasta modificare.

@Emil, vorbea despre mine cu 05.04.17
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:@Silviu, mai spune odata, ca m-ai bagat in ceata cu ordinea celor doua date: pe 29.05 ai dat comanda si pe 05.04 a intrat in 33 .........!

Era vorba de Sirc.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
sirc a scris:
Silviu Mustata a scris:
Am dat comanda pe 29.05, nu stiu cum de pe 05.04. doar acum 2 saptamani a intrat pe 33 pentru ca sunt mai mult de 2 luni. Cod 33 - Scheduled, asta inseamna programatã sau planificata si primeste un loc pe linia de asamblare. Urmeaza 34 Body ordered, 35 Body setup, 36 Body received, 37 Broadcast, 38 Produced. Cod 34 inseamna ca au comandat caroseria. Parerea mea este ca de la cod 35 intra efectiv in asamblare.


Nu stiu nici eu Silviu, a stat foarte mult timp pe cod "25" si am adaugat alarma la o saptamana diferenta dupa ce am dat comanda, multi zic ca am sarit la fundul listei cu aceasta modificare.

@Emil, vorbea despre mine cu 05.04.17

Probabil de aceea. Au scos-o din rând și au reintrodus-o când au putut. Eu am mers pe alarma after-market, dar procurata și montatã de dealer.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
sirc a scris:Silvester, sunt foarte multe comenzi iar uzina va intra in vacanta, referitor la ce zici tu de contract vezi ca ai niste conditii de livirare si oarecum sunt asigurati.
Ti-a mentionat dealerul de perioada de vancanta de la uzina ?
Si daca ai comanda data in 03.05.2017, nu ai termen de circa 12 saptamani de livrare mentionat in contract ?
ori eu sunt singuru fraier cu termenul asta in contract dintre toti ?


Nu esti fraier ... sau nu esti singurul...ca si eu am la fel...
Eu am comanda in 13.05 si de atunci sunt in 25.
Iar termenul de livrare este de 90 zile.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
La mine 90-120 zile.
  • sirc

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salutare!

Am primit astazi mail de la Opel, mi-au generat seria de sasiu dar nu mi-au dat informatii referitor pe ce cod sunt.
Exista vro posobilitate de a afla cu seria de sasiu aceasta informatie ?

Intrebare adresata celor care au trecut prin aceasta experienta:
Odata generata seria de sasiu cam cat mai dureaza pana cand este livrata?

Va multumesc
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
@sirc, ce informatii le-ai transmis si la ce adresa de email, te rog...
Tu ai comanda data pe 29.05?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR