Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
De ce sa-l spargi ! Doamne sfinte ! O sa iti arunce toata apa de la roti cand ploua !
Mai bine ai desfunda cu un compresor pe acolo , decat sa spargi. E si mai comod decat sa te apuci sa desfaci cele 2 suruburi torx.
Tot deranjul ar fi doar sa te bagi sub ea si sa cuplezi furtunul de la compresor pe acolo.
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
acel cot este din cauciuc si trebuie pur si simplu curatat cu un obiect care sa nu taie. Atentie ca o sa curga apa.
  • Mel
  • **
  • 71 mesaje
  • din 18 Sep 2012
  • Astra 2002 Z16XE
  • Teleorman
  • Mel

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Am facut si operatiunea asta.Am bagat o sarma pe teava aia ,a intrat ca 30 cm fara sa opuna rezistenta(oarece rezistenta a opus la cot) cu alte cuvinte nu cred ca a fost infundata.Nu a curs nimic pe furtun nici apa nici mizerie sau altceva cu toate ca sub vaporizator se vedea apa pusa de mine Sad Apoi am suflat pe un furtun bagat pe teava respectiva,se auzea cand suflu in habitaclu(asa spunea fiulmeu.Acum astept pana maine sa vad cum se prezinta .Va tin la curent cu ce se intampla.
  • eukata

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
"altceva cu toate ca sub vaporizator se vedea apa pusa de mine "
Nu ai o poza si cu vaporizatorul? Eu scot de tot capacul ala care acopera filtrul de polen, scot filtrul si torn apa (cca 2 litri) chiar in fata radiatorului ala mic. Apa se scurge pe teava aia din poza ta si curata tot traseul.
Skip ads

  • Mel
  • **
  • 71 mesaje
  • din 18 Sep 2012
  • Astra 2002 Z16XE
  • Teleorman
  • Mel

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
acum sunt la serviciu si nu am poza dar cand ajung acasa o pun aici.am scos capacul vaporiztorului si am turnat apa(200-300ml) in zona dintre filtru si radiator(dupa ce am scos filtrul, dar nu atata cata ai turnat tu.citeam in alt topic si cineva spunea ca a bagat un soricel(sigiliu din plastic)pe sub vaporizator si ar fi reusit sa curete.
ramane sa incerc si eu procedura astazi.
  • eukata

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Deci vaporizatorul e radiatorul ala din spatele filtrului de polen?
  • Mel
  • **
  • 71 mesaje
  • din 18 Sep 2012
  • Astra 2002 Z16XE
  • Teleorman
  • Mel

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
cum am promis am revenit cu poza .iata
  • eukata

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Exact asa am facut si eu. Ma gandeam ca ai ajuns mai departe cu "dezmembratul".
Skip ads

  • Mel
  • **
  • 71 mesaje
  • din 18 Sep 2012
  • Astra 2002 Z16XE
  • Teleorman
  • Mel

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Pai am ajuns...dupa ce am postat poza ma manca pe undeva si am fugit la masinuta.Am demontat jumatate din dord(partea inferioara de la magazia CD-uri in jos+consola schimbator viteze)Am desfacut din nou capacul de la filtru polen si am mai turnat apa.Nu curgea nimic.Am desfacut tavita unde se aduna condensul

am despacut clemele care sustine tavita (cele din cerc)si am tras de ia in jos.In tavita nici pic de apa.Pe canalul de scurgere 1 din poza

se vedea ceva mizerie dar foarte putina (probabil am mai curatat ceva din ea ieri) am turnat ceva apa in tavita si constat ca a inceput sa curga sub masina.Dupa care am bagat o sarma pe canalul 2 (pe vertical)am turnat apa si curgea si aici asa ca am dat cu ceva gaschet la inbinare(a avut o garnitura si s-a rupt) dupa care am inceput montarea.
CAZ REZOLVAT
Multumesc pentru ajutor
  • baiku

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2012

  • Mesaj Privat
La mine curge pe sub torpedou, dar am observat ca si pe sub masina curge, exact in dreptul tevii cu pricina. Any ideas ?
  • Mel
  • **
  • 71 mesaje
  • din 18 Sep 2012
  • Astra 2002 Z16XE
  • Teleorman
  • Mel

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
scurgere partial infundata. eu nu vad altceva.
  • baiku

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Deci de ridicat pe elevator tot nu scap Smile
Skip ads

  • Mel
  • **
  • 71 mesaje
  • din 18 Sep 2012
  • Astra 2002 Z16XE
  • Teleorman
  • Mel

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Nu neaparat.Eu am facut lucrarea in fata blocului.Se face prin interiorul masinii,sub magazia de cd-uri.Ai pozele mai sus
  • baiku

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Am desfacut ce era de desfacut, am scos filtrul de polen(era fleasca in partea inferioara si pica apa din acel compartiment), dar nu imi dau seama unde pot baga o sarma ca sa pot desfunda dracia asta de teava Smile.

L.E : am gasit o gaura aproape de usa filtrului si am bagat un cablu de frana de bicicleta. Se duce nitel dar cred ca se blocheaza intr-un cot, ceva ... Mi-e asa sa desfac clemele de la tavita, sa nu inund interiorul Smile
  • Mel
  • **
  • 71 mesaje
  • din 18 Sep 2012
  • Astra 2002 Z16XE
  • Teleorman
  • Mel

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Pai tocmai prin tavita trebuie sa bagi sarma/cablul.Ai pozele mai sus puse de mine cu miste sageti desemate care iti indica pe unde trebuie sa desfunzi.
  • florinmiga

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut! Am patit-o si eu si am rezolvat-o relativ usor.
Ieri sotia m-a atentionat ca,curge apa de undeva de la picioare.M-am uitat imediat sub masina am vazut ca este uscat sub ea si mi-am dat seama ca e scurgerea infundata.Am luat o sarma si am inceput sa scarman la stutul de iesire si nimic,am desfacut scutul si am desfacut stutul si am reancercat cu sarma direct in tavita colectoare si ...tot nimic...mai ramanea varianta cu bord si usi date jos....si nici gand de asa ceva.Am stat si m-am gandit ca daca s-a intamplat odata se poate intampla de mai multe ori la ce noroaie si "pomi" vede masina si am cautat o solutie mai de durata.Asa ca am facut o mica "tiganie" utila,si anume
am dat o gaura chiar sub radiatoru din habitaclu direct in carcasa de plastic,am montat un stut - am conectat un furtun la stut si am scos furtunul exact printr-o prindere a surubului hexagonal care prinde in caroserie stutul de evacuare (pe dinafara).Si uite asa apa are acum 2 cai de evacuare caci vad ca inceput sa se desfunde si evacuarea originala.
p.s - se poate masca zona cu o banda izolatoare neagra dupa ce ati terminat operatia..eu al lasat asa ca sa vad daca curge sau se prelinge...va pup !
  • yerd

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salutare.

Stiti cumva pe unde se afla (poza/schita eventual) tubul acela de evacuare pentru apa pe modelul Insignia?

Merci.
  • ciniparu

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am schimbat garniturile de la calorifer si nu se mai imbina cele doua tevusti de la scurgerea ac-ului. cele din la nr 2 din poza de sus. un sfat va rog.
  • MCosmin315

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2017

  • Mesaj Privat
la vectra c 2007 120 cp,aceeasi problema,am schimbat filtrul de polen ,am balta la podea in partea dreapta pasager,cum rezolv problema,unde se gaseste si cum desfund acea teava sau furtun ce este, de la clima daca e infundata?ma poate ajuta cineva? sunt afon pe chestii de mecanica si parca imi vine sa ii dau foc cand vad apa,specific ca nu am vazut sa curga apa pe sub masina de la clima dupa ce opresc masina,asta inseamna ca toata intra in masina
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR