Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
Solutie
  • Isac DGP

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Simptome: masina cat timp motorul este relativ rece...merge ok. Dupa ce incepe sa se incalzeasca masina incepe sa faca fite pt prima data la modul ca uneori turbo se aude si trage destul de bine...dupa care incepe sa nu mai traga si turbo nu isi mai face simtita prezenta prea mult. Cand motorul ajunge la 90 grade...la fel trage cand vrei insa in plus merge in suturi ( mai ales la momentele cand tin acceleratia constant dar si la acceleratie). In masina se simte ca si cum as avea motor pe benzina la care o bujie nu mai face scanteie. Toata treaba asta mi s-a intamplat pe un drum relativ lung aprox 1200 km in 2 zile de trasee de munte si primul lucru pe care l-am verificat a fost tija swirl care e cazuta insa nu imediat a inceput acest mers in suturi ( destul de pronuntat acum, suturile erau "foarte fine").
Precizez ca pt inceput cand acceleram sa urc un deal...la 3000 ture taia gazul si aparea check service pt ceva timp dupa care disparea...insa pana sa ajung la un mecanic check service s-a transformat in check engine ( martorul cu motor) care ramane permanent aprins si masina merge fix cu vrea ea.
Ideea este ca masina am lasat-o in alt oras si vreau sa stiu daca pot sa verific ceva simplu pe la ea sa o pot aduce pe roti acasa sau sa merg cu platforma.


Cod(uri) eroare: singura eroare stocata la testul cu pedale si pe teste este ECN 227911
----
Model: Astra H
An fabricatie: 2006
Cod motor: Z19DTH

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • Isac DGP

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am uitat sa scriu...doar in vizite se simt aceste suturi. Daca accelerez la liber urca in ture rotund si umfla turbo ( cu lagul de rigoare tinand cont de tija cazuta)
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
P2279 Intake Air System Leak Code - OBD-Codes.com
https://www.obd-codes.com/p2279
  • Isac DGP

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@big ...asta am vazut si eu pe net...primul lucru pe care l-am cautat insa nu inteleg de ce face asa. Am mai avut eroarea asta de cel putin 1 an tot apare dar masina mergea ceas. Si daca avea stricta legatura cu asta de ce merge in suturi doar in sarcina ( in viteza) si la liber e ok. Asta e nedumerirea mea.
Skip ads

  • CGeorgiana

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Am avut si eu aceasta problema si am schimbat swich-ul ambreiajului.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Isac DGP a scris:@big ...asta am vazut si eu pe net...primul lucru pe care l-am cautat insa nu inteleg de ce face asa. Am mai avut eroarea asta de cel putin 1 an tot apare dar masina mergea ceas. Si daca avea stricta legatura cu asta de ce merge in suturi doar in sarcina ( in viteza) si la liber e ok. Asta e nedumerirea mea.
In conditiile in care ai citit cauzele posibile si modul de remediere...,am si eu nedumerirea,ca nu poti pune in practica,informatii tehnice,bine structurate si la obiect...
  • Isac DGP

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
rezolvat, de multa vreme. Mufa de la injectorul 3. Fie se ia kit de reparatie, fie se straneg cu un soricel tare de injector
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR