Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Se mai întâmplã...eu am primit și dupã 6 luni...din Europa!
Skip ads

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
azi mi-am cumparat lampi led cu anulatoare de eroare ptr numere spate.
in week-end le montez si daca nu uit le fac si niste poze pe masina.


  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
am mai cumparat un set de becuri osram cool blue h11: https://www.emag.ro/bec-osra...cbb/pd/D6P8CKBBM/
o sa le montez in locul becurilor de cornering care sunt slabe si mult prea galbene comparativ cu xenon-ul.
  • aditalpes

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salut, dupã montaj poze dacã poți sa vedem și noi diferenta . Mulțumim !
Skip ads

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
la led-urile de numar sau la becurile H11?
la becurile H11 din ce am citit review-uri nu e asa mare diferenta fata de becurile stock, doar ca sunt putin mai albe si mai puternice. pe mine ma deranja cand se aprindea becul ala in curbe si lumina prea galben comparativ cu xenon-ul.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
in week-end am facut cateva modificari pe partea de iluminare a masinii. o sa le iau pe rand aici cu explicatii si poze.

1. am inlocuit becurile de cornering cu becuri Osram Cool Blue. schimbarea becurilor a fost banala si a durat cateva minute, se vede ca farurile au fost proiectate de ingineri si nu de cei de la vanzari sa te oblige sa vii la service si ptr o banala inlocuire de becuri.
vechile becuri erau tot Osram, dar aveau o tenta galbuie si nu imi placeau deloc.
noile becuri au o tenta mai albastruie si se apropie un pic de culoarea xenon-ului. nu sunt la fel de albe ca xenon-ul, dar macar nu mai e asa mare diferenta incat sa fie deranjanta.

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
2. am inlocuit toate becurile interioare cu becuri T10 ultra-puternice, acum in interior am lumina ca ziua.
avantajele led-urile sunt ca lumineaza mai puternic si nu se incing asa tare ca becurile clasice. de ex daca tineam aprinsa plafoniera cu becuri clasice, dupa 5 min incepea sa se incalzeasca plasticul de la plafoniera.
daca in fata aprind si cele 2 lampi de citit am o lumina ce ma orbeste. poza din fata e facuta cu toate 3 becurile aprinse.

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
3. am inlocuit lampile de numar cu lampi cu led-uri cu anulatoare de eroare.
m-am chinuit putin sa scot vechile lampi ca nu stiam cum sa le scot din bara, plus ca nu am stiut nici cum sa scot becul din lampa. dupa ce am cautat putin pe net am gasit ca becurile se scot prin simpla rasucire a conectorului. inca o data se vede ca au fost proiectate de ingineri, adica e absolut banal de schimbat un bec, bineinteles daca stii cum se scot.
ce nu imi place la noile lampi e ca nu stau prea fixe in bara, sunt putin mai mici si se misca stanga-dreapta si putin sus-jos. de asemenea anulatoarele de eroare atarna undeva in interiorul barei si in timp risc sa se rupa firele de la vibratii ca sunt destul de grele. in week-end o sa le dau jos si o sa lipesc firele pe partea de sus a lampilor cu un glue-gun ca sa stea fixe si sa nu mai atarne prin bara.


la vechea masina Ford Fiesta am pus niste simple becuri C5W cu led-uri si lumineaza destul de bine, dar nu la fel de puternic ca lampile dedicate de la opel. sunt mai puternice decat becurile clasice, au o lumina mai alba, dar nu sunt la fel de puternice ca lampile dedicate cu led. exista si ptr Fiesta lampi cu led, dar am zis ca nu merita sa dau atatia bani pe lampi.

Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@xxl_cm
Pentru lampile de numar , pune banda dublu adeziva ( de calitate) pe cleme si nu mai ai joc...la fel procedeaza si cu anulatoarele de eroare, lipestele pe interiorul barii cu acceasi banda...eu asa am facut si a fost perfect ! La plafoniera ce led T10 ultra puternic ai folosit ? Eu am pus T10 cree cu racire .
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
si eu am folosit tot ceva cu led-uri cree, dar cel montat de mine nu are racire. oricum si pretul a fost pe masura: 10 lei/buc.
momentan nu mai am nici unul disponibil, le-am montat pe toate. cand o sa mai cumpar cateva o sa pun si o poza cu led-urle montate de mine.
@mariocb: daca ai vreunul disponibil, pune-i o poza aici.

cat priveste lampile de numar, nu cred ca banda dublu adeziva va rezista mai mult de 6 luni-1 an ptr ca masina sta in soare.
o sa incerc sa pun niste banda dublu adeziva pe cleme (am ceva de la bison) dar anulatoarele de eroare si firelel o sa le lipesc pe partea de sus a lampilor cu un glue gun: cand se intareste, siliconul respectiv se face ca un plastic.
de asemenea o sa pun putin si pe muchia lampilor ca sa fac ceva ca un fel de garnitura sa stea mai fix.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
xxl_cm a scris:

...cat priveste lampile de numar, nu cred ca banda dublu adeziva va rezista mai mult de 6 luni-1 an ptr ca masina sta in soare..


Ai fi mirat ce aderențã puternicã și durabilitate, mai ales în plin soare, oferã o bandã dublu-adezivã de calitate, mai ales dacã e dedicatã ptr auto (nu dau nume...)! Prietenii știu de ce.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
ba chiar te rog sa dai nume, ca sa stim ce sa cautam.
daca la o discutie despre uleiuri ii suspectezi pe unii can pot fi vanzatori de uleiuri si exista suspiciunea de reclama, aici nu e cazul: asta nu e thread de discutii despre care banda adeziva e mai buna.
Skip ads

  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Va salut baieti! Un set de bavete noroi pt spate originale gm,pt astra j sedan gasesc si eu? Vinde careva? Pe net are numai de hatchback si combi. Astea pt sedan nu se fabrica pt spate,numai pt fata se fabrica.
Daca stie cineva de unde as putea achizitiona,sau daca vrea cineva sa le vanda pe ale lui din varii motive,lasati un msg aici.
Multumesc!
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Se fabrica si pt spate, am luat eu de pe pieseradacini, dar vad ca nu mai sunt. Gasesti aici:
https://www.ebay.co.uk/itm/G...454-/293035427425
cod: gm 13379454
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Ma Alex!acolo gasisem si eu.dar cu tot cu transport ma duce pe la 270 lei.in Romania nu am gasit.ce mai e pe ebay sunt din stocurile existente.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
eu am cumparat anul trecut de la pieseautoradacini.ro
pe net intradevar au doar de hatchback si break, dar am sunat la ei si mi-au adus pe comanda.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am sunat la ei si nu au de unde sa mai aduca.nu mai sunt pe stoc in tara si nici nu se mai fabrica. Mai caut.Multumesc oricum!
  • i.bogdan

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si mai sunt si made in Romania!
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Da.sunt made in romania. Sunt trimise in UK,tu faci comanda pe ebay,se intorc in Romania la alt pret plus transport.asta inseamna sa fii mafiot!🤣
  • ionut2018

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salut. Aveti idee unde as gasi aparatori de noroi originale pentru sedan, partea din spate? La revizie shop nu mai aduc momentan pentru sedan spate. Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR