Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin...asa...70% si pe fata nu trebuie sa depaseasca 75...in momentul asta nu exista folii cu tenta de 5% ca sa poti completa ...minimul parca sa zic ca ar fi de 15-20%...
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
olly09 a scris:Pemil dupa cum spuneam...geamurile noastre sunt deja ionizate...nu stiu daca mai exista vreo firma in momentul asta care sa ionizeze geamuri clare pt ca nu mai exista geamuri clare...mai toate au o tenta.Folia este foarte buna daca vrei doar ca dpdv legal poti avea pe laterale spate si luneta.Pe fata potrivit legislatiei din Ro nu ai voie pt ca...ai ghicit,deja au o tenta geamurile din fabrica iar legea spune pe fata sa ai 70% clar, sau 75% numai stiu exact ...Deci,legal poti avea pe spate , exista cateva service.uri care sunt omologate iar pretul este intre 250-350 lei.tot ce este sub ar trebui sa te puna pe ganduri.Totusi am luat seama ca au aparut folii pt parbriz...sunt heliomate si nu se pot observa cu ochiul liber dar se observa foarte bine cu o pereche de ochelari cu protectie UV.Folia aia este vreo 200 lei dar orice ti.ar spune baietii de la service de legalitatea lor ele nu sunt legale...dar nici nu te pot prinde usor.De fapt legislatia noastra mai juvenila asa spune ca orice folie chiar si transparenta aplicata pe geamurile din fata,parbriz sau faruri este ilegala....nu trebuie sa ma crezi pe cuvant....cauta pe net postari mai recente sau...opreste un politist si intreaba.lSmile


Credeam ca ionizarea este vesnica, spre deosebire de folie, care dupa cativa ani se dezlipeste, se zgaraie si trebuie inlocuita. Eu voiam ceva reflectorizant, impotriva soarelui, nu neaparat inchis la culoare, pentru intimitate.
Si ma gandeam ca atunci cand trebuie sa schimbi folia, este posibil sa distrugi acea retea de pe luneta, care dezabureste geamul. Mai nou, am vazut la o masina ca folia de pe luneta nu era bine lipita tocmai pe acea retea, avand aer pe toata lungimea retelei (nu stiu, poate nu a fost bine lipita sau poate expirasera cei cativa ani pe care firmele care monteaza folii ii dau ca garantie.
Am gasit si un forum pe care cineva scria ca a avut 2 masini, una cu folie si cealalta ionizata si pleda in favoarea foliei, justificat de faptul ca stratul ionizat se zgaraie chiar si de la o carpa putin mai aspra, iar dupa cca 2-3 ani incepe sa isi schimbe culoarea si chiar sa se curete...
Cam sunt in ceata...
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
PEmil...ionizare n.ai cum...cauta discutii din ultimii 2 ani sa zicem si vezi daca reusesti sa gasesti.las.o.n colo ca oricum te.ar costa f mult.Cat despre cei care aveau pb cu folia sunt 100% convins ca nu au montat folia in vreun service autprizat rar.intra pe site la rar si p undeva p.acolo vei gasi service.urile agreate de ei.Foliile Llumar,cele mai populare, au garantie 10 ani...6 ani stiu ca nu apar urme de decolorare,dupa astia 6 ani usor incepe sa nu mai aiba aceeasi intensitate.Pt a da jos folia de pe geamuri poti folosi un feon Wink.Succes si mergi pe folie ca este cea mai buna afacere...daca mergi in servicw explica.le baietilor pt ce te intereseaza pt ca exista de mai multe feluri....doar colorate,protectie uv,antiefractie...sau toate care au un pret cam mare...aprox 1200 lei daca nu ma insel,doar spatele + luneta.
Nu conteaza dpar service.ul mai conteaza si calitatea foliei...Llumar este una din cele mai bune de pe piata..
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Ok, multumesc de parere, olly09
Skip ads

  • soldy

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Apropo de geamuri. Mare grija, parbrizul e cam sensibil.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Toata lumea recomanda llumar, pt ca majoritatea nu cunosc alte firme, bine nu as recomanda rogrup sau folie din piata, dar pot sa va spun ca am un vecin care si-a pus folie Global la un ford probe prin 2004, ei bine nu s-a decolorat, nu s-a exfoliat, totul este ca nou.

Din ce am auzit folia asta llumar e mai scumpa dar de unde stiti voi ca nu va pun astia folie neagra din talcioc care are un sticker cu llumar?
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
De asta am luat seama...mi.a sarit o piatra si dus de sus pana jos:))
Cu placere PEmil.
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Pantalon,omule....intra intr.un service autorizat pt montaj de genul asta si o sa iti dai seama de ce.
Ca un pont: foliile Llumar au preponderent din 50 in 50 cm logoul.Toata lumea recomanda folia asta pt ca este una dintre cele mai bune.Eu am spus ca 6 ani nu se decoloreaza si ai si luat.o mo-a-mot...mor pe oamenii astai care habar au dar vorbesc.Exista niste conditii ca sa te tina 50 ani cum vreti toti...prima din ele sa nu stea masina 24/7 in soare.daca mai sta pe sub un pom sau in garaj cu atat mai mult ca dureaza o vesnicie.


Ultima modificare facuta de olly09 la Sam 24 Jun, 2017 10:41 pm
Skip ads

  • soldy

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2015

  • Mesaj Privat
olly09 a scris:De asta am luat seama...mi.a sarit o piatra si dus de sus pana jos:))
Cu placere PEmil.

Eu ma refeream sensibil si la zgarieturi.
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Aaa da...ai dreptate soldy...trebuie o grija mai mare la stergatoare cand plecam la drum,sa nu aiba praf sau alte mizerii...
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Olly09 omule esti liber sa iti pui ce folie vrei, din partea mea poti sa-ti si vopsesti geamurile negre, eu doar am incercat sa subliniez faptul ca nu numai llumar e buna, sunt si altele, care au un pret mult mai ok. Exact acelasi principiu l-au aplicat si multi care scriu aici, nu si-au luat un bmw sau merc, au ales opel care e si el ok. Cine e interesat poate sa intrebe de preturi, logic ca daca diferenta e de pana in 100 lei nu conteaza, dar daca e mai mare...
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Pantalon reiau ca nu pricepi din cate se pare.Nu ma intereseaza folia in mod special,cel putin nu aia colorata.Pretul minim pe care.l poti obtine cu Llumar sau cu orice alta marca este de 250 lei indulgent cu toate ca eu stiu preturile ca sunt practicate cam pe la 300.Asta nu tine de service ca asa vor ei sa ceara ci de cei de la rar care cer acestor service.uri o suma impresionanta pt a le da drept sa monteze legal,de aici si suma asta minima de care zic.oriunde gasesti sub 250 lei ,nu sunt legali dar poti verifica f bn pe site.ul celor de la rar si vei gasi toate service.urile autorizate sa monteze.ce spui acolo cu teoriile ca poate nu sunt folii llumar sau poate gasesti mai ieftin sunt aberatii si nu vrei sa intelegi,nu-si risca nimeni licenta care se obtine f greu.un service care monteaza legal va folosi doar folie originala cu logo pe ea dupa cum iti spuneam iar Llumar pe langa faptul ca este de o calitate f buna are si niste sisteme de siguranta pe ea.Am rugamintea sa nu te mai contrazici aiurea si sa cauti informatiile astea pe net.In cazul foliilor nu functioneaza treaba cu preturi mai mici decat daca vrei sa.ti montezi ilegal...lucru pe care.l poti face si tu acasa,nu este nicio procedura complicata treaba asta.
Skip ads

  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Te cred asa e ai dreptatte
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Ma bag si eu in discutie avavnd in vedere ca pe toate masinile am avut folie. Cea mai recenta astra g are folie din prima zi de cand am luat-o (acum 8 ani) si este solar zone, si inca arata f bine, nu s-a decolorat deloc; a fost Montata in service autorizat.
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Alexxander...normal:)...dar acum 8 ani nu exista autorizatia aia,era o hartiuta de la service dar era la latitudinea politistului daca o ia de buna sau nu....asa.i?acum ,na, s.au trezit si ai nostri de ceva timp ca trebuie sa reglementeze si treaba asta cu foliile ca de...e cererea mare si au de unde trage niste bani in plus.banuiesc ca ai avut pe astra aia doar pe spate ...?
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Pusesem si pe fata cele mai deschise dar le-am scos la um drum in Austria. Hartia pe care am primit-o de la montator facea referire doar la cele de pe spate si a fost verificata de mai multe ori de politie la diferite opriri si nu au fost probleme. Eu am intrat in discutia asta doar pt a aduga o alta firma producatoare de folii de care eu am fost f multumit si pe care o voi monta in prima zi si pe astra j
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Am inteles Alexx.o idee de pret?banuiesc ca vei monta intr.un service autorizat RAR.:)In Constanta stiu de unu care ar monta,250 lei spate si luneta...nicu folii cred ca e pe fb...sau 280 si fata Wink).....cu siguranta ca nu este doar el care monteaza autorizat.Smile
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Cu siguranțã unul autorizat. Nu stiu exact cum se numeste dar stiu locația. Cum am timp trec pe acolo sa intreb cat costa pt spate si luneta. Pe fata nu mai pun ca voi pleca din tara cu masina si nu vrea probleme. In tara te mai descurci Smile)
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Exista folii reflectorizante, care nu sunt deloc colorate, sau doar foarte putin?
  • olly09

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Pai...pleaca si tu pe Anglia ca sa nu ai probleme cu folia pe fata.acolo nu ai nevoie de autorizatie 😁
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR