Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • catalinc123

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salut,

Urmeaza sa imi vina prima mea masina noua Very Happy si voiam sa va cer un sfat in legatura cu garantia extinsa.
Ati avut ceva probleme in primii 5 ani, care sa necesite o reparatie pe garantie? Inca ma gandesc daca merita banii sau nu, plus ca iau in considerare si montare GPL (fapt ce ar duce la pierderea garantiei, si atunci nu se mai explica extinderea).

Multumesc anticipat pentru pareri referitoare la garantie dar si un eventual GPL!
Skip ads

  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Ai timp 8 luni si 10k km sa te hotarasti
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
http://www.opel.ro/propriet...care/privati.html

280 euro plus TVA pt extindere cu 3 ani
  • catalinc123

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Stiam asta, multumesc!
Ma refeream din experienta posesorilor daca au considerat ca au facut o investitie buna.
Skip ads

  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu unul am montat gpl pe masina acum 2 luni.automat am pierdut garantia.eu nu am optat pt garantie extinsa la cumparare.in iulie masina face 1 an si mai era inca unul de garantie,am zis pas.oricum te rupe la revizii pe per garantiei.nu stiu ce rulaj ai ,dar eu am pana acum 23 000 km,si de regula fac 3 revizii pe an.tinand cont ca la ei o revizie coste 700 lei dau pe am in jur de 500 euro doar pe revizii.asa,mi le schimb eu acasa ,ma costa 310 lei o revizie completa si nu vad ce ar putea sa cada la masina in primii 2 ani.daca e sa fie ceva,bag mana in buzunar...eu sunt pt NU garantiei extinse.
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Eu unul am avut 4 ani garantie la vechea masina si pot sa-ti spun ca merita(mi-a parut rau ca n-am facut pe 5, era si mai scump atunci). Pentru orice problema te duci si nu-ti bati capul.
In al 5-lea an mi s-a fisurat radiatorul AC, in service mi s-a zis ca e de la vechime(in mintea mea ce vechime, ca masina are abia 4 ani si ceva) si cand am auzit ca unul nou costa 17mil, a trebuit sa pun unul aftermarket.

Acum vad ca s-a ieftinit mult costul garantiei si daca e sa iei costul per an te ajunge 100 de euro, ieftin.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Am avut 5 ani garantie (2+3 extinsa) si nu regret pt ca mi-am scos cu varf si indesat banii pe garantia extinsa care a costat 416.30 euro la vremea aia. Si va dau cateva exemple de piese schimbate numai in garantia extinsa:
- etrier dr spate (probleme cu frana de mana) + suport etrier
- turbina + electrovalva turbo + montat rezervor vacuum (se bloca cateodata geometria variabila -> SVS)
- electromotor (caraia cateodata)
- kit ambreiaj (joc butuc disc - problema fabricatie)
- selector CV
.... plus update- uri de soft.
Cam cat costau numai cele enumerate mai sus plus manopera? Dar cam toate aceste probleme le-am mai discutat aici pe forum.
Acum, nu inseamna ca toti pot avea probleme... dar se pot intampla.
Iar faptul ca am facut toate reviziile la reprezentanta, nu mi s-a parut a fi un efort financiar prea mare... niciodata nu am platit mai mult de 200lei manopera la o revizie regulata... decat daca am solicitat eu interventii suplimentare. E adevarat ca piesele au fost/sunt mai scumpe la reprezentanta... dar nu am avut batai de cap.
Asadar, eu am mers numai pe reprezentanta si acum dupa 2 ani dupa iesirea din garantie tot la ei ma duc la reviziile regulate la fiecare 10-15.000km (pana 100.000km la iesirea din garantie am folosit uleiul lor GM5w30 dexos 2 care a fost in regula, acum ma duc cu uleiul meu Shell Helix UltraProfessional AG5w30 sau ECT C3... ambele dexos2).
Am cartea de service si garantie la zi cu toate interventiile/reviziile, cu istoric complet si verificabil, cu toate update-urile de soft la zi etc.
Deci, eu am fost pentru garantie extinsa. Acum fiecare isi cantareste avantajele si dezavantajele si ia o decizie.
  • valiaviator

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2017

  • Mesaj Privat
catalin1985 a scris:...,dar eu am pana acum 23 000 km,si de regula fac 3 revizii pe an.

De ce 3 revizii pe an?
Skip ads

  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Fac revizia la 10 000 km.prima revizie a fost la 8500 km in noiembrie la repr,cu ulei gm,apoi la la 16 500 km in aprilie pt ca nu eram multumit de calitatea uleiului, si deja am 5600 km in 2 luni de la ultima revizie.am sa merg pana la 30 000 km acum cu uleiul asta.adica tot pana in noiembrie.de acum am sa fac reviziile 13 000 -15 000 km,pt ca folosesc un ulei bun.as vrea sa incerc sa ma limitez la 2 revizii pe an.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Parerea mea cã meritã garanția extinsã. ÃŽn momentul recepționãrii mașinii voi extinde garanția.
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut, clau70! La problemele enuntate de tine ai avut erori in bord? cum le-ai prezentat problema? ai insistat mult la ei sa iti repare? vad ca au tendinta de a spune ca la toate e asa si de a nu oferi suportul necesar clientului tot timpul...
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
La cele care sunt controlate de senzori... da, primesti avertizari. La celelalte, nu.
La turbina, da... la electromotor, CV, etrier etc, nu.
Da, cateodata trebuie sa insisti alteori nu. Daca te pricepi cat de cat la masini si stii sa pui priblema... se rezolva in general. Daca eti profan, s-ar putea sa te suceasca.
Skip ads

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Pt 136 eur + TVA, nici n-as sta pe ganduri sa nu fac extinderea garantiei.
Pe la 4-5 ani deja incep sa mai cada una alta, am vazut si la Astra H... s-ar putea ca dintr-o singura piese schimbata pe garantie, sa-ti scoti banii dati initial. Doamne fereste sa fie mai multe...
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Si eu voi opta pentru garantia extinsa (+3 ani).
La cate discutii referitoare la problemele masinii J sunt pe forum, vreau ca macar in primii 5 ani sa platesc doar reviziile si consumabilele, nu si vreo cutie de viteze M32 sau vreun electromotor (care teoretic ar trebui sa fie special, pentru sistemul start/stop).
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
catalinc123 a scris:Salut,

Urmeaza sa imi vina prima mea masina noua Very Happy si voiam sa va cer un sfat in legatura cu garantia extinsa.
Ati avut ceva probleme in primii 5 ani, care sa necesite o reparatie pe garantie? Inca ma gandesc daca merita banii sau nu, plus ca iau in considerare si montare GPL (fapt ce ar duce la pierderea garantiei, si atunci nu se mai explica extinderea).

Multumesc anticipat pentru pareri referitoare la garantie dar si un eventual GPL!

Eu am montat GPL prin dealer R......i si am pastrat garantia...in conditiile in care am avut un pret pentru instalatie mai mic decat daca as fi mers la firma care a montat instalatia.....
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
De la ce dealer radacini ai luat masina?eu am luat-o de la radacini vitan anul trecut si nu au fost de acord cu gpl.aceste lucururi le-am discutat cu ei inainte de sosirea masinii. pus eu acum 2 luni,dar am pierdut garantia.cat a fost instalatia?eu am pus zavoli cu 2400 lei ,butelie de 54 litri.am prins-o la oferta,redusa de la 2900 lei
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Eu sunt aproape sigur ca daca pui GPL pierzi garantia.
E scris clar ca daca aduci modificari se pierde garantia.
Problema este ca ei te mint pe fata si-ti zic ca n-o pierzi doar ca sa iti pui GPL si sa iti mai ia niste bani.
In mod sigur daca o sa ai probleme la motor o sa-ti zica ca din cauza ca ti-ai pus GPL.
Daca ai primit certificat de garantie pentru GPL ala e doar pentru componentele GPL-ului.
Eu unul am extins garantia pentru ca am avut si la fosta masina si si-a scos banii cu varf si indesat, am facut extindere pe 3 ani, sunt patit in sensul ca am fost luat pe platforma cu fosta masina si pentru 2 sau 3 km pretul total ar fi fost 720 de ron platforma si reparatie (a crapat bateria inainte de vreme) si macar ca am siguranta ca daca raman cu masina in drum ma ia cineva de acolo si nu raman naufragiat.

Pentru Catalin 1985, daca mergi atat de mult de ce nu ai luat un diesel?.
Oricum mi se pare ca faci prea des reviziile, eu le-as face la 30.000 daca nu s-ar implini anul ca asa e scris in carte (asa am facut si la fosta masina si nu s-a intamplat nimic si am vandut-o la 273.000).
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
or fi evoluat si uleiurile, dar mie personal 30.000km mi se pare mult ca interval de revizie. mai ales la cantitatea de ulei de 4-5L cat are o masina cu motor de sub 2000cmc
eu n-as trece de 15.000km, asta daca te intereseaza cat de cat masina, si vrei sa o tii o perioada buna de timp.
si eu fac aprox 30.000km pe an, dar eu fac reviziile la 10.000km. 5-600lei / revizie nu mi se pare scump, daca vrei sa-ti intretii masina in mod corespunzator.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
oache,nu mi-am luat diesel pt ca din punctul meu de vedere dieselul din ziua de azi,nu mai e de incredere.vin tot dupa diesel,am avut 1.7 cdti...injectoare,rampa comuna,rampa inalta presiune,turbo dadea semne de oboseala,retur injectoare,.tot ce era legat de alimentare praf...,apoi alternator,electromotor reparate de 2 ori in 7 ani fiecare.poate ca am avut eu o masina cu ghinon.si din cate probleme vad ca sunt si cu dieselul actual de pe astra j,am zus pas la diesel deocamdata.daca pui gpl pierzi garantia,eu am montat,am discutata cu ei lucrul asta,nu au fost de acord si am luat hot sa renunt la garantie.sper sa nu pice ceva la masina acum Smile am consum pe gpl de 10 %mixt. 22 lei /100 km.undeva la 4% motorina?ca sa o luam asa?un diesel dupa astra j nu scoate un consum de 4 %.reviziile la diesel la faceam la 10 000 km .acum la benzina zic sa o mai lungesc pana la 15 000 km ,cu toate ca mi se pare mult.am exact 67 zile de la ultima revizie si am rulat 6400 km ,uleiul usor inchis la culoare dar da randament cu brio,nu a papat deloc din el.cu cel gm schimbat la reprezentanta,l-am scos la sub jumatate pe joja dupa 8000 km.fiecare face reviziile cum crede si la ce nr de km vrea.eu unul am zis sa nu depasesc 15 000 km de acum inainte.ma costa 320 lei filtre plus ulei,schimbate de catre mine acasa.drumuri bune!
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salutare! In cazul meu, configuratorul pentru garantii extinse nu a functionat. Nu stiu de ce. Ati putea sa-mi spuneti cat costa o garantie extinsa pe 3 ani cu tot cu tva? Astra J Sedan 1.4 turbo.
Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR