Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ai AC manual sau automat?
Skip ads

  • kmihaik

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2017

  • Mesaj Privat
AC manual.
Am mai facut niste modificarii...., am pus folie pe spate. Sper sa ajute...
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai 5 grade in tubulatura ai un super AC. Daca vrei bucati de gheata ia-ti frigiuder!
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Arata super folia..cât te.a costat?
Skip ads

  • kmihaik

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2017

  • Mesaj Privat
500 lei, destul de scump..,,
  • kmihaik

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Revin la noul freon r1234yf si doresc sa-i intreb pe cei care au la autoturism acest gaz, voi sunteti de acord cu toate dezavantajele acestui freon?
Eu nu sunt de acord!
Eu sper ca Opel sa cheme toate autoturismele cu acest freon in service si sa solutioneze problema, exact ca si Mercedes sau Volkswagen.
Va rog sa va ganditi si nu tratati cu indiferenta acest lucru, deoarece este vorba de viata noastra.
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Poți sa pui un link sa citim mai multe despre el? Cum ca ar fi periculos...
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Chelebet, ce-ti mai face masinuta?
Un "jurnal de bord" pentru ultimele 7-10 zile, ne mai prezinti?
Eu m-as duce zilnic pe la showroom, sa-i dau tarcoale, dar dupa aceea sotia ar crede ca-i dau tarcoale consultantei de vanzari...
Skip ads

  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Emil, fii atent cã la Brãila... cuțite, alea, alea...😂😂😂
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut Emil,

Am facut 1100km cu masina doar in oras, un consum mediu de 11l/100km mers normal, viteza medie de melc 18km/h, merge cu OMV100, consumul e la fel ca si la cealalta benzina mai ieftina; a mers si sotia cu ea...e bucuroasa de cutie automata merge super lejer...am gasit si un scaunel atractiv de bebe..deci si el e bucuros ii place in masina acum vrea muzica...
Pe viitor voi cumpara covorase, tavita, cauciucuri la iarna niste nokian wrd4 xl cel mai probabil, acum va trebui o folie in spate si la mine e jale cu soarele, la anul voi folia si eu faruri+bara fata
AC-ul raceste bine, mirosul de sosete imbacsite la ventilatie a fost eliminat, ramane sa schimb filtrul de habitactlu pe la 5000km, de 2 ori pe an....problema cu franele nu a mai aparut sa tremure, e ok, dar la o analiza vizuala a discurilor acestea sunt brazdate de santuri...deci neuniforme...
Cu triunghiul din stalp fata stanga, a avut dreptate colegul ca daca dai scaunul mai in fata vezi mai bine, dar stai incomod, deci am dat scaunul iar maxim in spate(in spatele meu e scaunul de bebe, deci am loc).Cu puntea spate e exact ca in pozele colegului Tai-pan..nu stiu daca e watt sau nu....se simte foarte ok la denivelari e confortabila...

Sunt supermultumit de masina in general, micile inconveniente trebuie rezolvate la timp...inca nu sunt hotarat cu prelungirea garantiei...intrucat in Iasi nu prea mai ai alte alternative de service-uri care te fac sa stai linistit, cred ca voi tine aproape de reprezentanta...acum numai sa facem rost de banuti pentru extensie... Razz Laughing Rolling Eyes
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
chelebet a scris:Poți sa pui un link sa citim mai multe despre el? Cum ca ar fi periculos...


Acum am vazut link-ul ce l-ai pus ...nu stiu ce sa zic...ce putem face?

Nu stiu daca la un impact frontal te mai deranjeaza un incendiu in plus la motor Very Happy Glumesc, doamne fereste!
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Offff..., parca mi s-a mai ostoit putin dorul de ea, chelebet. Multumesc.
Multi, multi km in continuare, fara necazuri!
Skip ads

  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
205...dar te sfatuiesc sa mergi sa o vezi la dealer cand va ajunge eventual sa faci si poze in ea.... te vei simti muuuult mai bine
  • kmihaik

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Celebet a scris:
Nu stiu daca la un impact frontal te mai deranjeaza un incendiu in plus la motor Very Happy Glumesc, doamne fereste!


Gazul este foarte inflamabil si se poate aprinde in contact cu piese fierbinti ale motorului chiar si la mici scapari.
Ce spuneti daca rulati cu +++100Km la ora si aveti ghinionul sa se aprinda acest freon apoi sa explodeze?
Nu vreau sa ma gandesc la consecinte...
  • kmihaik

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Daca credeti caci acest subiect nu merita discutat, eu cred ca va trebuii sa inchid topicul.
Am obs. caci discutiile au deviat...
Va multumesc pt. timpul pierdut!
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
@kmihaik, mare dreptate mai ai...acest subiect nu merita discutat pentru ca AC-ul, clima si ventilatia isi face perfect treaba.
Nu stiu ce problema ai tu cu masina, in ideea ca poate ai vre-o defectiune, dar cele semnalate de tine la noi nu prea se confirma, iar eu unul sunt convins acel freon scump sau ieftin, nontoxix sau letal, isi face treaba cu brio.
Nu stiu mare lucru despre acest freon, dar, la o cautare rapida pe google, mi-am dat seama ca este folosit de aproape toti producatorii.
  • kmihaik

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2017

  • Mesaj Privat
http://www.automarket.ro/st...clarat-66897.html
Care "toti producatorii?"
Mai documenteaza-te!
Firme mari au retras acest freon si tu sustii caci toti producatorii il folosesc.
Care producatori?
Doresc exemple.
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
alte surse oficiale, ce incredere sa avem in acest articol scris in automarket...poate e doar pentru tirajul site-ului... Very Happy
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut, conform wikipedia Honda, Subaru si Chrystler au introdus acelasi gaz pe modelele din 2017


https://en.wikipedia.org/wik...etrafluoropropene

Although the product is classified slightly flammable by ASHRAE, several years of testing by SAE proved that the product could not be ignited under conditions normally experienced by a vehicle. In addition several independent authorities evaluated the safety of the product in vehicles and some of them concluded that it was as safe to use as R-134a, the product in use in cars today. In the atmosphere, HFO-1234yf degrades to trifluoroacetic acid,[8] which is a mildly phytotoxic[9] strong organic acid[10] with no known biodegradation mechanism in water. In case of fire it releases highly corrosive and toxic hydrogen fluoride and the highly toxic gas carbonyl fluoride.[11]

In July 2008, Honeywell/Du-Pont published a report claiming "HFO-1234yf is very difficult to ignite with electric spark" detailing the tests they did passing the gas over a hot plate heated to various temperatures in the range of 500°C - 900°C. Ignition was only seen when HFO-1234yf was mixed with PAG oil and passed over a plate that was > 900°C.[12]

In December 2012, Mercedes-Benz showed that the substance ignited when researchers sprayed it and A/C compressor oil onto a car's hot engine. A senior Daimler engineer who ran the tests, stated "We were frozen in shock, I am not going to deny it. We needed a day to comprehend what we had just seen." Combustion occurred in more than two thirds of simulated head-on collisions. The engineers also noticed etching on the windshield caused by the corrosive gases. BMW, and VW-Audi agreed with Mercedes and left the SAE R-1234yf CRP Team, stating that the performed tests are not sufficient to fully judge the safety of their vehicles. The German automakers have been leaning towards carbon dioxide refrigerant, which may be safer for both passengers and the environment.[13][14][15]

Following Mercedes claims that the new refrigerant could be ignited, Germany's Kraftfahrt-Bundesamt (Federal Motor Transport Authority) conducted its own tests. The Authority concluded that while the substance was potentially more hazardous than previously used R-134a, it did not comprise a serious danger. However the German automakers disagree with their findings, and test procedures.[16] Following other independent and in house testing, General Motors still plans to transition all new models to the new refrigerant by 2018.[17] Chrysler announced that they would continue the transition to R1234yf as well. Japanese automakers are also making the transition to R1234yf, Honda and Subaru have begun to introduce the new refrigerant already with the 2017 models.[18]

Mixing HFO-1234yf with 10-11% R-134A is in development to produce a hybrid gas under review by ASHRAE for classification as A2L which is described as "virtually non-flammable". These gasses are under review with the names of R451A and R451B. These mixes have GWP of ~147.[19]


Ultima modificare facuta de chelebet la Dum 18 Jun, 2017 3:34 pm
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Putem noi sa actionam in justitie acest mare gigant numit GM conform testului inhouse demarat de Daimler și pe motiv ca Audi-Vw, BMW și Mercedes nu au agreat gazul? Smile Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR