Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • SorinRomaItalia

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Italia
  • Masina: Zafira 2005 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Exista vreun mod de a calibra inchiderea oglinzilor pliabile electric?
Zafira B , versiunea Cosmo , din 2006, motorizata 1.8 benzina (cu instalatie gpl).
Practic, cand inchid din butonul din interior(de pe portiera) oglinzile, acestea ating cu coltul de jos geamurile. Am masina de putin timp si in mod sigur problema e veche la ea. Fostul proprietar probabil nu a observat, producand prin frecarea cu geamul o mica zgarietura pe geamul din stanga. Mi se intampla si mie, des, sa las masina parcata la serviciu, cu oglinzile inchise, locuri stramte de parcare. Cand termin si deschid masina cu telecomanda, date fiind temperaturile ridicate recente, primul instinct e sa tin apasat pe deschis, asa incat sa deschid geamurile toate inainte de a ma urca in masina. Daca am oglinzile inchise, acestea freaca pe geamuri. E vorba de un milimetru, zgarietura produsa pe geamul sofer e aproape invizibila, dar e acolo.
Ma gandeam daca ar exista un mod de a seta inchiderea, poate o apasare lunga a butonului de inchidere sau ceva similar, care sa-mi permita reglarea pozitiei de inchis a oglinzilor.
  • ghimpe--

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Scoate capacul de la corp oglinda si vezi daca iti permite cumva sa muti capatul de cursa cu un dinte innapoi. Altfel, poti rezolva romaneste: pilesti 1 mm din coltul corpului oglinda sau lipesti pe colt un materiat textil ca sa nu zgaraie geamul.
  • SorinRomaItalia

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Italia
  • Masina: Zafira 2005 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Mersi Ghimpe. Incerc sa deschid capacul si vad ce pot face. Stii cumva unde sunt picioarele de prindere ale capacului , sa nu cumva sa le rup ?
  • ghimpe--

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Uite aici un filmulet in care se vad clipsurile: http://www.youtube.com/watch?v=S6gEUtbVeDY. Daca tragi cu grija de capace nu se rup, iti spun din experienta.
  • SorinRomaItalia

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Italia
  • Masina: Zafira 2005 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Mersi ghimpe. 👍
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR