Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
salutare dragii Opelari...
De curand sunt posesorul unei Astra 1993,C14NZ, 146.000.
Am o problema care ma cam seaca:pe masina mea nu au montat baietii si un turometru, probabil din cauza faptului ca e (am impresia) opelul acela simplu,fara optiuni avand doar trapa si faruri electrice.
Intrebarea mea era daca pot adapta un turometru la ea sau daca ii pot schimba bordul cu unul mai nou...care sa aibe si turometru.
Mentionez ca am carnet de vreun an si ceva si faza cu turatiile e cam grea ...uneori merg subturata,alteori cred ca ajung si la 4000-500 de ture...
Multumesc frumos... Very Happy
Skip ads

  • ktgorik

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sa zicem ca da. Primul lucru de catre trebuie sa te asiguri e ca mufa care intra in spatele bordului are si contact pt turometru (fir verde)...si/sau eventual acelasi numar de pini. Trebuie sa schimbi si cablul pt vitezometru cu unul mai lung cu vreo 5-6 cm, deaorece vitezometru nu mai este central ca la tine ci deplasat. Daca ai noroc ca mufa sa aibe deja contactul cu turometru si acelasi numar de pini poti lua de la cei care dezmembraza masini cablu si bord cu turometru.
Daca nu, poti cumpara separat un turometru extern, iei alimentarea din spatele panoului de sigurante astfel incat plusul sa alimenteze turometrul numai cind merge motorul, iar semnalul chiar din bobina de inductie firul verde. Asa am facut eu pe Kadet (C16NZ)...am gasit bord ...am gasit cablu de vitezometru...dar mufa din fabrica nu avea fir si contact pt semnal de turometru...asa ca am pus unul extern.
  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
te pot ajuta cu un bord si cablu de kilometraj de calibra, intereseaza-te daca sunt la fel.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru promtitudine...
Am sa ma interesez azi DN 1 sa vad cum se leaga bordu de Calibra cu cel de Astra....... Laughing
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
florinike a scris:Multumesc frumos pentru promtitudine...
Am sa ma interesez azi DN 1 sa vad cum se leaga bordu de Calibra cu cel de Astra....... Laughing

*
Incearca cu scoci... Laughing
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
LOL Sorine...ma bucur ca te amuzi pe chestia asta... Very Happy
Am intrebat si am inteles ca faza asta cu schimbatul bordului e destul de costisitoare....trebuie dat parbrizul jos,umblat la cablurile electrice si cand am auzit ca ar ajunge operatia la cam o saptamana durata... Shocked am ramas cam.... Sad
Oricum mi-au sugerat altii ca ar fi mai bine sa iau decat turometrul si sa il adaptez undeva pe bord sau separat in afara bordului ...ca la cele de curse.... Cool
Deci in cazul asta revin cu o alta intrebare....ii pot adapta un turometru separat de bord si daca da unde pot sa il pun???
Astept raspunsuri de la cei care au incercat chestia asta si au reusit ...daca sunt ....
Multumesc frumos.....
  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
dni nu dni1 Laughing

cum sa dai parbrizul jos ?? cine ti-a zis asta ? eventual sa dai bordul jos dar nu parbrizul !!!!
bordul este cam la fel sa stii, nu stiu daca difera prinderile dar nu cred.
pe vectra stiu ca sunt identice, dar pe astra nu am nici cea mai mica idee.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Scuze DnI ....am crezut ca e DN 1 ....
Asa mi-a spus un prieten,sofer la firma la care muncesc...ca trebuie dat jos parbrizul si scos bordul: scos cabluri....bagat cabluri(cele de le turometru) ...pus cablurile de alimentare la loc si apoi montat parbriz la loc....
Mi-a zis de asemenea ca asta e treaba de 2-3 zile dar la cum sunt electricienii ...(nu cunosc nici unu Crying or Very sad ) e posibil sa ajung si la o saptamana cu ea pe bara.... Confused
Daca stie careva sa il monteze as fii tare recunoscator.....si daca merge bordul de Calibra pe cel de Astra...
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu ma amuz ca sa fac misto, dar dimensiunile sunt mult diferite, cablajul celor 2 masini la fel, de fapt in tehnica se poate face aproape orice, dar de cela mai multe ori nu merita...
Chestia cu parbrizul insa... nu e adevarata, poate la Dacie Laughing
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Am revenit...am cautat si am gasit un bord de Calibra pe net care seamana cu cel al meu...
Sistemele de prindere am impresia ca sunt aceleasi si din cate am vazut cred ca ar merge....
Atasez si o poza sa vedeti si voi & Dat cu parerea......la mine in garaj
Inca astept un electrician sa imi zica si mie daca se poate sau nu operatia....
Si sorin.....cred ca ai dreptate cu faza cu Dacia..... Very Happy
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
" Garajul lui florinike e gol " Crying or Very sad
  • sbirlut

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Dupa poza din garajul tau ,....sigur nu se potriveste :Smile)

Revenind la oile acestui topic, si eu m-am interesat cum se pote schimba bordul de Astra fara turomenru cu unul cu turometru si drept sa spun nu mi s-a parut nici asa greu nici asa scump asta in cazul in care mufa care intra in spatele bordului are si contact pentru turometru (fir verde)...si acelasi numar de pini (oricum am decis sa astept pina in vara pentru chestia asta).

"...ca trebuie dat jos parbrizul si scos bordul: scos cabluri....bagat cabluri(cele de le turometru) ...pus cablurile de alimentare la loc si apoi montat parbriz la loc....
"

Prabrizul nu trebuie dat jos ...nu are nici o legatura cu bordul iar in rest la ce te asteptai ? sa vina o ziuna fermecata sa dea cu bageta magica si sa apara turometrul ??? ...sau ? Normal ca trebuie trase ceva fire si facute ceva adaptari .... stau si ma intreb citeodata de ce ami maninca unii daca e asa greu ??? ...mergi acasa deschizi firgiderul, stai sa te gindesti ce maninci, te hotarasti ce maninci, scoti ce maninci si pui pa masa, inchizi frigiderul, te apuci si prepari mincare, scoti o oala ...... super greu.
Daca vrei sa iti pui turometru nu e asa greu (altii si-au pus MID sau tempomat - cinste lor) dar nici sa nu te astepti ca o sa fie o minue si o sa apara peste noapete.
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Imi cer mii de scuze dar am intrat pe fuga si am uitat sa pun pozele....
Acum le-am pus.. Very Happy
Dupa cum am vazut eu cel de calibra seamana foarte mult cu cel pe care il am eu pe masina...cele 2 poze sunt luate de pe net deci e posibil sa fie o diferenta intre ele....
Dar daca asa arata un bord de calibra atunci eu cred ca se potrivesc..
Voi ce parere aveti???............. Question Exclamation Question
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu am montat pe a mea, flansa de bord de pe Astra F (cum ai si tu) iar ceasurile de pe Vectra A 4x4 si s-au potrivit, din cate stiu eu Vectra A si Calibra la aceleasi variante de motorizare sau echipare au aceleasi ceasuri de bord. Mai mult ca sigur sigur va merge, unde am intampinat eu dificultati a fost la diferenta dintre viteza afisata de ceasurile de bord si cea reala a masinii recomand drept proba sa montezi bord-ul nou(Calibra) si cablul de km luat de pe masina donor la tine si sa faci o tura cu masina sa vezi daca iti indica corect. La mine diferentele sunt cauzate de un cititor de impulsuri (bord LCD) la tine se poate sa fie diferite pinioanele aferente kilometrajului din cutia de viteze adica difera cutia de la Astra F motor c14nz (bloc motor mic C.V. F13 sau F15) si cea de Calibra motor c20ne (bloc motor mare C.V. F16). Pot sa dau si eu o mana de ajutor daca este nevoie....
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu mai faceti mishtouri pe tema asta, ca am un prieten care a pus bord de Vectra A pe o Dacie si rezultatul e spectaculos. Unde mai pui ca functioneaza totul! Very Happy
  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
florinike, cu bordu si cablu te ajut, dar trebuie sa-ti fac o zi libera sa incerci ! eventual intr`un wekend...
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
VectraDTI a scris:Nu mai faceti mishtouri pe tema asta, ca am un prieten care a pus bord de Vectra A pe o Dacie si rezultatul e spectaculos. Unde mai pui ca functioneaza totul! Very Happy

Pot posta si poze ale interiorului... eventual documentele pe care le-am folosit la instalarea ceasurilor LCD cu checkcontrol incorporat, a BC-ului...
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
OAU........fantastik cum se ajuta romanii intre ei....
Ma baietii va multumesc...ce sa zic...nota 10
DnI saptamana asta sunt liber asa ca daca vrei putem sa vedem ce si cum..doar sa fie frumos afara.....
Sa imi zici si cat face sa ma pregatesc sufleteste ...
Promit ca dupa ce se rezolva totul sa dau niste poze sa vedeti cum a iesit....
Asa ca DnI ramane sa vorbim maine, poimaine... Very Happy
  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ok, daca se potriveste te intelegi la bani cu prietenul meu...
eventual il dai pe al tau si o diferenta ceva, intereseaza-te si tu de preturi, vezi ce si cum Wink
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In afara unei bune ocazii, eu zic sa pui totusi bord de Astra F cu turometru, aici e plin la dezmembrari... Rolling Eyes (dar nu iti foloseste la nimic... Rolling Eyes )
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR