Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Ludomir

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Buna-ziua stimati Opelisti,

Luni voi achizitiona un motor la Insignia, deoarece cel actual mi s-a spart, iar mecanicii cu care am stat de vorba, am tot cautat ce sa fac, am constatat ca trebuie sa cumpar un alt motor, decat sa il reconditionez pe acesta. Am gasit un motor de la un Insignia din 2015, masina avea dauna, iar motorul cica se presupune ca are 27.000 de km, insa nu iau in considerare acest aspect ca nu stiu cat este de adevarat. Am insa niste intrebari.

1. Cum pot afla niste detalii mai amanuntite despre motor?
2. Cum pot afla ca motorul este de 160 cp si nu 130, ca pe masina cel vechi este de 160 cp?
3. Trebuie sa mai merg la RAR chiar daca in cartea masinii nu am trecuta seria motorului, ci doar FARA SERIE?
4. Ce alte lucruri ar trebui sa stiu sa fac sa aflu mai multe despre motor ?

Nu m-am mai intalnit niciodata cu o astfel de problema, poate unii dintre voi cunoaste-ti mai bine legislatia si la ce trebuie sa fiu atent .

Multumesc !
Skip ads

  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Daca in carte ai trecut motor fara serie nu trebuie sa te mai duci laRAR. Daca te duci iti cer montare in service autorizat rar pe tipul de masina. De unde il iei sa iti dea o copie dupa actele masinii si acolo este trecut codul de motor si seria si daca este A20 DTH atunci este de 160 de cai. In acte ar trebui sa ai specificat ca motorul are 118 kw, adica 160 cp.
  • Ludomir

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Ok, multumesc pentru raspuns !
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai seria masinii de pe care iei motorul o poti verifica in reteaua opel si vezi cand a fost facut ultimul service si la ce nr.de km.
Skip ads

  • Ludomir

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Si daca nu are vreun act care sa ateste de unde a cumparat motorul, ci imi va da factura si garantie pe el cu stampila service-ului, atunci ce mai pot face ?
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Totusi ar trebui sa iti dea act de provenienta. In mod normal trebuie sa te prezinti la RAR pt schimbarea motorului, dar tu ai avantajul ca ai trecut motor fara serie si atunci nu se mai uita nimeni dupa seria motorului cand mergi la ITP sau cand vinzi masina. Eu asa am avut la Astra H si nu mai controla nimeni. Ideea esteca dai niste bani si ai nevoie de o siguranta. Totusi sa te uiti la seria motorului pe care il iei si poate dupa serie poti identifica tipul de motor, daca este dth atunci este de 160 cp. Cu seria motorului mergi la o reprezentanta opel si ei pot identifica pe ce masina a fost pus si ce tip de motor este. In principiu sunt la fel motoarele, doar softul este diferit, iar tu ai soft de160 cp.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR