Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • SebastianS

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Salut ! Imi pare rau daca nu postez in sectiune in care trebuie.
Am un astra h gtc cu faruri dayline, nu-mi merge sa le reglez din rotita de langa volan, o mut de pe 0 pe 1, pe 2, pe 3, dar nu se schimba nimic, am cautat pe google si pe youtube si nu am gasit nimic pentru aceste faruri.
Am ridicat capota si m-am uitat daca gasesc sa le reglez( stiu ca ar trebui sa le poti regla cu un imbus), dar nu gasesc unde ar trebui sa fie.
Am fost cu ea la un prieten care are service si nu a stiut nici el de unde sa le regleze...
Precizez ca farurile sunt lasate prea jos, nu se vede deloc in fata.
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,
verifica sigurantele.
intr-un alt post zice cineva de sig 6 si 18 dar pentru astra g.
eu m-as uita la toate sigurantele.
daca sunt bune verifica daca vine curent in mufa motorasului de reglat.


Ultima modificare facuta de gabimilo1 la Lun 31 Jul, 2017 7:14 pm
  • SebastianS

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Nu are treaba cu sigurantele, m-am uitat la ele, ma gandesc ca nu sunt montate motorasele, am citit mai multe posturi pe net legate de farurile astea si am inteles ca in pachet sunt doar farurile si becurile.
Problema ar ramane de unde sa le reglez ca inca nu am gasit nimic referitor la reglarea manuala.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu de reglarea manuala de unde se face
imi pare rau, poate stie altcineva
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
farurile de uzina se regleaza din chestiile incercuite:

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu iti recomand sa umbli acolo: o sa le faci mai rau decat sunt.

Mergi la service sa le regleze cu aparat special: asa eviți sa orbesti participantii la trafic.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
intai de toate trebuie sa vada daca are motorasele la far.
daca nu le are, trebuie sa le monteze si abia apoi sa regleze farurile.
  • SebastianS

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Eu cred ca nu au motorase, am spus ca am citit si cei mai multi posesori de faruri ca ale mele au spus ca nu le-au venit cu motorase, eu luand masina cu farurile deja montate nu pot sa stiu daca ei au achizitionat motorase ca sa le monteze sau daca au avut farurile, o sa ma uit daca au reglaje asa cum mi-ai aratat tu in poza si sa va ce pot face.
Legat de service, am fost la un prieten care are un service in care se duc destui oameni cu fel si fel de probleme, dar nu a stiut ce sa le faca, cand a vazut cate cabluri sunt pe acolo , de la drosere( cred ca asa se numesc ), de la leduri, etc.
Daniel, eu vreau sa le ridic putin ca sa vad cat de cat, cel putin pana rezolv problema la cineva care chiar se pricepe, nu vreau sa le fac sa bata dupa OZN-uri, eu le am lasate la modul maxim .
Skip ads

  • SebastianS

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2017

  • Mesaj Privat
M-am uitat astazi la faruri si nu am cum mi-ai aratat tu in poza...
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Orice far trebuie sa aiba reglaj manual pe far(vertical si orizontal).Reglajul pe verticala,functie de incarcatura masinii se realizeaza cu ajutorul unui motoras,dar intr-un unghi redus fata de reglajul manual,care permite un reglaj intr-un unghi mult mai mare.Motorasul respectiv,pentru a putea executa comanda data de la bord,are un mic modul electronic cu senzor(potentiometru) de pozitie incorporat.Cauze de defect posibile sunt multe,dar un meserias care cunoaste principiul de functionare,la nevoie folosind si o documentatie,se va descuraca onorabil...
  • ANicolae228

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Salut la mine se aude un bazait cand actionez acea rotita de langa volan dar nici o schimbare
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Biziitul confirma doar faptul ca ai montate motorase de reglaj faruri... Lipsa de actionare a farurilor,cere rezolvare!
Skip ads

  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Cum spunea cineva mai sus orice masina are reglaj manual al farurilor si un reglaj in functie de incarcatura,reglaj pe care il poti ajusta tu.Ca sa iti faci o idee chiar si trabantul meu din 90 le are ,in cazul opelurilor astra h reglajul in functie de incarcatura se face cu ajutorul acelor motorase ,adica electric nu ca la logan pe robinet cu cabluri.Si eu am aceeasi pb la farul stang, doar ca la mine au ramas reglate sus si nu ma incurca ,daca nu bazaie nici un motoras la actionarea butonului inseamna ca nu iti functioneaza ,nu intra curent ori sunt arse /stricate .Cineva spunea ca nu pot fi demontate si ca sunt integrate in far iar singura solutie ar fi schimbarea completa a farurilor.Mergi la un service sau electrician si asigurate ca ai verificat tot inainte de a lua decizia schimbarii lor. Bafta multa .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR