Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • deleted-55100

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Simptome:
Salutare colegi,

Am si eu o problema cu Insignia mea. De cateva zile mi se aude un huruit/vibratie din zona motorului. In primele zile o auzeam doar cand calcam ambreiajul sa schimb vitelezele, dar mai nou se reproduce mai tot timpul. Am atasat un video pentru exemplificare.
Mentionez ca face si cu motorul la relanti, pe loc si din aceasta cauza eu am exclus ambreiaj, rulment roata, pneuri uzate neuniform.
Inclin sa cred ca poate fi de la suportii motorului/cutiei pe caroserie. Ce parere aveti? Multumesc anticipat pentru sugestiile voastre!

Cod(uri) eroare:
OP-COM nu a detectat coduri de eroare.
Model: Insignia
An fabricatie: 2010
Cod motor: A20DTJ


Skip ads

  • deleted-55100

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Informatie aditionala: huruitul este cel de la inceputul video-ului si dispare dupa a doua accelerare.
  • niculae matei

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Pleaca usor de pe loc la relatii cu viteza 1si vezi cum se aude motorul citi km are. mai are filtrul antiparticule .ai controlat periodic nivelul uleiului.ungerea este buna
  • deleted-55100

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pleaca usor si fara zgomot cu treapta 1 la relanti. Motorul are (cred eu) in jur de 250.000 km reali. Inca are filtrul de particule. Mi-ai dat de gandit cu dpf-ul pentru ca acum 2 saptamani a scos ceva fum alb la coborarea de pe transfagarasan. Am coborat mai mult in frana de motor si dupa ce a inceput sa scoata fum m-am dat putin la ea, adica schimbat in 4000 rpm si nu a mai scos.
Uleiul este in stare buna, am schimbat de vreo 5 luni faimosul oring. Preventiv.
Skip ads

  • niculae matei

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Dar ai controlat palierele de la wibrochen .eu am intuit a mica bãtaie si am gasit palierul 3 cel din mijloc consumat tot dar nu sa învârtit.am avut noroc.schimb toți cuzineti ca nu imi place cum aratã.in aprilie i am scos filtrul si facut alt soft .consuma mai putin si are forța mai mare de la 131cai sau mai adãugat ca 18cai.dar se cunoaste
  • deleted-55100

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Mecanicul a controlat si vibrochenul si cuzinetii si a zis ca sunt in regula. Cum se manifesta vibrochenul/ cuzinetii obositi?
  • deleted-55100

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Stie cineva cum se pot verifica suportii motorului daca sunt uzati/rupti?
  • deleted-55100

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Chiar nu are nimeni nici o idee care ar putea fi cauza? Am verificat vizual suportii motorului si cutiei si nu par uzati sau rupti.
De asemenea zgomotul se intensifica cand masina face regenerarea DPF-ului. Din cate mi-am dat seama, zgomotul se aude din zona radiatoarelor.
Am fost si la un mecanic si nu a reusit sa isi dea seama de la ce vine. Sfatul lui: mergi cu masina asa si cand o sa se agraveze, o sa imi dau seama de la ce e Smile) .
  • deleted-55100

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pana la urma am gasit singur cauza si rezolvarea. Zgomotul provenea de la electrovalva turbo si am rezolvat-o montand un rezervor de vacuum.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR