Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Aurelian.

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Salutare, sunt proaspatul posesor al unui vectra c combi facelift 1.9 cdti 150 cp cod motor z19dth. Fiind o masina S.H. vreau sa o iau de la zero cu tot ce inseamna service si revizii ca sa circul linistit si fara stres.
M-am impotmolit insa la etapa distributiei in sensul ca nu stiu ce sa cumpar din moment ce imi apar 4 diametre diferite la rola intinzatoare si anume :
- 64,6 mm
- 64,7 mm
- 64,8 mm
- 65 mm
De ce sunt atatea dimensiuni si de ce au valori atat de apropiate; are vreo relevanta, influienteaza cu ceva ? Pana la urma ce dimensiune trebuie sa folosesc ?
Multumesc.
P.s. nu sariti pe mine, e primul meu post...
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Eu cred ca nu au nicio relevanta acele mici diferente ptr lantul cinematic al distributiei, aceasta rola realizeaza intinderea curelei, daca diferentele de diametru ar fi (mult) mai mari, atunci ar aparea diferente(cel putin) la momentul fortei de apasare a rolei pe curea, la diferente pe raza de 0.1-0.2mm, diferentele sunt neglijabile...
Mai degraba diferenta o face calitatea componentelor in functie de producatorul lor...
  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
de acord cu bibu. diferenta intre max si min(65-64.6 = 0.4 mm).

0.4 milimetri...in diametru foarte mica diferenta, insuficienta cat sa afecteze ceva. ia-o linistit pe care vrei.

sa simplici lucrurile ia un kit.
  • Aurelian.

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Aveti dreptate, insa am vrut sa fiu sigur ca nu e vreun motor super-sensibil in privinta distributiei.
Va multumesc pt. ajutor, o sa ne mai auzim fiindca mai am multe necunoscute la aceasta masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR