Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X
  • GHEORGHE POPA

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut,
Sunt posesorul unui Opel Crossland X Enjoy Turbo, 1,2 L, 131 CP, benzina , cutie 6+1
Achizitionat ianuarie 2018 fara posibilitate modificari dotarile initiale, 5.100 km parcursi, majoritate oras.
Opinii personale:
- pozitive: spatiu,cuplu motor bun,dotari : scaune reglabile electric+incalzite/volan incalzit/cotiera centrala/semzori parcare fata+spate/lumini de drum LED/ R4.0 interlliLink afisaj 7" color/oglinzi electrice incalzite/inchidere centralizata si alarma/sistem electronic electronic dual/sistem recunoastere semne circulatie/computer bord/tempomat/consum mediu 7,6 l/100 km
- negative:usoare trepidatii motor(intr-un fel de asteptat pentru un motor cu 3 cilindri f.f. greu de echilibrat),suspensie spate usor rigida; livrata in ianuarie cu anvelope de vara-fara posibilitate de a le schimba la livrare !/roata de rezerva mica.
-Atentie In Romania nu este disponibil Android Auto original pentru telefon mobil care sa se sincronizeze cu R4.0 pentru partea de proiectie pe afisajul de 7" !/Verificat pe site Android si la reprezenta Opel !Se pare sunt probleme similare si pentru Apple Car Play original;
Am achizitionat jante din aliaj 6.5*16/ 4*108 cu ET20 din Romania!/Anzio polar silver cu 323 ron/bucata .
Astept observatiile voastre.
Numai bine
Skip ads

  • GHEORGHE POPA

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Revin cu niste informatii suplimentare:
1. Atentie: pentru modelul meu cu motor tip B12xHT/EB2DTS(1.199cm3/96kW/131CP) revizie la 10.000 km! nu la 15.000 km, cum recomanda dealerii.
2. Atentie, de asemenea la jante, doar cu ET20!
3. Senzor presiune pneuri, unic pe ABS roata dreapta spate.
4. Start/stop in dotare+sistem avertizare parasire banda rulare/posibilitate conectare(contracost) la On Star Opel
  • mihaiu71

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Mulțumim Ghe. Popa pentru informațiile clare si bine structurate. Unele sunt chiar bine de reținut (de ex. faptul ca exista un singur senzor de presiune pneuri)
Si eu sunt posesor al unui Enjoy 110CP, varianta standard (fara dotari suplimentare). Dupa numai 500 km parcurși pãreri personale:
Pro:- ținuta buna la drum (direcție, suspensii), spațiu interior suficient, motorul este ok (se "înfige" destul de bine), consum 7.4l/100km (80% mers în oraș)
Contra: - finisajele interioare cam low cost (plastice, tapiserie scaune); puține spatii de depozitare in interior, aerul condiționat cam slãbuț.
Eu compar în principiu cu fosta mea mașina, un Hyundai Accent 1.5 diesel.
Eu am reușit sa conectez Android Auto pe display ... Am o poza dar nu știu eu s-o postez aici
O sa revin cu mai multe pareri
  • GHEORGHE POPA

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc si eu.
Referitor la conectare Android Auto/telefon la Android Auto/afisaj Opel sunt curios cum ai reusit, poate imi poti furniza informatii suplimentare(model de telefon, tip aplicatie descarcata)
personal telefonul meu Samsung J5 2017 se conecteaza prin bluetooth siil folosesc pentru telefonie, muzica, poze.
Doar proiectia screenului telefonului (cand utilizez google maps) nu o pot utiliza din cauza celor mentionate mai devreme.
poate imi scapa mie ceva dar am raspunsul/emailul de la ANDROID.COM precum si incercarile din site care mentioneaza ca aplicatia
Android Auto(certificata) nu este valabila in Romania pentru nici un fel de device(telefon, PC, laptop, smartwatch)
Poate putem comunica in privat.
Multumesc inca o data.
Skip ads

  • MFlorin655

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2018

  • Mesaj Privat
A mai primit un alt deținãtor de Crossland X scrisoare din partea Opel Rãdãcini recomandata privind o rechemare în service (verificare bolț filetat)?
Menționez ca e a doua rechemare, prima viza verificarea prezoanelor.
Cam multe rechemare... Începe sa îmi para rau de achiziția fãcutã...
  • MFlorin655

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Pentru conectare telefon cu Android, descãrcați aplicația de aici: https://www.apkmirror.com/ap...elease/#download.
Funcționeazã!
  • mihaiu71

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Eu am urmat întocmai instrucțiunile lui meseriasu2 de pe Softpedia:
"Ca sa descarci aplicatia, scrie pe google pe telefon android auto download si intri pe site-ul ala cu APKMirror...alegi see available apks si downloadezi varianta arm64.
Te duci in setari /siguranta si confidentialitate/setari suplimentare/ si bifezi Surse necunoscute.
Dupa aia te duci in folderul cu Descarcari, si dai sa instaleze.
Alegi varianta asta https://www.apkmirro...d-apk-download/
Singura chestie este ca inainte sa fie conectat la masina trebuie intrat in setari/aplicatii/android auto/stocare si se sterg datele si memoria cache a aplicatiei.
Daca nu vei face pasii de mai sus, aplicatia va merge dar va face figuri"

Numai cã eu am descãrcat varianta arm nu arm64. Am un telefon Huawei Y5II.
  • mihaiu71

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2018

  • Mesaj Privat
MFlorin655 a scris:A mai primit un alt deținãtor de Crossland X scrisoare din partea Opel Rãdãcini recomandata privind o rechemare în service (verificare bolț filetat)?
Menționez ca e a doua rechemare, prima viza verificarea prezoanelor.
Cam multe rechemare... Începe sa îmi para rau de achiziția fãcutã...


Când e fabricatã mașina ta? Ce bolț filetat? La prezoane au schimbat ceva?
Skip ads

  • mihaiu71

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2018

  • Mesaj Privat
MFlorin655 a scris:A mai primit un alt deținãtor de Crossland X scrisoare din partea Opel Rãdãcini recomandata privind o rechemare în service (verificare bolț filetat)?
Menționez ca e a doua rechemare, prima viza verificarea prezoanelor.
Cam multe rechemare... Începe sa îmi para rau de achiziția fãcutã...


In schimb eu am primit un mesaj de la On Star cã înceteazã furnizarea serviciului cãtre clienții Opel începând cu decembrie 2020
  • MFlorin655

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2018

  • Mesaj Privat
mihaiu71 a scris:
MFlorin655 a scris:A mai primit un alt deținãtor de Crossland X scrisoare din partea Opel Rãdãcini recomandata privind o rechemare în service (verificare bolț filetat)?
Menționez ca e a doua rechemare, prima viza verificarea prezoanelor.
Cam multe rechemare... Începe sa îmi para rau de achiziția fãcutã...


Când e fabricatã mașina ta? Ce bolț filetat? La prezoane au schimbat ceva?


Masina e fabricatã în 2017.
Doar au desfãcut prezoanelor, s-au uitat la ele, nu prezentau deformãri, alungire, le-au pus la loc și... Pa!
Acum zic ca e vorba despre un bolț filetat, probabil din plastic, care fixeazã un cablu electric poziționat în zona picioarelor pasagerului din dreapta.
Am fãcut deja programare la service.
Revin cu detalii dupã...
  • mihaiu71

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2018

  • Mesaj Privat
GHEORGHE POPA a scris:Multumesc si eu.
Referitor la conectare Android Auto/telefon la Android Auto/afisaj Opel sunt curios cum ai reusit, poate imi poti furniza informatii suplimentare(model de telefon, tip aplicatie descarcata)
personal telefonul meu Samsung J5 2017 se conecteaza prin bluetooth siil folosesc pentru telefonie, muzica, poze.
Doar proiectia screenului telefonului (cand utilizez google maps) nu o pot utiliza din cauza celor mentionate mai devreme.
poate imi scapa mie ceva dar am raspunsul/emailul de la ANDROID.COM precum si incercarile din site care mentioneaza ca aplicatia
Android Auto(certificata) nu este valabila in Romania pentru nici un fel de device(telefon, PC, laptop, smartwatch)
Poate putem comunica in privat.
Multumesc inca o data.


Am pus si poza
  • GHEORGHE POPA

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc.
In weekend ma voi "juca"
Numai bine
Skip ads

  • mihaiu71

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2018

  • Mesaj Privat
GHEORGHE POPA a scris:Salut,
Sunt posesorul unui Opel Crossland X Enjoy Turbo, 1,2 L, 131 CP, benzina , cutie 6+1
Achizitionat ianuarie 2018 fara posibilitate modificari dotarile initiale, 5.100 km parcursi, majoritate oras.
Opinii personale:
- pozitive: spatiu,cuplu motor bun,dotari : scaune reglabile electric+incalzite/volan incalzit/cotiera centrala/semzori parcare fata+spate/lumini de drum LED/ R4.0 interlliLink afisaj 7" color/oglinzi electrice incalzite/inchidere centralizata si alarma/sistem electronic electronic dual/sistem recunoastere semne circulatie/computer bord/tempomat/consum mediu 7,6 l/100 km
- negative:usoare trepidatii motor(intr-un fel de asteptat pentru un motor cu 3 cilindri f.f. greu de echilibrat),suspensie spate usor rigida; livrata in ianuarie cu anvelope de vara-fara posibilitate de a le schimba la livrare !/roata de rezerva mica.
-Atentie In Romania nu este disponibil Android Auto original pentru telefon mobil care sa se sincronizeze cu R4.0 pentru partea de proiectie pe afisajul de 7" !/Verificat pe site Android si la reprezenta Opel !Se pare sunt probleme similare si pentru Apple Car Play original;
Am achizitionat jante din aliaj 6.5*16/ 4*108 cu ET20 din Romania!/Anzio polar silver cu 323 ron/bucata .
Astept observatiile voastre.
Numai bine


Cum sunt jantele Anzio polar silver? Esti multumit de cum arata? Pe ejante.ro am vazut ca sunt la 353 lei
  • GHEORGHE POPA

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Am reusit in 5 minute.Multumesc mult !
Dacã pot sã vã ajut cu mai multe informatii o voi face cu plãcere.
  • mihaiu71

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2018

  • Mesaj Privat
mihaiu71 a scris:
GHEORGHE POPA a scris:Multumesc si eu.
Referitor la conectare Android Auto/telefon la Android Auto/afisaj Opel sunt curios cum ai reusit, poate imi poti furniza informatii suplimentare(model de telefon, tip aplicatie descarcata)
personal telefonul meu Samsung J5 2017 se conecteaza prin bluetooth siil folosesc pentru telefonie, muzica, poze.
Doar proiectia screenului telefonului (cand utilizez google maps) nu o pot utiliza din cauza celor mentionate mai devreme.
poate imi scapa mie ceva dar am raspunsul/emailul de la ANDROID.COM precum si incercarile din site care mentioneaza ca aplicatia
Android Auto(certificata) nu este valabila in Romania pentru nici un fel de device(telefon, PC, laptop, smartwatch)
Poate putem comunica in privat.
Multumesc inca o data.


Am pus si poza


Merge si waze-ul
Very Happy
  • GHEORGHE POPA

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut, cred ca am postat gresit raspunsul anterior.
Am reusit instalarea conform sfaturilor primite.
Pot utiliza si Waze si Google Maps
Numai bine
  • GHEORGHE POPA

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2018

  • Mesaj Privat

  • IScutaru

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut,
Stie cineva cu ce fisiere audio se poate asculta de pe stick muzica? Videoclip functioneaza cu mp4.
  • Senorr Motan

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Crossland X 2018 B12xE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2018

  • Mesaj Privat
IScutaru,

Am testat pe Crossland-ul meu, fisierele audio, merg in format MP3, dar trebuie sa formatezi stickul usb, in format FAT32 ( intri in windows, mouse dreapta pe denumirea stickului, format FAT32) .
Din pacate, masina are o singura intrare USB, daca vrei sa ai Waze si muzica de pe stick in acelasi timp, nu se poate ( Waze necesita conectarea prin cablu usb a telefonului, desi inca nu sunt complet sigur, o sa cumpar un spliter usb, sa vad daca functioneaza cu ambele dispozitive, in acelasi timp).
Probleme cu Android Auto, cand se configureaza 2 telefoane , revin .
  • IScutaru

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Super OK raspunsul . Multumesc. Daca te rog, imi dai si pasii sa pot folosi WAZE de pe telefon. Am un HTC 526, e posibil sa mearga?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR