Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X
  • BBoom

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua fericitilor posesori de masina. Si nu in ultimul rand buna ziua celor ce poseda Corossland X!

Vreau opinia dv cat se poate de obiectiva (cat se poate..pentru ca multi dintre voi sunteti posesori de Crossland) inainte de semnarea contractului de vanzare-cumparare.

Citesc de cateva nopti aici si prin alte forum-uri despre probleme: cu discurile, cu Start&Stop, cu erori de tipul Engine Fail. Tinand seama se toate aceste probleme semnalate de catre posesori dar luand in calcul si numarul mare de masini cumparate in RO credeti ca masina este problematica?
Are multe sisteme computerizate, multi senzori legati la computer, briz-briz-uri pe care fosta mea masina nu le avea. Un Leon benzina din 2002, mort acum. Si de aici poate, si reticenta mea fata de aceste "noutati".

Are multe plusuri, extraordinara. Dealer-ul m-a imbrobodit cu un pret bun dar si cu optionale cum ar fi volan incalzit, scaune incalzite (unde la Leon erau calde doar vara, prea calde) si pachetele de tot felul. De aceea ma simt indatorat fata de munca depusa pentru banii astia sa intreb aici.

Va multumesc anticipat.

Cu stima,

M.Z.
Skip ads

  • ews

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Masina, ca idee, e buna. Realizarea e proasta. Eu nu as mai cumpara din nou, cel putin nu din Romania, dupa experienta cu zgomotele cutiei de viteze. Si mai incep sa apara si altele. Eu zic sa te uiti si la alte marci. E drept ca dotarile sunt generoase la Opel.
  • BBoom

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2019

  • Mesaj Privat
@ ews
Buna ziua,

Poti te rog sa-mi spui ce cutie este? Modelul prezentat mie o avea pe cea cu 6 viteze la motorul de 1.2T.
  • ews

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2019

  • Mesaj Privat
1.2T 130 CP 6 trepte manuala.
Skip ads

  • MihaiK2

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arad
  • Masina: Crossland X 2019 HN05
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Bunã ziua,

Eu sunt foarte mulțumit de ea. Am mașina de 2 luni, mã apropii de 3000 de kilometrii și nu am probleme de nici un fel.

E un Innovation de 1.2 110 CP cu cutie automatã. Cu pachet de iarna, senzori de parcare, camerã video, jenți de aliaj, climatizare dual zone, android auto merge perfect etc.

Am comparat multe modele de mașini înainte sã o aleg. Dotãrile care le oferã Opel în preț nu le gãsești la alte mãrci.

Eu am citit despre mașinã pe forumul din România dar și cel din Germania care este mult mai dezvoltat. Mașina a apãrut pe piațã în 2017 și ca de obicei dureazã ceva timp pânã se stabilizeazã producția și se corecteazã problemele de producție. Am observat pe forumuri cã problemele au apãrut la mașinile din 2017-2018 și au tot scãzut ca numãr. Acum nu se mai semnaleazã probleme serioase pe forumuri.

O zi bunã
  • ews

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2019

  • Mesaj Privat
La cele care au cutie automata nu sunt probleme. Din pacate cutia automata nu era disponibila pe motorul de 1.2T 130 CP in martie. Nici acum nu stiu daca se poate alege configuratia asta in Romania.

Ca tot veni vorba de probleme, pe langa zgomotul de la cutie, antigelul a scazut treptat pana a ajuns sub minim, iar masina trage dreapta, desi rotile au aceeasi presiune.

La capitolul aspect, functionalitate si dotari, bifeaza maxim, dar calitatea lasa de dorit. Sunt convins ca exista diferente de calitate intre modelele pentru vest si cele pentru est, fapt vizibil (si) in diferentele de pret pentru aceleasi variante de echipare. Un Crossland X 1.2T 130 CP Innovation configurat identic cu al meu, in Germania sare bine de tot de 22.000 E, pe cand aici e un pic sub 20.000, dar se vede. Masina asta a vazut service-ul pentru probleme de garantie in 6 luni mai mult decat l-a vazut Loganul din 2004 pana la expirarea garantiei extinse, adica 2+2=4 ani. Si nu vorbim de probleme legate de electrica si electronica, ci de mecanica.
  • pltcapsuna

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

o intrebare, care dintre voi ati achizitionat un opel crossland x de la erebus?

as dori sa stiu cum ati procedat cu achitarea diferentei si in cat timp de la achitarea diferentei v-a fost livrata masina.

Multumesc.
  • ioppo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salutare

Mi-a aparut in bord, pentru foarte scurta vreme avertizarea: Defectiune senzor unghi mort.
Masina are 1800 km deabia.
E cazul sa ma stresez?
Skip ads

  • SMehedintu538

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Și eu Sint posesorul unui crosland x 130 cp și nu Sint mulțumit de loc vibreazã ca dracu nu as recomanda la nimeni aceasta mașinã ginditiva cînd o revindeți cine o va cumpãra daca de noua vibreazã așa cum va vibra la 100. 000 km eu mã gândesc sã iau un avocat și sã,,i dau in judecata chiar în instituțiile europene este o bãtaie de joc aici nu te baga nimeni in seama in concluzie este o bãșinã de mașinã aveți grijã și orientativã la alte mãrci
  • ioppo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2020

  • Mesaj Privat
La ce te referi cand spui ca vibreaza?
  • SMehedintu538

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Cînd schimbi vitezele mai ales 1si 3. Și accelerezi puțin intra in vibrație trebuie sa ridic piciorul dupã pedala o las citeva secunde și dupã aceia accelerez cu vibrație puțin mai mica bine cã nu face in viteza 5 si6 la viteze mari cã era nasol rãu nu puteam sa merg pe autostrada în București cu vitezele 1,2,si3 face urit

a se
  • ioppo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Du-o la service... nu am patit asa ceva.
Skip ads

  • SMehedintu538

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Am dus-o și mi,au spus cã nu are nimic cã așa fac mașinile cu trei cilindri și tu ai tot crosland x de 130 cp cum se comporta cele de 110cp am auzit cã nu fac așa cînd am fãcut proba mi,au dat una de 110cp și într-adevãr nu vibra a mea a trepidat de cum am plecat de la ei
  • ioppo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Tot cea de 130 cp o am. Am ajuns la 1800 km cu ea si nu am probleme...
Doar ca mi-a aparut in bord, pentru foarte scurta vreme avertizarea: Defectiune senzor unghi mort. Observ daca mai apare sa vad ce fac.

Sa nu ai vreo defectiune (ceva pe la motor, vreo prindere lipsa/slabita) din fabricatie. Fa-i o inregistrare daca poti + raspunsul reprezentantei si trimite mai departe.
  • tezcan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina: Crossland X 2020 HM05
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am o intrebare pentru cei care detin un Crossland X. A masurat cineva spatiul din interior din fata dintre usi ?
Vreau sa schimb si eu ASTRA G-ul meu dupa 13 ani de colaborare, am vazut ca la exterior Crossland are 7 cm in plus dar sunt curios daca se regasesc si in interior. ASTRA G in fata are de la manerul din interiorul usi din stanga pana la cel din dreata 126 cm.

Multumesc
  • ioppo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Am masurat eu acum. Are 128 cm asa cum ai spus tu.
  • ioppo

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Intrebare: distributia e pe lant la motorul de 1.2/130 cp din 2019?
  • wud

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu, e pe curea dar de aceea imersata in ulei, care are doar avantaje: durabilitatea lantului dar si lipsa de intindere la uzura, specifica curelei.

EB Puretech engine
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Din pacate cureaua asta se schimba la 100k. Deci atentie la revizii. Sunt deja multe cazuri cu probleme grave din cauza folosirii unui ulei necorespunzãtor: pur si simplu materialul de mananca iar depunerile blocheazã sorbul pompei de ulei.
  • wud

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
180 000 km sau 10 ani.
Iar cu uleiul e absolut normal sa se intample asa.
Fix din acelasi motiv le pica unora tot in jurul a 100 000 km lanturile de distributie (intinzator hidraulic gen!), care in principiu ar trebui sa tina undeva la 250 000 km.
Sa folosim ulei de care specifica producatorul si sa nu mai avem impresia noi romanii ca suntem mai destepti decat el.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR