Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • florian_mol

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Combo 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Eu sunt din Brașov, instalația este Landi renzo și a fost montata in service la Martax in Brașov,ei sunt autorizați pentru firma aceasta de instalații gpl.Adresa nu o știu sincer,dar sunt la ieșirea din Brașov spre Bacãu , Sfântu Gheorghe.Aproape toate taxiurile din Brașov au pus gazul la ei.O sã mã uit pe net sa gãsesc adresa și îți trimit un alt mesaj, trebuie sa lași mașinã în service câteva ore sa se rãceascã motorul și dupã aceea se apuca de ea dar îi musai programare,daca îmi dai detalii de motor,instalație eu mâine oricum merg la ei sa vad de montarea instalației pe combo și vorbesc cu bãiatul de la instalare,ii cer numãrul de telefon și poți vorbi direct cu el.
Skip ads

  • deleted-111937

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Salutare si multumesc pt raspuns,
Eu sunt din Rm Valcea deci as avea un drum lung de facut dar daca mi-ar rezolva problema, nu ar mai conta drumul.
Masina mea este un Opel Astra G 1.6, 16v, Z16XEP Twinport 2006 + Instalatie BRC.
Daca poti sa-i intrebi tu pe baieti daca tot mergi maine la ei, as ramane dator. Eu am facut compresia motorului si mi-a iesit de 16 bari pe fiecare piston d-asta nu am continuat pe pista asta cu tachetii desi am mai citit undeva.
Mersi mult de tot pt ajutor !
  • florian_mol

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Combo 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Am vorbit la telefon cu meșterul,tre sa fiu dimineațã la ei sã vadã masina,ei monteazã pe Logan in general și vroia sã vadã comboul,am notat datele mașinii tale și am sã îl întreb mâine dacã poate sa rezolve și problema apãrutã la tine sau sa îți spunã ce ai de fãcut sã rezolvi acasã și sã nu mai vi pânã aici,oricum a fost singurul mecanic de la vre-o 7 serviceuri la care am umblat cu aceiași problema și a știut ce sã facã..
  • deleted-111937

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Iti multumesc din suflet, daca m-ar putea indruma spre rezolvarea problemei si mai aproape de casa, cu atat mai bine ar fi. Si eu umblu cu masina de 2 ani de zile, nici nu mai stiu prin cate service-uri am trecut si cate piese am schimbat total degeaba. Daca imi gaseste rezolvarea la problema si repar masina, imi dai numarul tau de telefon si va trimit si banii promisi in titlu. Iti multumesc inca odata pt timpul acordat.
O zi buna iti doresc !
Skip ads

  • florian_mol

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Combo 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Nu prea am vesti bune,am fost la meseriaș, iar cuvintele lui au fost ,,nu baga gaz pe motorul asta,e un motor prost și gazul îl stricã,,a zis cã stricã ceva la chiuloasã sie aceeași treabã cu tacheții,trebuiesc reglați,sfatul meu este sã încerci întâi sa reglezi tacheții,mergi la unii care monteazã gaz la voi și vorbește cu ei,daca nu se rezolva iti dau numele și numãrul omului și vorbești direct cu el.., interesant cã la Logan mi-a zis cã pot merge 500 mii km fara probleme pe gaz,spunea cã motorul este fãcut sã meargã pe gaz....ce sa zic, încearcã cu tacheții și mai vorbim.O zi bunã
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Z16XEP nu rezista la gaz, tine doar 1-2 distributii
  • deleted-111937

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Instalatie e montata de vre-o 6 ani pe masina si merge perfect dupa ce temperatura motorului ajunge la 70-80 de grade. O sa caut pe cineva care se ocupa cu instalatii de GPL si o sa intreb treaba cu tachetii si eventual cu chiuloasa.
Masina nu are nicio alta problema decat la rece si dupa ce se raceste, atunci la franare se opreste motorul in mers. Multumesc pt informatii, o sa vad ce reusesc sa gasesc pe aici si o sa revin cu un mesaj. Stima !
  • florian_mol

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Combo 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Am ajuns acasã și pot sã mai detaliez,am fost cu mașina ,a vãzut de ce motor e vorba,eu am z 14xep, și mi-a spus din start cã nu îmi recomanda sã îl trec pe gaz,zicea cã e sensibil la gaz și chiuloasa și niște clapete sunt afectate,am incercat sa intru in detalii ,i-am zis de problema ta și mi-a spus in mare aceleași lucruri ,nu a vrut sa îmi spunã exact despre ce e vorba,ori nu vroia sa îmi spunã ori aștepta ceva....
La Logan aveam aceleași simptome cã la tine,frânãm și murea motorul,,o datã,de douã ori,chiar și de trei ori pe zi si asta luni de zile și nimeni nu știa ce are,dar dupã ce a reglat tacheții nu am mai avut absolut nici o problema și bãgasem vre-o 1600 lei in piesele înlocuite fara rost pe care le-au schimbat diverși mecanici.A spus cã la fiecare 45 mi km tre slãbiți tacheții ,asta era o chestiune generala.
Dacã rezolvi și o sã mearga masina te rog sã îmi spui și mie cã nu am renunțat la ideea de a pune gaz pe Combo și sper cã nu avea dreptate cu gazul pe motoarele astea.
Skip ads

  • florian_mol

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Combo 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Și legat de clapete, știți cumva ce este aceasta piesa de pe motor,îmi spunea cã la mine ar putea fi defecta
Are o mica tija ce iese din ea
  • deleted-111937

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Da, am schimbat si eu piesa aia recent(Element reglaj clapeta comutare (galerie admisie) PIERBURG 7.02256.31.0), actioneaza pe clapetele din galeria de admisie. Sa ai grija cand ti-o schimba daca e sa fie defecta pt ca la mine s-a rupt tija fiind de plastic si a trebuit prinsa cu un holsurub. La mine se afla sub galeria de admisie, in continuarea ei sunt clapetele twinport. Am gasit doar o poza cu ea demontata din pacate, am mai facut niste poze atunci dar nu le mai gasesc ...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nici Z14XEP nu duce mult pe gaz, mai bine ai avea grija de distributie.
  • deleted-111937

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2016

  • Mesaj Privat
ce ne-ai recomanda sa facem in acest caz dancuciureanu ?
daca dau instalatia de gpl jos mai ajuta la ceva sau e deja prea tarziu ?
Skip ads

  • florian_mol

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Combo 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Știu cã distribuția este pe lanț la Z14,ce probleme pot apãrea?
  • florian_mol

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Combo 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Și așa Opelul combo ce l-am luat este cu instalația electricã la pãmânt,în afara de faruri nu merge nimic la mașinã,au picat pe rand toate,vechiul proprietar a schimbat ușile fata cu unele cu deschidere electricã a geamurilor,a tãiat toate cablurile electrice și le-a înnãdit in tub,cum deschid ușile cum s-ar siguranțele ca floricelele de porumb.De curiozitate,care sunt punctele slabe ale motoarelor twinport,macar sa știu ce sã fac sau sa nu fac și de ce ar trebui sã țin cont la aceastã mașinã?
  • deleted-111937

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Salutare, am vorbit cu un domn de la un service GPL si mi-a zis ca tachetii sunt hidraulici deci nu avem ce sa reglam acolo asa ca iese din calcul si varianta asta. Domnul Florian_mol, daca imi puteti da numarul de telefon de la mecanicul dvs din Brasov ca sa-l sun sa ma ajute cu mai multe informatii pt ca nu stiu ce sa mai verific la masina. Multumesc, o zi buna !
  • florian_mol

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Combo 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
0723186824 este numãrul meu,suna și îți dau toate detaliile, Florian
Interesant cã și mie in douã serviceuri in care am fost mecanicii au zis cã nu se pot regla tacheții..
  • florian_mol

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Combo 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Ieri am fost la un electrician auto sa vad ce are și masina mea și deja mã doare capul,tre sa intru pe forum la secțiunea electricã,cel care mi-a vândut mașina a fãcut niște mârlãnii grozave,mașinã are casetofon original cu comenzi pe volan dar nu e tras nici un fir nici la casetofon ,nici intre casetofon și volan,nu sunt nici macar fire în uși pentru boxe și bineînțeles nici boxe ,este pus aer condiționat pe mașinã dar compresorul nu are nici un cablu electric de alimentare și nu e legat pe nicãieri, geamurile au deschidere electricã dar au fãcut comanda direct pe buton fara releu și s-au dus butoanele de comandã.
Când am luat-o a zis cã are un scurt in instalația electricã și trebuie sã caute un electrician cã el nu mai vrea mașina,asta e , electricianul a spus cã am cumpãrat o mașinã cu nimic pe ea la preț de una cu toate dotãrile...am luat țeapã sa nu mai vorbim cã pe kilometraj am acum 87 mi km și când am fost la reprezentanta Opel din Brașov sa vad dacã mã poate ajuta electricianul de acolo s-au uitat pe istoric și spuneau cã în 2014 avea 160 mi km...deci așa pãțesc cei ce au încredere în oameni și nuduc masina la verificare...
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
ronews2010 a scris:Salutare, am vorbit cu un domn de la un service GPL si mi-a zis ca tachetii sunt hidraulici deci nu avem ce sa reglam acolo asa ca iese din calcul si varianta asta. Domnul Florian_mol, daca imi puteti da numarul de telefon de la mecanicul dvs din Brasov ca sa-l sun sa ma ajute cu mai multe informatii pt ca nu stiu ce sa mai verific la masina. Multumesc, o zi buna !


Salut !
Conform Autodata , Z16XEP are tacheti mecanici :

  • deleted-111937

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Imi pare rau pt problemele legate cu masina ta, sper sa le rezolvi prin gasirea unui electrician priceput si decent ca si costuri. Multa bafta iti doresc !
  • deleted-111937

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Marius Popescu a scris:
ronews2010 a scris:Salutare, am vorbit cu un domn de la un service GPL si mi-a zis ca tachetii sunt hidraulici deci nu avem ce sa reglam acolo asa ca iese din calcul si varianta asta. Domnul Florian_mol, daca imi puteti da numarul de telefon de la mecanicul dvs din Brasov ca sa-l sun sa ma ajute cu mai multe informatii pt ca nu stiu ce sa mai verific la masina. Multumesc, o zi buna !


Salut !
Conform Autodata , Z16XEP are tacheti mecanici :




Multumesc mult Marius, in cazul asta o sa insist pe verificarea tachetilor. O sa merg sapt viitoare iar sa vad daca reusesc sa rezolv ceva. Apreciez mult faptul ca mereu ai incercat sa ma ajuti cu cate un sfat. Un weekend cat mai placut iti doresc, stima !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR