Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Buna !

Daca nu ai de lucru, iti faci ! In prima faza e de ras, dar de fapt e de plans Sad
Mi-am schimbat de curand amortizoarele fata-spate(de fapt nu eu, mecanicul Wink ) si dupa aceasta manevra s-a dereglat directia. De exemplu eu mergeam drept cu masina si volanul era indreptat putin spre stanga. Am zis eu: ce o fi asa de greu sa desfac volanul si sa il mut spre dreapta cu cativa mm, ca la ghidonul de la bicicleta. Zis si facut. Cu un prieten cu chiu cu vai l-am demontat. Toate bune si frumoase. Cand sa il punem inapoi ... PAUZA ! Axul volanului era mai scurt cu cativa cm buni. Am tras de el, l-am rotit...nimic Sad Unde e problema ? Ca sa pot totusi sa circul cu masina, am scos inelu colector de la claxon si de asemenea plasticele.
Daca e cineva din timisoara dispus sa ma ajute, il rog sa ma contacteze: 0723392781.

CristianTM.
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Very Happy Asa am patit eu la o masina veche. In compartimentul motor, chiar inainte de caseta avea un cuplaj reglabil pt ax coloana directie. Si la mine s-a dus in jos axul dar l-am tras inapoi. Cred ca ai aceeasi problema, trage cu ochiul pe la caseta sa vezi care e ideea. Daca de la volan s-a scurtat, dincolo s-a lungit.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ar fi trebuit sa'i faci geomertia la roti si atunci scapai de necazuri , acuma oricum trebuie sa'i faci geometria si trebuie sa vezi cum ridici axul volan de sub bord sau de la caseta .
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pentru a nu mai pati asa se marcheaza inainte de demontare pozitia suruburilor/piulitelor prin zgiriiere.
Din manual service se iau unghiurile si cu ele in mina te duci la facut directia, aia nu prea stiu la toate masinile care sunt...de exemplu ala de cadere nu este intotdeauna 0 grd.
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... marcarea pozitiei la suruburi este arbitrara in cazul in care se schimba amortizoarele , sint prea multe "variabile" si atunci se impune refacerea geometriei (popular "bracaj") . Nici macar la simpla schimbare a capetelor de bara nu da roade ... Sad

Totusi trebuie sa'ti alegi cu grija standul de reglat geometria sa nu dai mai tirziu bani pe alte caucicuri . Wink
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,283
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Schimba titlul topicului in ceva mai descriptiv.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Corect ce a spus ISO, eu m-am exprimat eu cam aiurea. Marchezi pozitia la suruburi/piulite ca sa le pui cit de cit la fel si sa poti circula uman pina ajungi la un stand adevarat ca sa faci unghiurile la perfectie !
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Multumiri lui BeWare Wink Cu importantul lui ajutor am reusit sa rezolv problema. Poate e de folos si altcuiva si pe desenul alaturat am desenat o sageata care indica deplasarea axului. Aici a fost problema Sad De asemenea cele doua nituri de plastic au fost rupte si asa am putut sa vad pozitia initiala.


Multa bafta si cat mai putine evenimente neplacute!

CristianTM.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR