Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • EScorohod

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Simptome: salutare in primul rand.
De ceva vreme am cateva simptome la masina, nu are putere, motoru se balbaie ma rog de ea la 90-100 la ora sa urce un deal pana in varfu dealului ajung in treapta a 2a sau a1a, motoru stiu ca e puturos din fabrica ca asa sunt motoarele clasice degeaba au turbina pe ele.
Am fost la un tester si mia zis ca e senzoru de pe volanta ca nul citeste calculatoru de injectie cel din lateralu motorului , mia spus ca ai da eroare pana in 2000 de ture.
In viteza a 5a daca o las la 2500-2800 de ture se aprunde check engine si pierde din putere.
Cand sta pe loc relantiu are fluctuatii nu sta cinstant.

Ceva sfaturi a mai intampinat cineva aceste probleme ca sa stiu sa nu schimb degeaba senzoru? Smile

Cod(uri) eroare:
----
Model: astra 1.7 dti 75 cp
An fabricatie: 2002
Cod motor:
  • RNicoara

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Ce eroare iti apare in bord? Poti sa incerci testul "cu pedala" daca merge la tine?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Poate sa fie testerul superperformant,daca persoana din spatele lui nu-i pregatita tehnic,vei inlocui componente inutil la recomandarea acestuia. Nu-mi dau cu parerea din dorinta de a nu gresi... De regula, "se masoara de 7 ori si apoi se taie odata"...
  • EScorohod

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salut. Era vacum electric care inchide si deschide care apartine de turbina, undeva pe langa calculator, plus ca aveam o garnitura oarba pusa la teava care duce la egr si am scoso la fel mai mult de 120 la ora nu prunde si in sarcina deaia se tureaza la 3000 nu mai zic in deal ca daca la inceputu dealului am 120 la ora in varful dealului la un deal de 1 km ajung la 70 la ora, ce rol are garnitura oarba de la egr
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
"Vacum electric"...?! Consider ca orice as comenta,este inutil...,asta e valabil si pentru restul post-ului...!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR