Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • soiucristi

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Acum 2 luni am schimbat discurile si placutele de frana, atat pe fata cat si pe spate, iar cateodata aud un scartait atunci cand franez. Credeti ca este prost materialul din care sunt confectionate (marca Jurid) sau nu au fost montate corect ? Atasez cate o poza cu roata din fata si spate, unde se observa ca pe discul rotii din spate exista o ,,banda'' de rugina, unde cred ca nu actioneaza placuta de frana.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,492
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil, este materialul de vinã ... Jurid nu cred cã este cine știe ce marcã...
”Banda” pomenitã nu e o problemã, dacã nu cumva este apãrutã odatã cu montarea noilor plãcuțe: dacã e așa, înseamnã cã ele sunt mai înguste decât cele anterioare, ceea ce nu prea e în regulã, scade suprafața de frânare...asta, din nou, sugereazã ceva despre producãtor...
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Scartie de la compozitia placutelor. Eu am schimbat acum o luna discuri si placute fata si spate pe Brembo si dupa 1500 de km a inceput sa bata in volan la franare de pe la 130 km pe ora. Cred ca s-au ovalizat si nu am trecut prin apa si nici nu am spalat masina cu rotile incinse.
  • Danila Serban

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat si am ales ATE, se aude un mic scartait uneori (am parcurs pana la data actuala aprox 4000 km cu masina) din cauza faptului ca inca nu si-a facut amprenta pe disc (cel putin asta cred)..
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
placutele sunt de vina. sunte prea tari si discul fiind si el tare asa se intampla...
asezarea la orice placute se face in maxim 100km deci nu poate fi problema de asta.
legat de ovalizarea discurilor, depinde si daca au fost montate corect si mai ales daca s-a curatat corect suprafata de asezare a discurilor respectiv canalele de alunecare ale placutelor (multi mecanici nu fac asta).
In general trebuie ca discurile sa fie tari si placutele sa fie moi...
  • soiucristi

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2016

  • Mesaj Privat
,,Banda'' de rugina exista si pe vechile placute si discuri. Pentru eliminarea scartaitului, exista in comert vreo solutie de curatat ?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,492
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Soluție dedicatã nu existã ... dar dacã vrei sã-ți faci de lucru, cu rezultate incerte, poți curãța discurile cu degresant de frâne(e special, nu prea conteazã marca/brandul) și eventual plãcuțele le freci pe o bucatã de șmirglu de granulație 300-400, așezatã pe o suprafațã planã... S-ar putea sã dea ceva rezultate, mãcar o perioadã...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR