Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salutare.
As vrea sa ma interesez in prima faza daca ar fi posibil un schimb de volan de pe un Opel Astra FL MY2015 ( adica volanul din poza de mai jos):

cu un volan de Opel Insignia FL MY2014+, cu padele pentru schimbatul vitezelor ( volan ca cel din poza de mai jos):

Si masina mea e tot cu cutie automata, si as dori sa stiu daca a mai facut cineva acest schimb, sau data s-a mai gandit cineva sa-l faca, si daca se poate sau nu.
Comenzile difera un pic ca si amplasare de la un volan la altul.
Eu si tehnologia nu prea ne impacam, asa ca orice detaliu, sau orice idee ( ca e buna sau rea ) e binevenita.
Momentan nu ma intereseaza partea financiara, ci doar daca este posibil sau nu.
Nu stiu daca functiile de paddle shift ar functiona si la Astra, si/sau ce ar trebui activat? si daca se poate sau nu activa?

Multumesc! Smile
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Nici macar o idee?
Ca de incercat nu stiu daca s-a mai gandit careva Smile
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
am impresia ca pe volanul de insignia sunt mai multe comenzi (poate mi se pare) deci vei avea functii lipsa sau care nu vor fi conectate. Ce trebuie verificat pe langa potrivirea fizica (dimensiuni la prindere respectiv adancimea volanului este rezistenta interna a airbagului (trebuie sa fie exact la fel), rezistentele la fiecare comanda in parte daca nu sunt la fel este posibil sa nu mearga. Doar cineva care are ambele volane si le poate pune unul langa altul si masura fiecare chestie poate sa spuna cu exactitate. Eventual cauta un electrician bun de la vreo reprezentanta ca ei mai au programe si scheme... Daca gasesti ieftin cumpara volanul de insignia si il dai jos pe al tau de pe masina si apoi le poti compara
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am inteles. Multumesc pt sfaturi !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR