Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • cristim80

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Buna dimineata!
Ca proaspat posesor/utilizator a unui opel astra J,1.6, CDTI, SH, am si o mica problema, pentru care v-as ruga sa ma ajutati cu cateva informatii, in masura in care cineva s-a mai lovit de aceeasi chestiune. Pe scurt, dupa ce i-am facut bracajul masinii si am inlocuit si anvelopele de vara cu cele de iarna, am constatat ca pe partea dreapta, anvelopa prezinta o uzura accentuate la partea interioara, respectiv in partea exterioara pe partea stanga. Intorcandu-ma dupa aproximativ 1500 km la service si discutand cu mecanicul care a facut bracajul, mi-a spus ca nu are ce sa-i faca, atat timp cat puntea spate este fixa. Intrebare: exista vreo posibilitate de reglaj pentru rotile spate la acest model, sau pot suspecta puntea spate ca fiind stramba?
Mai mentionez ca masina nu prezinta vreun semn ca ar fi fost lovita si nici puntea nu arata vreun semn sau deformatie in acest sens.
Multumesc anticipat pentru orice sfat/informatie.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
tind sa cred ca masina aia a fost lovita rau de tot si chiar daca puntea in sine este ok si nu a fost livita, punctele de sustinere ale ei in caroserie au fost clar de tot afectate si atunci puntea cu totul sta rau ca pozitie si asta duce la uzura pe ambele parti. Deci parerea mea este ca puntea este ok (ambele cauciucuri se uzeaza unul interior altul exterior adica puntea sta asa /--/ ) dar puntele in care este fixata pe caroserie sunt afectate (de verificat cele 2 bucsi mari care sunt acolo eventual schimbate acele bucsi ca poate au fost schimbate si puse prost). Mergi cu masina la un tinichigiu bun care are stand de indreptat caroserii si care poate verifica integritatea caroseriei in zona spate si pozitia axului bucesi de prindere a puntii spate. Succes si cand ai deznodamantul da un semn aici sa aflam si noi daca ai rezolvat...
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Intr-adevar sunt mai multe optiuni de explorat pentru a rezolva problema. Poti verifica si sudura fuzetelor de puntea spate, posibil sa fie si defect de fabricatie. Ca sa raspund la intrebare se poate poate regla cativa milimetri din suruburile de prindere ale puntii de caroserie, doar aliniamentul puntii cu rotile din fata, nu si unghiul de cadere al rotii.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
cristim80 a scris:Buna dimineata!
Ca proaspat posesor/utilizator a unui opel astra J,1.6, CDTI, SH, am si o mica problema, pentru care v-as ruga sa ma ajutati cu cateva informatii, in masura in care cineva s-a mai lovit de aceeasi chestiune. Pe scurt, dupa ce i-am facut bracajul masinii si am inlocuit si anvelopele de vara cu cele de iarna, am constatat ca pe partea dreapta, anvelopa prezinta o uzura accentuate la partea interioara, respectiv in partea exterioara pe partea stanga. Intorcandu-ma dupa aproximativ 1500 km la service si discutand cu mecanicul care a facut bracajul, mi-a spus ca nu are ce sa-i faca, atat timp cat puntea spate este fixa. Intrebare: exista vreo posibilitate de reglaj pentru rotile spate la acest model, sau pot suspecta puntea spate ca fiind stramba?
Mai mentionez ca masina nu prezinta vreun semn ca ar fi fost lovita si nici puntea nu arata vreun semn sau deformatie in acest sens.
Multumesc anticipat pentru orice sfat/informatie.


Mergi si fa o verificare serioasa a geometriei rotilor spate mai intai.
Acolo ar trebui sa afli cu exactitate de unde vine problema.
  • cristim80

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Dupa verificari suplimentare, problema s-a rezolvat la un bracaj pe un echipament performant. Multumesc pentru toate sfaturile.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR