Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • octa.purcarea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
La cati ani/km se schimba un compresor cu clima la un opel astra 2006, motor de 1.3 diesel
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,488
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu cred cã existã un rãspuns serios la întrebarea asta...
Este ca și cum ai întreba același lucru despre motorul aceleiași mașini, pãstrând proporțiile...
  • octa.purcarea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Compresorul face un zgomot ma intreb daca trebuie sa il schimb sau nu, ar trebui sa iau unul de la second-hand, sau unul nou?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,488
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
N-aș putea spune ceva despre starea compresorului tãu ...
Pot sã spun însã, ca din experiența mea, (aproape) orice poveste cu compresor sh e pierdere de vreme, nervi și bani, cu excepția cazului, de care n-am auzit niciodatã, sã-ți dea garanție la el. Oricât de scump ți s-ar pãrea un compresor nou, cu garanție și tot restul, îți spun cã o sã ieși mai ieftin decât încurcând uite cu vreo "bombã" sh...Și dacã faci greșealã sã te încurci cu sh, iar apoi sã-ți iei nou, costurile vor fi mult mai mari (timp pierdut, goliri și umpleri de agent, costuri cu manoperã și materiale, etc)...
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Raspunsul la intrebarea ta este: "Mai e mult pana departe?"

El se schimba cand se strica. Nu e considerat consumabila.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
depinde ce este stricat la compresor...
ce am intalnit eu pana acum majoritatea problemelor erau legate de bobine stricate, rulmenti sau presetupe. Astea se pot repara relativ usor si repede cu costuri minore. Pentru aceste probleme nu cred ca este nimeni absurd sa schimbe un compresor decat daca are bani si nu are ce face cu ei...
daca problemele sunt mai grave de genul nu mai face presiune sau curge freonul din el peste tot ori chestii de genul atunci da, unul nou si gata.
sunt masini care au compresorul original din fabrica cum este si al meu la care i-am reparat odata bobina (atunci am facut si tutorial) respectiv odata desfacut si uns rulmentul din zona bobinei ca nu avea jos si nu am vrut sa il schimb cu altceva mai prost (avea doar vaselina cam tare si uscata) si merge ca nou si pe instalatia de climatronic pe care am pus-o vara asta.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR