Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • Sh4rX

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salutare, azi dimineata am ramas cu partea superioara a fetei de usa in mana. Am constatat ca din pacate mi-am smuls si nenorocitul ala de buton reglaj oglinzi. De ce nenorocit? Pentru ca nu are un conector, are 7 fire lipite la misto care se unesc si se duc in portiera. Zic nicio problema, le prind cum pot cu banda izoliera si functioneaza tot. Cand sa-l prind inapoi in fata de usa iar raman cu butonul in mana si firele imprastiate. Am lasat-o balta si am zis sa iau alt buton cu totul. Problema este in felul urmator: am urmarit firul de la buton pe portiera, sub fata usii, si din pacate se uneste cu firul de tweeter si intra in portiera, in spatiul geamului cum ar veni. Unde vine conectat firul butonului ca sa-l pot inlocui cu totul?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,486
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Firele dela acest buton merg, în mãnunchi, la o mufã pãtratã, lungimea firelor e aprox 25cm:



LE
Se pare cã la versiunile mai noi de Vectra B, butonul nu are fire... la tine pare sã fie o improvizație, dupã firele lipite și înnãdite...
Cel mai sigur ar fi sã dai panoul ușii jos și vezi ce gãsești acolo...
  • Sh4rX

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns, eu din pacate am doar manunchiul respectiv , sub forma unui "fir" facut din banza izoliera, care ajunge pana la 20 cm de boxe aproximativ, se uneste cu firele de la tweeter, si apoi intra in portiera. Concluzia este ca nu am mufa, din cate am observat. Panoul l-am dat jos de tot, am ramas cu metalul portierei efectiv, si nu am mufe. Mai mult ca sigur este, intr-adevar, o improvizatie a fostului proprietar... Vectra mea e B2, 2001. Voi incerca sa fac o poza dupa amiaza, poate nu vad eu mufa respectiva Very Happy
Daca nu am cum sa rezolv, voi lipi firele smulse la loc cu un pistol cu fludor si la revedere...
  • Sh4rX

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Pana la urma am cositorit niste fire noi pe buton, nu-mi ramane decat sa-l pun in portiera Smile
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
eee, pare alta lucratura fata de ce e in primele poze!

drumuri bune.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR