Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
La cateva zile pana sa apara zgomotul am schimbat axa ,tachetii,culbutorii,bucsaraia,toba finala,plãcute frana dar nu stiu daca are vreo relevanțã.
Skip ads

  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Eu ti-am zis deja ca e de la cutie, acuma... Daca ai face un video ca sa auzim si noi, daca zici ca-i zgomot ca si elicea unui elicopter e clar ca huruie rulmentii-n cutia de viteze chiar daca la prima aparitie n-ar fi cutia caci intra bine in viteze... Fa un video de vreun minut sau douã sã auzim și noi care-i treaba. Mie mi se pare cã ãia nu-s mecanici dacã schimbã motoru' din cauza unui huruit care se aude doar în sarcinã... Tu nu trebuia sã fii de acord cu treaba asta... Chiar și logic dacã ai lua-o nu are sens, adicã mașina scoasã din vitezã nu bate, nu huruie, nu face nimic ciudat nici la turații mici, nici la turații mari, iar când o bagi în viteze începe "distracția".

Fã bine și cautã o cutie de viteze la dezmembrãri.
O duminicã plãcutã mai departe tuturor!
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns.Am uitat sa precizez câteodatã cand bag in marsarier nu intra decat daca bag in viteza 1 apoi intra dar este asa de cand am luat masina.
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Am pus si un filmuleț pe youtube ,,zgomot în sarcina opel astra g,,
Skip ads

  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Nu prea îți dai seama multe din acest filmuleț, dar la final din câte am auzit și bãgat de seamã (ați turat motorul pe loc, corect?) nici motorul nu e chiar în mințile lui.
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Si ce poate fi?Mecanicul azis ca a verificat toate piesele din motor.Intradevar motorul l_am turat dar era in treapta 1si cu frana de mana trasa și e acelasi zgomot ca si la accelerare in sarcina
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salutare!

Pãi așa nu prea pot sã-mi dau seama, era bine dacã fãceai în acel videoclip o parte filmatã și de sub capotã cu motorul la relanti și dupã cu motorul turat de cineva, dar cu mașina scoasã din vitezã. Dacã spui cã, motorul merge bine când e scos din vitezã înseamnã garantat cã problema e la cutia de viteze, fãrã nicio îndoialã.
Dupã câte am auzit eu la finalul filmulețului tãu, ar fi o ușoarã bãtaie de piston, fie bielã slãbitã, fie bolțul de la capul piston uzat.

O sãptãmânã perfectã sã ai!
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Bunã ziua! O sa fac și un filmulet cu motorul turat pe liber poate se aude ceva dar repet se aude numai la accelerare in sarcina dupã pãrerea mea.In filmuletul care l_am pus deja daca ascultati cu atentie se aude zgomotul dar numai cand accelerez.cel mai bine se aude pe la inceput.O saptamana frumoasa vã doresc!
Skip ads

  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Bunã ziua! Astãzi am descoperit ceva,cand merg in linie dreapta si virez spre stanga calcand acceleratia se aude zgomotul iar cand virez forțat spre dreapta se diminueazã zgomotul considerabil ,,precizez,, numai in sarcina la accelerare.Multumesc!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mie îmi sunã a cap de planetarã, am mai întâlnit ceva asemãnãtor ... s-a dovedit cã au fost capete de planetarã, dupã o verificare mai minuțioasã...și sã nu excluzi capetele dinspre c.v., cã unii au tendința asta!
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns dar se poate verific prin vreo metodã anume?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Asta știe un mecanic care nu este doar un înlocuitor de piese...
Skip ads

  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Sunt cam satul de acești zis ,mecanici,,dar poate gasesc un mecanic bun sa verifice.Multumesc si o zi buna în continuare!
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Bunã ziua! Un cap de planetarã poate sã se audã și în linie dreaptã?si se aude și cu frana de mana trasa la accelerare in sarcina.Multumesc!
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
daca piulita de strangere este slaba se aud niste pocnituri
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
marin1979 a scris:Bunã ziua! Un cap de planetarã poate sã se audã și în linie dreaptã?si se aude și cu frana de mana trasa la accelerare in sarcina.Multumesc!

Da, capetele dinspre c.v. se aud mai ales in linie dreapta, deobicei la anumite viteze...
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Da, se aud si in linie dreapta, mai ales daca ai probleme cu cea din spre cutie. Cand lasi acceleratia in primele trepte de viteza nu smuceste?
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Am observat cã smuceste cam in toate vitezele cand accelerez sau las acceleratia mai ales in primele 3trepte face mai rau.Multumesc pentru raspunsuri!O seara buna!
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Am avut aceeasi problema la o vectra c. Am inlocuit planetara cu totu. Si e ok
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Bunã seara! Astãzi am observat ca zgomotul este din ce în ce mai puternic si a inceput sa simta o vibratie in caroserie la accelerare.Zgomotul cum sã îl descriu se aude ca o elice de elicopter plus un vuiet la 100 la orã simti ca decolezi de pe șosea dar ma repet numai in accelerare si in orice treapta daca o dau pe liber nu se mai aude sau daca merg constant .Am fãcut un experiment in felul urmãtor,la 90 la ora accelerand am balansat masina stanga dreapta iar dupã urechea mea mi sa pãrut cã zgomotul dispare in proportie de70%cand virez dreapa si masina se lasã în stanga scuze dacã gresesc.Multumesc si o searã plãcutã!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR