Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Verificã planetarele sã vezi în ce stare sunt, nu e chiar așa greu de verificat, doar cã pe frigul ãsta devine "misiune aproape imposibilã" 😂😂😂
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,494
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cum s-a mai spus: apucã-te de ”gâdilat”planetare.
Sugestie: începe cu dreapta.
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Bunã seara! Astãzi am fost la mecanic sa verifice planetarele si a zis ca sunt bune si a inversat si capetele de planetarã intre ele asa mi a zis.Rezultatul= zgomotul parca sa mai diminuat sau este doar efectul placebo,am ascultat spre searã zgomotul și este ca bãtaie ritmica care creste odata cu turatia motorului dar numai in sarcina si numai la accelerare,se aude ca un fluier din acela cu bila dupã urechea mea si se aude mai pronuntat in dreapta fata,sunetul se aude infundat nu fier pe fier cred,chiar nu stiu ce sa mai verific.O searã plãcutã sã aveți!
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Am mai pus si un filmuleț pe youtube.,,zgomot la accelerare opel astra z16se,,
Skip ads

  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Ai intrebat daca a verificat planetara dinspre cutie? Nu capu de la roata.. Apropo, esti sigur ca nu e din cutie? Nu mi se pare ca aia e bataie de planetara.
P.S. ( a umblat vreodata cineva cu masina fara filtru de aer? E un sunet asemanator,poate n-am auzit bine)
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Bunã dimineata!Nu stiu daca a mers cineva inainte fãrã filtru de aer dar eu am schimbat filtru si este nou .Planetarele a zis mecanicul ca sunt verificate,din cutie a zis ca nu este ,tamponul de la cutie este nou si cel din fata ,la tamponul de la distribuție m am uitat eu personal ,pare in regula,masina trage bine dar ma disperat acest zgomot.Multumesc!
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Bunã seara! Stiu ca va plictisesc dar zgomotul asta îmi scoate peri albi dar nu ma las pânã nu rezolv.Un alt simptom la plecarea de pe loc se aude o bãtaie ritmicã infundata cam la jumãtatea cursei pedalei de ambreiaj fãrã sa accelerez si o las sa plece fara accelerare parc pleaca in suturi nu rotund ,ma scuzati dar nu stiu cum sa ma exprim altfel.Imi dã dureri de cap de o jumãtate de an dar sper sã îi dau de cap .O searã bunã vã doresc!
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Crãciun fericit!Am stat si m am gândit zilele astea daca e posibil sa fie acest zgomot cauza axei cu came sau a tachetilor ca zgomotul a apãrut la vreo cateva zile dupa schimbarea acestor piese.Axa cu came este fai auto parts,tacheti ina si culbutorii tot ina.Ciudat este faptul cã dupã montare nu sa auzit nimic cateva zile.O fi axa de proasta caltate sau nu respecta cotele cu cea originalã?In perioada aia am mai schimbat plãcute frana,toba finala bucsaraia,cauciucuri noi chiar nu imi dau seama dar zgomotul are legãturã cu ceva din aceste piese sias miza in zona axa ,tacheti,culbutori ca e prea mare coincidenta cã zgomotul a apãrut la cateva zile.Vã mulțumesc si o zi frumoasã în continuare!
Skip ads

  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
La multi ani! De cateva zile a început sã batã și tachetii.Intrebarea mea este , e posibil ca axa cu came care am cumparato noua din magazin sa nu fie buna din fabrica ,cu scuzele de a mã repeta , ca nu știu ce sa mai verific,motorul segmentat ,vibrochen rectificat,cuzineti,pompã ulei noua,pompa apa noua ,distribuție,tacheti,culbutorii la fel,chiar nu mai stiu ce sa ii fac.Mulțumesc si la multi ani!
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
La multi ani!

Esti sigur ca tachetii bat? Dacã da, atunci te rog spune-mi ca ai garantie pe piese si ca cel care le-a montat are service autorizat altfel te poti pregati (financiar) pentru un alt motor 😭😭

Da e posibil chiar daca le-ai luat noi din magazin deoarece sunt doua posibilitati:
1. Fie sunt piese aftermarket, ieftine (si vandute pe "bani grei") si de proasta calitate.
2. Sunt reconditionate si puse la vanzare alaturi de textul "piesa noua".

Mai exista si posibilitatea ca totusi sa fie un defect de fabricã, sa nu excludem si varianta asta.

Ar mai putea fi bolțurile care "leaga" capul piston si bielã, dar asta e un sunet destul de intens si se amplifica odata cu accelerarea motorului.

EDIT: Acuma ma uitam din nou la mesajele de pe paginile anterioare si vad ca ai luat axa cu came marca "fai bla bla", eu as fi mers pe mana celor de la "febi"... Stiu! E mai scump, dar decat sa cumperi piesele de doua ori si prost mai bine odata dar bine, intelegi? Iar tachetii sunt buni.
Acuma sper din suflet ca axa cu came (daca de acolo e problema) sa nu fi stricat vreun tachet sau vreo supapa, caci aia inseamna alti bani, alta distractie 🙁
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru raspuns! Zgomotul de tacheti a aparut la a 2a demontare si montare a motorului ca am presat mecanicul ca tot se aude zgomotul descris in mesajele anterioare ,motorul are rk facut dupã cum am spus,dar la peima montare nu bãteau asta stiu sigur.Dupã sãrbãtori o sa il desfac iar si o sa ii pun o altã axã,dar partea ciudata ,de ce motorul a mers frumos cateva zile dupa schimbarea axei și tachetilor ,asta prin varã ,si dupa aceia a aparut zgomotul asta plus o bãtaie in filtru care se aude si acum foarte putin dupa rk.
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
A mers bine pana si-a facut rodaju', pânã s-a asezat axa. Ma mai gandesc la o varianta si anume:
Cati km ai facut de cand ai terminat motorul? Ai mai fost cu ea la mecanic si sa umble la/in motor?
S-ar putea sa fie nevoie sa mai strangi axa de la cum s-a facut rodaju'.
Skip ads

  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
In varã am schimbat axa si acum sa zic o luna jumate am facut rk pentru ca mecanicu a zis ca se aude din motor zgomotul, prima data segmentat, zgomotul la fel,a2a oara ca sunt cuzinetii la biela sau pistoane,rectificat arbore ,cuzineti biela noi ,pistoane noi,zgomotul acelasi,a3a oara desfacut si puse pistoane putin mai mari ca i sa parut ca are joc in cilindrii,si de la ultima verificare am plecat si cu acelasi zgomot +bãtaie de tacheti
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Dar distributia cum e? Esti sigur ca-i pusa la semne? E prea mult haos deja... Nu stiu ce sa zic, vezi ce spun si alti mecanici eventual schimba-l pe actualul.
Sincer chiar sper si abia astept sa vii si cu o veste buna.
  • iuliantzep

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Salut baietii . sunt nou pe forum si am o intrebare daca se poate .... am un opel astra G Elegance 2003/1.6/16V ..imi sare siguranta mereu cand dau pe temporizator la stergatoare(dureaza cam 5 secunde si gata sa ars ) ..am fost la un service si mi sa spus ca am un scurt pe undeva omul de acolo nu am putut sa mi faca nimic la masina si a scos releul temporizatorului ..... aveti idee ce ar putea fii ? Multumesc !
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
La multi ani! De la ultima postare am cateva simptome in plus,la plecarea de pe loc imi trepideaza masina si pleaca ca si cum ar agata ,nu pleaca uniform ,daca plec de pe loc numai din ambreiaj fara sa accelerez pleaca neuniform ceva de genul cum ar patina ceva apoi prinde,cum ar fi ceva oval ,plus vibratii in mers si bineinteles faimosul zgomot.Tampoanele sunt schimbate, as mai avea o intrebare,este posibil sa fie din ambreaiaj chiar dacã nu patineaza ?cu viteza cuplata si cu frana de mana trasa cand pedala de ambreiaj este la jumãtate din ccursã se reproduce acelasi sunet ca la accelerare in sarcina plus ca incearca sa plece sacadat.am incercat sa plec si fãrã frana de mânã fara sa accelerez putin in panta si tot asa pleaca si acelasi zgomot plus trepidatii .Mulțumesc si aștept pareri,sfaturi,orice.O searã bunã vã doresc!
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
La multi ani! Cel mai probabil planetara dinspre cutie sau chiar grupul e uzat si scapa. Ulei nu pierzi pe la cutie sau n-ai observat?
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Bunã seara! Astãzi am fost la dibas si mecanicul de acolo mi a spus ca ar intra ceva in rezonanțã cand accelerez în sarcina si de acolo ar veni si zgomotul ala cand accelerez si cã i se pare ca motorul se rasuceste prea mult.Tampoanele sunt noi in afara de cel de sub masina ,,turnulet,, chiar nu inteleg fenomenul,stiam cã daca e rupt se simte in schimbator sau bate la plecarea de pe loc,chiar nu stiu ce sã zic,ce am inteles de la ei ca ar trebui repozitionat motorul si ca tamponul turnulet ar fi cam moale.Mulțumesc tuturor celor interesati de acest subiect!O seara buna!
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Dragi colegi,am rezolvat problema cu zgomotul in proportie de 90%.Acum sã vã povestesc:am cumpãrat toba intermediarã sã o schimb,prima incercare esuatã ,îmi rasufla pe la imbinari, adoua oara masina ridicata pe butuci ,chinuiala mare dar am reusit am mai tras cu levierul da tampoane,de bascule poate descopar vreo frecare pe undeva ,am batut cu ciocanul cu o bucata de lemn in toba intermediarã sa o mufez mai bine cu teava care vine in prelungirea racordului ,pana la urma am reusit.A doua zi dimineata am plecat la servici cu volumul mai tare la cd.sa nu mai aud zgomotul care ma disperat,seara cand am iesit de la muncã,minunea minunilor zgomotul disparuse aproape de tot.Mai am o bãtaie cand plec dimineata sau cand e rece motorul cand debraiez jumate pedaua ,o bataie ritmicã si trepideaza masina pana se pun rotile in miscare.Intrebarea este ,,ce sa intamplat de a dispãrut zgomotul? nu gasesc explicatia ,ca am fost la patru service auto si nici un raspuns concret inclusiv la reprezentanta.Va multumesc foarte mult si poate povestea mea a fost de ajutor,mai am probllema cu bãtaia si astept ceva sugestii.O seara plãcuta în continuare!
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Buna seara!Din pacate zgomotul a apãrut din nou si nu gasesc sub nici o forma de unde ar putea fi.In postarea anterioarã am uitat sa mentionez ca a m schimbat si tamponul motor de la distribuție cu cel vechi pentru ca cel nou vibra mai tare.At putea fi de la pozitionarea motorului,un sfat cum as putea repozitiona motorul corect? O searã plãcutã sã aveți!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR