Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • cosminpagea

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1999 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Simptome: nu functioneaza amandoua

Cod(uri) eroare: far cod
----
Model: Corsa
An fabricatie: 1999
Cod motor: x10xe
ok ca sa va explic.... am schimbat triplele pe spate cu unele tuning sa zic asa stopurile de fabrica aveau 5 becuri cate unu pt fiecare servicu in parte pozitie, stop frana semnalizare, ceata, marsarier acum astea de le-am luat au 4 becuri si asta inseamna ca pe frana si pozitie e acelasi bec si am achizitionat unele pe led dar in momentul cand le pun pe amandoua becuri in functiune si aprind pozitile pe frana nu mai functioneaza raman doar aprinse pe pozitie si merge doar al 3lea stop, in schimb daca opresc pozitile si calc frana atunci merg ceea ce mi se pare foarte ciudat.
acum am pus unul normal si unul cu led si surprica functioneaza perfect dar nu stiu de ce sa fie din cauza curentului sau ce?
am avut si unele fara eroare dar acelasi lucru care sa fie problema ?
in prezent folosesc un bec cu led si unul cu filament si cel cu led are simtome normale doar cand le pun pe amandoua cu led nu mai functioneaza adica doar stau aprinse
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
In cazul unui bec ce are 2 filamente(21+5w),acesta are 2 ploti pentru alimentare pe plus(+) si masa la fasungul(corpul) becului.In mod indentic si lampa trebuie sa aiba dulia cu 2 ploti pentru + si masa pe corpul duliei.Montarea becului se face intr-o singura pozitie,dictata de cei 2 pini laterali ai becului. Daca masa nu este corecta,apar probleme... Cu pozitia aprinsa, pe firul lampii de stop-frina,trebuie sa avem tensiune 0v,caz in care becul cu led va trebui sa lumineze echivalentul filamentului de 5w(pozitie)...
  • cosminpagea

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1999 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2014

  • Mesaj Privat
ok prima data am luat deastea http://www.xenon-store.ro/s...bus-cu-leduri-CRE si facea aceelasi lucru dupa care le-am schimbat cu astea http://www.xenon-store.ro/L...cu-leduri-EPISTAR si tot acelasi lucru fac becurile la fund unde se face conexiunea sunt identice cu cele stoc aceeiasi pozitie la pini acelasi montura dar nu inteleg de ce nu merg amandoua odata unul pe o tripla si unul pe cealalta adica amandou pusi in functiune in acelasi timp.
Partea ciudata e ca daca folosesc unul cu led si unul stock cel cu led cat si cel stock functioneaza perfect
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Faptul ca functioneaza un bec led doar cu cel clasic in paralel,denota ca e nevoie de rezistenta pe circuitul respectiv. Daca foloseai bec led pregatit sa pacaleasca CAN-ul(cu rezistenta incorporata),nu mai aveai aceasta problema.
Skip ads

  • cosminpagea

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1999 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2014

  • Mesaj Privat
o sa incerc multumesc mult. apropo vreun electrician priceput pe aici care e din craiova sa ma ajute cu problema asta multumesc
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut

nu-ti mai trebuie electrician daca iti cumperi becuri led cu rezistenta incorporata, cum a zis @big_electro putin mai sus.
  • cosminpagea

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1999 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2014

  • Mesaj Privat
pai am cautat si nu gasesc ma puteti ajuta cu vreo pagina web ceva sau un site care are multumesc
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut

cel mai ieftin este sa montezi tot tipul de becuri care a fost pe masina din fabrica...

daca tii sa pui neaparat becuri led si te pricepi putin si ai un pistol de lipit si un aparat de masura atunci poti masura pe rind becurile originale si cele cu led iar diferenta dintre rezistentele lor o compensezi cu cite o rezistenta lipita pe circuitul de frina si una pe circuitul de pozitie.

nu stiu sa-ti indic un site de unde sa poti cumpara ceea ce vrei tu dar ma gindesc ca becurile de la firmele consacrate ar fi in regula.

poate ar merge sa modifici ceva din softul masinii pentru a invata calculatorul cu noul tip de becuri dar trebuie sa fie cineva care se pricepe si are si scula necsaraate pe la reprezentanta...

daca erai de la mine din oras as fi incercat sa te ajut, n-am mai facut asa ceva dar as fi incercat cu rezistentele acelea, nu stiu, poate se pot monta chiar in interiorul triplei.
  • cosminpagea

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1999 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2014

  • Mesaj Privat
multumesc @gabimilo1
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR