Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Deobicei e invers... e mai mare consumul la pompa, decat cel afisat in bord Smile
Skip ads

  • Alex1979

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salutare!
Recent m-am întors din vacantã. Distanta (Constanta - Turcia/ Istanbul si retur) parcursã si consumul sunt cele din imagine. Mentionez cã în Istanbul nu am folosit deloc masina. A stat tot timpul în parcare.
Insignã B, 1,5 benzinã, 6AT.
  • victor.pana80

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Bucuresti-Davutlar Turcia si retur, 2200 km, 10.2 l/100KM
masina plina, copii, bagaje Smile)
2.0 Turbo, benzina, 8AT
Apropo, am stat o saptamana in Bucuresti, in 400 KM numai in oras am avut 16.7.
Consumul mediu a ramas la 10.6, ne-resetata valoarea pe al doilea BC
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
la acelasi motor doar ca-i berlina am 8.9 l/100 consum all time. anul trecut si eu am fost in TR si fara sa exagerez nu stiu daca m-au intrecut 5 masini in vreo 3000 km parcursi si am avut mediu 8,5 l/100 pe tot traseul. (abia astept anul asta , merg in Antalia la sfarsitul lui august)
Skip ads

  • Pavilion8373

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2017

  • Mesaj Privat
2.0 Benzina
11.8 in Bucuresti - majoritar nord + pipera & shit 17000km
9.1 Bucuresti - Albena sapt asta - mers "intins".
La cata masina este, 4x4, x sisteme folosite etc...eu sunt multumit de consum. De cum se misca nu mai zic Smile
  • victor.pana80

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum scoateti voi consumurile astea pe 2.0 benzina... Sunt uimit...sincer.. A mea, in afara, nu am vazut sub 10L/100km.. Iar in oras nu mai vorbesc.. Cred ca si impinsa, scoate 16 )))
Un amic are acelasi motor, doar ca e GS, si are valori similare...cu el am facut test drive inainte de a cumpara...inca, in Bucuresti, avea 18L/100km
  • Pavilion8373

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2017

  • Mesaj Privat


Voila Smile

Acum recunosc ca am avut o perioada in vara anului trecut cand am stat la unrii si faceam drumuri f scurte intre unirii herastrau sau unirii carol.
Atunci imi afisa consum 15-16l/100km
Acum daca o fatai doar pe distante scurte si in trafic intens cred ca e corect ce consum scoti
Si cu un Megane 1.4 tce am avut 11.5 pe traseul ala de la unirii...deci cred ca e in grafic Smile
  • victor.pana80

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2014

  • Mesaj Privat
de curiozitate, ce medie de viteza ai pe calc A? si consumul general?
Skip ads

  • Pavilion8373

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Pai nu stiu daca e asa relevanta caci doar drumul asta pana la bulgari cred ca am mers constant 130-150 cu varfuri de 170-180-190 cand mai depaseam...deci cred ca am stricat orice medie :p
Luna trecuta am fost la Mamaia unde iar am mers la fel pe A2/A4...
Acum 2 luni la Pitesti si BV tot pe auto unde merg la fel
O sa ma uit cand mai ajung in masina...momentan nu ne am vazut de 3 zile si nici n am de gand sa o mai vad pana plec de aici 😁

In aplicatie nu zice nimic de vit medie
  • victor.pana80

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2014

  • Mesaj Privat
te intreb, pt ca de exemplu, pe ruta mea obisnuita, Kiev-Bucuresti sau retur, merg destul de tare. resetez computerul cand plec de acasa. consum inregistrat pe BC 10,6. Media de viteza 102KM/h. merg incet (regim oras) in Kiev, Odesa, granita, Galati, Braila, Slobozia, Bucuresti. Folosesc Waze, deci in afara localitatilor merg cu 130 constant, plus depasiri. Pe autostrada, intre Kiev-Odesa 150 pe pilot, plus depasiri si reprize de 200 (sunt aproape 500 KM si ma plictisesc, ma mai "iau" cu unul, cu altul...mai trece timpul...) Pe A2 ajung de obicei noaptea tarziu, merg pe pilot 170-180 (nu mai am rabdare dupa 900 km si 10 ore de condus...)
Concluzie, calculat si la pompa, si pe BC, imi da aceiasi valoare 10,6-10,8 L/100KM, cu o viteza medie in jurul valorii de 100 KM/H.
Singura data cand am vazut consum sub 10 a fost in primavara, 2 persoane in masina, fara bagaje, Bucuresti-Istanbul si retur, am mers linistit, nu am depasit 120-130. Plus Bulgaria ... unde nu ai cum sa mergi mai mult de 90-100.
  • Alex1979

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Îmi cer scuze... Citind comentariile colegilor, trebuie sã revin cu un update la postarea de dinainte, pentru cã din pãcate am uitat sã menționez faptul cã tot timpul am mers cu respectarea vitezei legale - se vede și pe imagine viteza medie - (atunci când a fost posibil, la turci odatã ce ai ieșit de pe autostradã s-a terminat șmecheria, iar la bulgari... no comment). Deci nu mai mult de 130km/h vitezã maximã. Am cãlãtorit 2 persoane, AC non-stop, portbagaj full la întoarcere Smile ... Sunt ferm convins cã dacã o cãlcam, consumul era apropiat de valorile specificate mai sus de cãtre colegi, dar în general sunt obișnuit sã conduc mai "bãtrânește"... Oricum din punctul meu de vedere, la o așa mașinã nu ai cum sã te aștepți la ceva mai ECO, deci nu rãmâne decât sã ne bucurãm de plãcerea pe care, sincer, unul o simt când sunt la volanul Marelui Alb (cum am botezat-o Smile ) Drumuri ușoare!
  • Pavilion8373

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Inseamna ca ai talpa mai grea 😁
Oricum pt mine e irelevant consumul...stiam la ce ma inham cand am luat o
Pt tine care faci 3-4-5 zeci de mii pe an probabil era mult mai indicat un diesel
Ca idee motorul de pe 2.0 benzina este unul destul de vechi ca si conceptie(vezi ca a si fost scos din gama pt ca nu indeplineste normele de poluare - din ce am citit) si il mai gasesti doar in anumite tari pe echiparea GSI
Partea buna e ca fiind deja "batran" nu prea mai are bube deloc si ar trebui sa ne tina mult si bine. Dar consumul o sa fie mereu mare daca mergi "normal" sau tare
Uite, sotia mai merge la therme cu cea mica in Balotesti si pe portiunea de centura pana in Voluntari( intra pe la Mc din otopeni) pana acasa vine cu 80-90 si are consum instant 5.5 -6.
Eu tot pe portiunea aia scot 9-10-11 sau si 15 cand ma manca talpa Smile dar niciodata 5 sau 6
Dar daca accelerezi usurel si mergi constant cu 80-90 s ar putea sa ai o surpriza Smile
Skip ads

  • victor.pana80

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2014

  • Mesaj Privat
motorul nu este chiar vechi, avand injectie directa. consumul il stiam, am un amic care a avut-o cu vreo jumate de an inaintea mea. legat de kilometri, 53.000 intr-un an si 3 luni. Inainte am avut Insignia A 2.0 DTH, tot Kombi, si pe acelasi drum Kiev Bucuresti, talpa mea nu scotea consum sub 8.7, iar masina era manuala. pentru 2 L/100KM, merita efortul (ma refer la mers in afara, acelasi stil). in oras diferenta este mai mare.. de la 11-12 dieselul, la 16-18 benzina. Dieselul mi s-a parut mult mai sensibil, regenerari DPF in oras, cautam motorina "daia buna", mai ales iarna, mi s-a intamplat de cateva ori in mers sa imi "taie" acceleratia din cauza motorinei proaste...
  • Alex1979

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Pavilion 8373, în primul rând nu cred cã voi ajunge sã fac atâția km cât ai specificat în comment, sau poate cine știe... Doamne-ajuta... În al doilea rând, am 1,5 benzinã - 6AT - GS. Tocmai de aceea am optat pt benzinã, fãcând mai multe drumuri în regim urban, iar dieselul.... nu era o opțiune... Mai ales cã am fost diesel-ist și am avut o grãmadã de belele.... Deh, lecții învãțate - drumuri lungi=diesel și ... viceversa. Mașina o am de 1 an și un pic... Se poate vedea nr de km în imaginea atașatã, iar motivul pentru care am achiziționat-o este cã m-a cucerit din momentul în care am "pãșit" în ea... Este adevãrat cã precedentele mele mașini nici nu se comparau cu ea, dar mi-a plãcut foarte mult Insignia A, nu am avut posibilitate sã o achiziționez iar odatã cu apariția noului model... Oooaaawwww... și totodatã cu apariția unei posibilitãți financiare.... am spus DA! Smile Cred cã am fãcut alegerea cea mai bunã, atât dpdv al motorizãrii, al raportului calitate/preț dar cel mai important al satisfacției pe care ți-o oferã acest model, de care este bine sã profiți atunci când trebuie... Și apropo... Trebuie sã îi testez potențialul mai des, având în vedere cã ... dacã acum nu, atunci când? Pt cã va veni momentul în care chiar vom fi bãtrâni, cu talpa grea Smile și ne vom fi dorit sã facem ceva "nebunii" atunci când era cazul....
  • Pavilion8373

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Alex discutia era cu Victor nu cu tine
  • Alex1979

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Scuze... Smile Smile Smile Acum am observat!
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cu 2.0 T awd la drum lung mers lejer scot in jur de 7 l/100km , am recorduri si de 6,xx. de obicei merg in mod auto si cu S/S activat .atasez 3 printscreen-uri cu consumul pe luna mai , media pe 2019 si o poza facuta asta iarna mers legal 60/100 Smile

  • victor.pana80

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Bucuresti-Kiev, talpa semi-grea, singur in masina, 11 ore 1000 km.
  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Off Topic ! Salut @victor.pana80 am vazut ca ai meniul in engleza ajuta la ceva gen enable voice controls sau alte functionalitati ?!
  • victor.pana80

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2014

  • Mesaj Privat
off topic, da, din acest motiv am pus engleza, pentru comenzile vocale
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR