Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • prodan cezar

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara,
Sunt proaspatul proprietar al unei Vectra C 1.9 CDTI 150HP OPC line, cu aceasta ocazie salut toti colegii de pe forum.
Am o nelamurire, in bord apare mesajul cu becul ars pe spate stanga, am schimbat becul, de fapt le-am schimbat pe toate, dar eroarea si mesajul apar in continuare. Stie cineva cum se poate rezolva? Dupa umila mea parere ar trebui sa fie defecta piesa care masoara tensiunea in tripla.
A doua intrebare, stiti cum se poate regla aerul doar la picioare sau doar intr-o directie, adica in bord sau doar parbriz(aici ar fi dezaburirea)?
Multumesc anticipat
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Becul despre care zice ca e ars se aprinde?
Cand ai demontat ai gasit vreunul ars?
Poate o fi in scurt instalatia electrica si de aia o da eroare...

Legat de zone, ce ai? Ac manual sau clima?
  • prodan cezar

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Becul l-am schimbat, dar eroarea rãmâne. Am sa curat cu spray de contact sa vad ce se întâmplã.
Legat de clima este dual zone.
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Apesi pe butonul central al modulului de clima si poti selecta pe unde sa sufle. Daca nu se intampla nimic cand apesi pe el, ai lipiturile rupte de pe placa, cel mai probabil.
Skip ads

  • prodan cezar

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu se întâmplã nimic când apãs butonul central de la clima. Dacã sunt firele desprinse de pe placa, asa cum spunea Alex în, cum se poate repara?
  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
nu sunt firele desprinse de pe placa pentru ca componenta lipita direct si pe placa ai circuit de cupru nu cabluri.

in cazul asta tie iti trebuie un switch now. adica asta: https://www.tme.eu/ro/detail...tale/sr-passives/
sunt mult mai mari sansele sa fie stricat butonul(care e problema cunoscuta) decat circuitul.

eu am dat comanda de 5 de genul sa vad daca acesta e modelul care trebuie pentru masinile noastre, ca pana acuma nu am gasit exact. zilele acestea ar trebui sa vina. daca e bun poti sa iti trimit unul sa te duci la electrician sa ti-l schimbe.

pana atunci foloseste butonul de auto de la clima si regleaza temperatura.....daca vrei dezaburire langa butonul de auto ai unul cu un semn de parbriz pe el....acela e dezaburirea la comanda. foloseste-l.
  • prodan cezar

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am rezolvat cu clima, mulțumesc lui Alex Gaga.
Pentru martorul aprins este de la becul de ceata, dacã apas butonul pentru ceata de la spate nu mai apare. Sâmbãta am sa curat contactele și sa schimb becul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR