Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • peraciurcia

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2018

  • Mesaj Privat
yeti a scris:Vad ca esti orientat pe confort, “look” si tehnologie, mai mult decat performanta si sper (iti urez) ca alegerea sa-ti corespunda pe deplin.
Cand vorbesc de performanta, ma refer la acel intergrip off-road, o vrajeala de marketing care este nimic pe langa un AWD ce l-ai fi putut avea la celelalte modele pe care le-ai vizat inainte. Si la motorul 1.2T, ales pe “ne ve” dupa un test pe diesel, care va fi economic, dar in nici in caz dinamic.


Asta depinde ce intelegi tu prin dinamic. Motorul se comporta foarte bine, cel putin conectat la o cutie manuala, la automat nu stiu; reprizele de turatie sunt bune si ofera suficient cuplu pentru a tasni intr-o depasire fara sa simti nevoia de a retrograda un sau doua trepte. Cat despre intelliGrip vs Awd-ul concurentei, e vorba de pret. Tu spui ca un 1.6 non-turbo, cu Awd e dinamic? Nu e. Dar e mai greu, si are un consum mai mare. Pretul e si el mai mare. Asa ca...despre ce vorbim?
Skip ads

  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Cred exista prejudecati fata de motorul de 1,2...iar eu confirm ca e ok. Nu e un motor de curse de folosit la liniute dar are o dinamica decenta ce concorda cu pretul platit. Combinate cu insonorizarea si tinuta de drum rezulta o experienta de condus placuta. La urma urmelor indiferent de comportament conteaza satisfactia utilizatorului iar scopul prezentei aici este sa discutam constructiv fata de utilizarea acestui tip de masina.
  • DRD
  • OP
  • 98 mesaje
  • din 22 Mar 2007
  • Grandland X 2018 1.2
  • Bucuresti
  • DRD

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Dacã nu stai in munți sau nu ești aventurier cu mașina (te bagi cu ea prin zãpada de 50 cm) cred ca mașina asta se descurca. Eu am automata și se mișcã senzațional, iar dacã vorbim de inteligrip va recomand pentru ca banii se scot și numai prin faptul ca vine cu cauciucuri allseason (nu mai dai 3000 lei pe alt set de cauciucuri). O sa sariti ca nu sunt bune allseason dar repet, dacã mergi prin București și de doua ori pe iarna la munte (pe sosea, nu pe lângã ea) nu cred ca ai nevoie de senile. Iar discuția cu 4x4 vs 4x2 tine de gusturi / bani și poate de consum.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Partea cu timpul de așteptare e un factor descurajator ...Eu am ales dintre masini de pe stoc ținând cont de o serie dotãri critice și pret: clima, senzori parcare și touch screen la sub 18000...inclus rabla. Altfel as fi luat kadjar. A contat decisiv prețul de buy back oferit de dealer....
Skip ads

  • panna

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2018

  • Mesaj Privat
cosmin_b a scris:Salut! Stiti ce tipuri de becuri sunt utilizate la GLX, versiunea cu faruri normale(nu LED AFL)? Ma intereseazã sã imi iau o trusa de becuri de rezerva. Multumesc!


Proiectoare ceata: H11
Faza scurta/lunga: H7
Frana: P21W (12V 21W BA15s)
Semnalizare spate: WY16W (12V 16W ​​W2.1x9.5d)
Marsarier: W16W (12V 16W ​​W2.1x9.5d)
Stopuri ceata: H21W (12V 21W BAY9s)

Sursa: Osram.
  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Mulțumesc
  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Mulțumesc
  • peraciurcia

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Imi poate spune cineva daca butoanele de incalzire in scaunele spate(rotitele acelea de pe consola centrala) sunt luminate. Ca la mine nu sunt Sad
Skip ads

  • danylory2003

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu, nu sunt luminate,plus ca sunt de o calitate inferioara. Fetita mea jucându-se la ele a reușit sa introducã unul în interior( fetița are 5 ani)
  • peraciurcia

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc. Fix asta am patit si eu. Sa vedem cum il scot de acolo Smile))
  • danylory2003

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu nu am vrut sa mi bag mana și sa stric mai tare, am fost cu ea în service și i am pus pe ei sa remedieze problema (ar fi fost multe de remediat dar nu se baga, nu se pricep cred).
  • peraciurcia

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc pt sfat. Asa voi face si eu. Mai ales ca risti sa iti pierzi garantia daca desfaci piese de unul singur. Dar au reusit sa repuna butonul la loc cei din reprezentanta?
Skip ads

  • danylory2003

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
De reușit au reușit, una din 3 problema indicate. La a mea haionul nu e poziționat perfect (foarte multe au aceasta problema) nu au reușit sa facã nimic "sa nu strice închiderea haionului din picior" iar ornamentele cromate de pe ușile laterale nu sunt alineate
  • everaldo78

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Pe asta cu ornamentele cromate,am observat-o și eu la majoritatea pe care le-am vãzut, în special,pe partea pasagerului. Alte neajunsuri ar mai fi,Danylory?
  • danylory2003

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cum am spus haionul nu e centrat,
  • danylory2003

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
La ornamente din ce am citit pe forumuri din strãinãtate ar putea fi remediata problema. Ușa fata pasager e puțin lãsatã fata de ușa spate, se putea pune un distanțier cred dar cei de la reprezentanta au zis ca nu se baga sa nu strice mai mult.
  • danylory2003

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
La ornamente din ce am citit pe forumuri din strãinãtate ar putea fi remediata problema. Ușa fata pasager e puțin lãsatã fata de ușa spate, se putea pune un distanțier cred dar cei de la reprezentanta au zis ca nu se baga sa nu strice mai mult.
  • everaldo78

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am mai citit pe un forum spaniol și au zis cã s-a rezolvat problema cu alinierea în reprezentanțã.La noi nu se poate.Niște incompatibili🤨
  • danylory2003

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat

Stâlpii fata, același rãspuns"nu reușim sa le aliniem "
Toate problemele care le am ridicat și-au gãsit rezolvare la reprezentanta în alte tari, la nou au ridicat din umeri
  • everaldo78

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Le știam și pe astea dar uitasem de ele😁.Mãcar sã fie astea problemele principale 😉
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR