Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • baraitaru

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2018

  • Mesaj Privat
obiky a scris:Buna la toti! O scurta intrebare : cine are 1.2 cu automata ? M-ar interesa detalii de performanta.Cei de la reprezentanta din Brasov nu au la test drive acest model.


Aveau cei de la Radacini Iuliu Maniu una la test drive. Eu am mers cu ea, mi s-a parut mai mult decat ok pentru mine. Depinde insa de la ce masina vii, si ce asteptari ai de la noua masina.
Skip ads

  • baraitaru

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2018

  • Mesaj Privat
DRD a scris:Salutare

Am un Grandland x de doua zile și am o micã problema (vezi imagine atașata). Chiar dacã nu am ceva in fata îmi apare semnul exclamãrii și piuitul continuu. Acel semn/sunet îl am ori de câte ori plec de pe loc indiferent dacã e ceva in fata mașinii sau nu. Am șters senzori cu o cârpa și tot așa face. Aveți sugestii? Danke


Salut! Nu este legat de intrebarea ta (scuze), dar esti cel care a primit cel mai recent masina, si de asta te intreb pe tine.

Astept si eu un GLX si sunt curios in cat timp ti-a ajuns dupa ce a fost fabricata? Daca ai detalii despre cand a iesit din fabrica / cand a ajuns in gyor / cand a ajuns la dealer, ar fi de foarte mare ajutor pentru mine si poate si pentru altii. Sa stiu daca imi mai fac sperante sa merg cu ea in concediu.

Merci anticipat!
  • DRD
  • OP
  • 98 mesaje
  • din 22 Mar 2007
  • Grandland X 2018 1.2
  • Bucuresti
  • DRD

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salutare

Mașina a fost comandata in decembrie și am avut termen de livrare 25-31 mai 2018. De când a ieșit din fabrica și pana a ajuns la mine a durat doua sãptãmâni. Din câte am înțeles multi le-au primit mai repede dar la mine fabricarea a durat mai mult pentru ca am comandat-o cu transmisie automata.

Mașina e senzaționala!
Așteptare ușoarã!
  • andrewzro

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Galati
  • Masina: Grandland X 2018 XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
La mine termenul de livrare e la limita celor 120 de zile.
Asta daca se respecta .. Din ce am vazut pana acum, nu se prea misca treaba.
Deja am peste 11 saptamani de cand am dat comanda si nici nu a intrat in productie.

Spor
Skip ads

  • andrewzro

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Galati
  • Masina: Grandland X 2018 XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salutare

Posibil sa ne fi inselat cand am zis ca au scos motoarele pe benzina pentru a forta golirea stocului de diesel. Oricum pe GLX noile motoare diesel sunt deja conforme cu Euro 6d-TEMP.
Dupa ceva cautari am gasit cateva hint-uri, desi nu zice nicaieri ca ar fi vorba de GLX, se cam leaga,
eg: "O serie de constructori au fost nevoiți sã întrerupã producția unor modele pentru a introduce, de exemplu, filtre de particule pentru unitãțile pe benzinã, (...)"

Plecand de la asta am cautat stiri despre GPF (Gasoline Particulate Filter) si am gasit:
https://www.groupe-psa.com/e...-motopropulseurs/
http://media.opel.com/media...-powertrains.html

Desi nu am gasit o stire care sa zica cu subiect si predicat ca Opel intarzie livrarea de motoare pe benzina pentru ca se lucreaza la introducerea GPF-ului, asta ar putea fi o explicatie.
Ar fi fost bine daca aveam un punct de vedere oficial, dar na ..

Spor(t)
  • Emil 2018

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2018

  • Mesaj Privat
DRD,
Este posibil, avand un numar de inmatriculare destul de lung, ca senzorii centrali din fata sa vada suportul de numar si numarul. Fa o verificare si prinde capetele suportului cu doua suruburi.
Bafta !
  • DRD
  • OP
  • 98 mesaje
  • din 22 Mar 2007
  • Grandland X 2018 1.2
  • Bucuresti
  • DRD

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut Emil,

Mulțam de sfat, chiar asta am fãcut la recomandarea telefonicã a celor de la service și acum e ok. Mâine ma duc pana pana la service pentru ca cei de la Onstar au zis ca e ceva de verificat la ABS (ca nu e nimic urgent și ca pot aștepta pana la revizie dar mâine fac un drum pana la ei). In rest mașina e super tare.

Drumuri bune
  • Emil 2018

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Poti sa ne spui si noua despre ce este vorba in povestea asta Onstar - ABS ?
Skip ads

  • Emil 2018

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2018

  • Mesaj Privat
http://passionnement-citroe...-puretech-de.html
  • DRD
  • OP
  • 98 mesaje
  • din 22 Mar 2007
  • Grandland X 2018 1.2
  • Bucuresti
  • DRD

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am fost cu mașina la services, au fãcut o verificare a softului (acolo unde onstar a spus ca e nevoie de o posibila actualizare). Totul a fost Ok (nu era nici o eroare). Mașina nu mi-a dat nici un semn ca are o problema. A fost o “alarma” falsa.
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
eu o am de vreo 10 zille si am luat-o de pe stoc. N-am avut rabdarea sa astept jumatate de an, Admir rabdarea celor care asteapta atatea luni. La mine a fost o decizie de achizitie rapida. Acum 2 luni nici nu banuiam ca-mi schimb masina dar m-a impresionat GLX si m-am "indragostit" repede. Este echipata cu 90% din ce voiam si sunt foarte multumit. Mai putin de acel incarcator wifi care este platit degeaba. Dupa aceea am citit ca multi au probleme cu el. In rest masina este super.
  • aditzu28

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2012

  • Mesaj Privat
http://www.autoplay.ro/opel...premiul-off-road/
Skip ads

  • cosmo x

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2018

  • Mesaj Privat
obiky a scris:Nu are nimeni motorul de 1.2 benzina cutie automata?

Am eu! Gata, sunt fericitul posesor al unui Grandlend x. Innovation, 1.2. Benzina, cutie automatã și mai multe opționale.
Stiu sunt multe întrebãri. Nici eu nu am avut cu sã le adresez.
Am fãcut drivetest pe 1.6 motorinã si am comandat 1.2 benzinã și credeti-mã am facut alegera idealã. Mașina raspunde bine în oraș. Știu...cã e puturoasa, cã e... Nu mașina raport pret calitate e perfectã
Consuma in functie de stilul de condus dar și așa nu mult pentru o benzinarã cu cutie automatã. Între 6.5 în afarã 90km/h și 8.5-9.5 în oraș in functie de aglomeratie/ac și greutate.
Întradevãr, cu cât este mai grea mașina cu atât se simte in pedalã și consum.
Dar cu 1-3 persoane se mișcã mai bine decât multe masini chiar și compacte sau limuzine.
Cutia este mai mult decât ok. Și încã odatã mi.a plãcut mai mult decât dieselul de 1.6-120 cp. În ultimii 15 ani am avut numai diesel și eram fff convis ca nimic nu se comara cu un motor diesel. Acum, cam gata. Noile motoare otto nu se mai comparã cu cele de generatie veche. Sunt mult mai economice, chiar comparabile cu diesel la consum. Apropo, prima revizie, la Radacini Cta costa 300 lei. Ha! La diesel de 300 de lei putem cumpara doar uleiul. Încercați si 1.2 benzinã inainte de face o mișcare. Merita! Sã ne vedem în trafic!
  • baraitaru

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Salut din nou!

Cei cu Benzina automata, unde ati facut CASCO? Cam cat v-a costat?

PS: Imi vine si mie saptamana viitoare masina. Sunt SUPER nerabdator!
  • cosmo x

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Pânã în800. euro/an Uniqa
  • danylory2003

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salutare. Cei care ați dat comanda în martie.,aveți ceva vesti de la dealer?
  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salutare. În aprox 2 sãpt ar trebui sa soseascã. Comandata in martie cu ocazia Opel 24h.
  • danylory2003

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am înțeles ca a mea ar fi în drum spre Gyor,comanda 14 Martie. Cum ai ales sa achiți mașina, cash sau rate?
  • danylory2003

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ca sa nu facã oprire în Gyor ar fi indicat sa achit ultima transa de bani. Asa mi a spus dealerul.
  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Din câte știu eu prin Gyor tot se oprește. Acolo e un depozit regional Opel și de acolo pleacã spre dealerii din zona de Europa de Est. Cã sa plece de acolo dealerul trebuie sa o achite. Cã plãtește din banii clientului sau nu, asta e altã treabã. Clientul trebuie sa achite conform contractului fãcut.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR