Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • sigrecmona

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Am apa de 3 degete pe mocheta dintre scaunul soferulul si pasagerul din spate si am tras concluzia ca poate am infundate scurgerile din zona parbrizului si intra apa pe la filtru. Am desfacut mocheta am curarat si ... s-a repetat la urmatoarea ploaie serioasa. Am desfacut plasticul din fata parbrizului, desfacut stergatoarele dar nu pot scoate acel plastic pentru ca pare lipit de parbriz, ori clipsat. Oare daca bag un "sarpe" de ala sanitar flexibil de curatat tevi pot desfunda frunze , praf, namol ori colanele de scurgere nu sint drepte spre jos?
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dacã am înțeles eu bine poziția unde-ai gãsit apã, e ciudatã logica dupã care cauți cauza: ar fi mai logic și mai probabil ca apa s-o gãsești la picioarele șoferului, odatã ce ar intra prin zona de sub parbriz, zic...
În cazul tãu, aș zice cã apa vine de sus, prin sau pe stâlpul B, din zona pavilionului sau a chederelor din zonã...


Ultima modificare facuta de bibu16v la Joi 18 Jan, 2018 9:50 am
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Erau ceva probleme cu intrat apa in usa...este si un buletin despre asta...cica trebuie dat un orificiu de 5 mm undeva in partea inferioarã a usii pt a facilita scurgerea. De obicei stãtea apa in usa si te trezeai cu ea pa picioare când o deschideai...Si solutie complementara.. Înlocuit un cheder la usa. Am gãsit info pe forum vauxhall. http://www.vauxhallownersne...-in-doors.434524/
  • sigrecmona

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Nu am specificat ca masina sta parcata peste noapte in panta cu fundul un jos si e normal ca apa sa coboare in jos, iar ud e si la sofer sub mocheta imediat mai sus de partea dreptunghiulara gumata. Dar acolo probabil nu e asa multa pisla sub mocheta in sensul ca la apasare nu scoate sunetul ala de flecit. Apa in garniturile usii sta de obicei in cele din fata, la cele din spate nu a curs nimic cinind leam strins pe toata lungimea lor, gaurile sint desfundate. Pe mocheta dinspre portbagaj, chedere nu am gasit apa. As zice ca din fata vine... acum mai e o enigma, de ce nu e ud si la pasagerrul din fata sau dreapta spate. Am desfacut doar in spate stinga pentru ca acolo ''flecea'' apa cind apasai cu mina, am aruncat toata pisla aia imbibata(ma gindesc ca iau alta cind rezolv cauza scurgerii. Nu mi-e clar daca se umple acolo sub parbriz si intra in filtrul de polen de ce curge doar intr-o parte(stinga) ori o fi si-n drepta dar mai putin. Azi fiind soare incerc cu ''sarpele'' ala sa desfund scurgerea (probabil infundatacu frunze, mil), poate e usor, ca sa nu mai desfac masca aia plasticata dintre parbriz si motor. Stiu ca ideal ar fi sa torn apa si sa vad daca se umple/curge , dar fiind iarna nu am chef sa ud iara.
Skip ads

  • niculae matei

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Eu zic sa dai jos accl plastic care este mai jos de parbriz memontezi brațele ștergãtoarele și desfaci plasticul acolo este și motorașul de ștergãtor cureți bune și speli orificiul de scurgere la gãsești în colțuri spre aripã deasupra filtrului de polen are o apãrãtoare din plastic cd atunci cînd plouã Spa sa nu între în el .filtrul îl schimbi demontind torbrdoul
  • sigrecmona

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Nici acum nu stiu cum intra apa, desi am demontat scaunul sofer, scos mocheta șofer, dupa care vad ca umed este inspre stilp fata sofer, dar nu chiar sus spre bord ci cam in dreptul minerului de deschidere capota motor (acu ma trazneste ideea ca asta nu am verificat, cablul ala). Am stat inauntru, turna apa pe masina, am lasat-o o noapte in ploaie si nimic! N-a mai fost chiar torentiala totusi. Sub parbriz se scurge corect pe mijloc si laterale. Nasol e ca spre stilp nu am acces vizual si nici tactil pentru ca sint manunchiuri de cabluri prinse in cleme si zice mesterul ca daca desfacem... e jale! Asa ca mai rãmîne sa dau jos aripa sa vad dinspre exterior. Daca nu gasim nimic a zis mesterul ca dam la nesimtire cu mastic, silicon... drac stie ce.... La 100000 km e penibil asa ceva!
  • niculae matei

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Controleazã acel cauciuc care ține firele care ese din stilpul din stinga și duce in ușã poate sa crãpat și cînd ploua se scurge in interior dupã cum spui minerul de la capotã se aflã puțin mai jos
  • sigrecmona

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Era apa pe la manunchiul de fire torsadate care intra dinspre motor spre cabina, alea intra pe o gaura , desi e cu un manson izolata, dar masina fiind aplecata cu fundul in jos cumva favoriza stagnarea apei in jurul firelor . Mecanicul zice ca oricit ai baga silicon in jurul lor tot exista riscul sa se prelinga apa printre fire. A umplut el cit a putut si mi_a recomandat sa o parchez drept sau cu botul in jos. A mai plouat o data de atunci, insa nu a sa tare , dar e uscat deocamdata . Am zis ca mai la primavara cind e calt testez cu jet puternic de apa.
Skip ads

  • cristi24

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Si miei imi intra apa in partea dreapta fata si spate. Am fost anul trecut la reprezentanta, unde au gasit un gol in podea si unul in panoul frontal. Le-au astupat cu dopuri de cauciuc. Au mai zis ca din cauza paravanturilor mai intra apa si pe acolo. Paravanturile le-am aruncat deci exclus sa mai intre pe la geamuri. Anul asta am verificat si iar e ud. Solutii?
  • FOvidiu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Am si eu aceeasi problema cu apa, imi sta apa in masina, in spatele soferului, la picioare e apa de vreo 2 cm! Cum ai rezolvat pana la urma problema?
  • cristi24

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Inca nu am rezolvat. Vreau sa merg la reprezentanta. In ultimele zile am observat ca daca masina sta pe plan drept, nu se scurge condensul de la aerul conditionat. Daca sta inclinata in fata, se scurge condensul prin partea dreapta langa aripa. Banuiesc condensul care se scurge in interior in partea dreapta sub mocheta.
  • FOvidiu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Am citit si eu pe forumuri internationale ca mai degraba pare a fi condensul de la aerul conditionat decat apa infiltrata in interior. Am si observat ca se strange apa chiar daca nu ploua, deci tind sa cred ca asta ar fi. Acum imi e masina si mie in service. Daca gasesc mecanicii cauza, te anunt
Skip ads

  • cristi24

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2015

  • Mesaj Privat
O sa merg sa fac si eu o programare la service. Tu la ce service mergi?
  • FOvidiu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2018

  • Mesaj Privat
In Timisoara la un service! Daca nu rezolva acolo, o sa merg la reprezentanta
  • cristi24

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Azi fãcui programare pt saptamana viitoare la service. Nu au mai întâmpinat problema cu apa in Insignia, pana acum la reprezentanta din Craiova..
  • cristi24

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2015

  • Mesaj Privat
@FOvidiu. Salut. Ce ai facut la service cu apa din masina?
  • DIonut144

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20NHT (LDK)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Am avut si eu o problema cu apa in habitaclu. Avand Sports Tourer la mine a fost de la orificiile de scurgere de pe plafonul masinii ... erau infundate si facea apa sa curga aiurea. daca ai asa ceva merita incercat.
  • cristi24

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2015

  • Mesaj Privat
A mea este berlina. Deci exclus sa vina apa de la plafon.
  • FOvidiu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Mi au spus ca au desfunadat orificiile de la service. De saptamana trecuta tot tin masina in soare deschisa sa se evapore apa. Se pare ca nu mai iese, dar nu sunt asa sigur.
  • FOvidiu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Anunta ma daca iti rezolva problema
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR