Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • lyonhart

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x2oxev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Va rog frumos ajutati-ma.am un zgomot la toba si vreau sa ma duc sa o repar sau sa schimb o parte din ea.Unde se afla pozitionat catalizatorul la Omega B '95 X20XEV 2,0 16V daca stie cineva.Multumesc anticipat.
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Catalizatorul se afla chiar inspre/sub roata dreapta fata, adica sub motor in dreapta. Cel putin la a mea care e din 2002, dar nu vad de ce nu ar fi si la tine la fel. In orice caz, urc-o pe o rampa daca ai posibilitatea, sau bagate sub ea (ca si cum vrei sa dea cineva peste tine ;P), asigura-te ca ai tras frana de mana si ai bagat-o in I-a/P, si vezi daca corespunde cu ceea ce ti-am zis eu. Urmaresti toba dinspre final (spate) si te duci usor inspre motor, cautand ceva ca un fagure/filtru ce este amplasat pe toba sub forma unui cilindru de-a lungul ei. Spor la treaba!
  • leoleo66

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Salut,
Toba catalitica e pozitionata prima dupa galeria de evacuare, intr-adevar undeva in dreapta fata (vezi imaginea).Problema va fi probabil costul destul de mare pentru inlocuire. Una originala costa 1800 de lei, ceea ce mi se pare enorm. Acum 2 luni am schimbat-o si eu, am dat doar 350 de lei pe ea (made in Italy), dar este ca si inexistenta, deoarece nu retine absolut nimic - in consecinta, la o eventuala testare cu siguranta vei avea probleme. dar este optiunea ta. Oricum, daca te hotarasti sa cumperi, te rog sa-mi spui si mie cu cat ai gasit-o si eventual unde.

  • lyonhart

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x2oxev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc.Ma speriasem.Chiar sub scaunul de la sofer am un cilindru dar am ineles ca este un cordon elastic.Acolo era problema.Aveam o fisura la el si vibra putin.De cautat nu am cautat inca toba dar o sa ma interesez ca sa nu am probleme la ITP.Am facut acum 3 luni cand am cumparat masina testul la ea si a iesit la noxe 100%.Tot testul a iesit 88% la masina fiinca am avut amortizoarele duse pe care le-am schimbat si ma costat 1100 RON.Inca o data multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR