Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Trebeca

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Salut!

De ceva timp tot aud o bataie la roata stanga fata, aceasta apare doar la viteza mica, denivelari, piatra cubica, si nicidecum la gropi.

Astazi am reusit sa ajung la un mecanic care mi a spus ca am joc in caseta de directie. Nu am masina de noua, a fost rulata doar in Belgia unde drumurile sunt relativ bune. Acesta a mai strans caseta din "piulitele de reglaj" insa nu este nici o imbunatatire, acum si volanul merge putin mai greu.

Saptamana viitoare o sa aflu parerea altui mecanic, vreau doar sa fiu sigur.

Intrebarea mea este: Se poate vedea daca o caseta de directie SH este buna inainte de a fi pusa pe masina ? 1000 euro este putin peste bugetul meu momentan..

Multumesc!
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Incearca sa mergi f putin infranat pe portiunile de drum unde se aude zgomotul.
Daca nu mai face acel zgomot inseamna ca e de la placutele de frana sau etrier.
Nu avea cum sa fie de la caseta de directie daca se aude din stanga.
  • Trebeca

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Am sa incerc maine, placutele si discurile fata nu au mai mult de 15000km. Au fost schimbate in August cu unele Brembo, la fel si pe spate. Bataia a inceput in urma cu o luna, zgomotul ajungand la o limita banuiesc intrucat nu se mai accentueaza. Am sa revin cu detalii.
  • yodus

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2017 B16DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pai motivele pot fi multe, bieleta de directie, capete de bara, bieleta antiruliu, joc la pivot, bucsa de la brat, rulment , planetara sau cum spunea un coleg etrier sau placute de frana etc.E un intreg ansamblu acolo pe acea parte. Un mecanic competent verifica si-si spune parerea lui, nu prea merge pe banuieli.....noi ce sa spunem de aici?
Cand spui zgomot e foarte important sa spui ce fel de zgomot e.Chestia cu caseta de directie mi se pare exagerata daca nu chiar hazardanta.In cel mai rau caz aveai un joc la volan dar bataie putin probabil.
PS Aici nu putem decat sa ne dam cu parerea
Skip ads

  • Trebeca

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Astazi am reusit sa ajung la un alt mecanic, unul care chiar si a dat silinta in a gasi problema care tot se lasa greu sa gasit. Se pare ca nu am nici un joc in caseta de directie si primul mecanic doar a vrut sa scape de mine repede, se gasesc multi din pacate. Am tras de tot ce se putea trage pe acolo astazi, am demontat barile stabilizatoare sa vedem daca au joc, am demontat fuzeta dupa pivotul basculei sa vedem daca pe acolo este ceve, nimic insa. Mecanicul banuieste insa bucsa de la bascula deoarece joaca putin mai mult decat cealalta, maine o va inlocui. Daca bataia nu o sa dispara nu o sa mai ramana decat amortizorul cu flansa. A facut chiar tot posibilul, am tras de etrier, am verificat toate piulitele, bucsi.... Vedem maine. Din cate am inteles nu se gasesc amortizoare aftermarket, doar original... cel putin asa mi a spus un agent de pe un site mare de piese auto.. Sa fie oare adevarat? In cazul in care ar trebui as fi interesat de unele Sachs.


Ultima modificare facuta de Trebeca la Mar 23 Jan, 2018 6:18 pm
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Bucsile de la bascula si flansa amortizor ar trebui sa faca zgomot/sa bata la socuri mai mari (gropi) si nu la mers pe piatra cubica.
Zici ca la gropi nu bate.
Pe piatra cubica, zgomotul ar trebui sa fie de la placutele de frana.
Le-a verificat sa nu aiba joc (sa se miste f usor) in etrier?
  • deleted-119013

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Eu cand am avut problema asemanatoare la Cielo s-au dovedit a fi capetele de bara, desi si mie vroiau la service sa imi schimbe caseta de directie.
Scoate zgomote la rotit volanul pe loc?
  • Trebeca

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Nu se aude nici un zgomot la rotirea volanului iar capetele de bara sunt bune. Urmatorul pas ar consta in inlocuirea amortizoarelor si flanselor. Ce parere aveti de Sachs?
  • Trebeca

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Maine or sa imi soseasca amortizoarele SACHS, rulmentii si protectiile. O sa le inlocuiesc probabil Sambata si tot atunci o sa va spun daca bataia a disparut. O intrebare off topic... Cum pot identifica daca am injectoare denso sau bosch?. Dimineata la frig am o bataie de toata frumusetea care dispare cand motorul se incalzeste.....
  • Trebeca

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Au sosit, cred insa ca piesele acelea albe nu sunt cele potrivite.
  • Trebeca

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Am reusit sa schimb astazi amortizoarele cu tot cu rulmenti. Nu mai am nici un troncanit. Treaba de 2 ore fara batai de cap.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR